Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  fluropirimidol
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zbadano wpływ fluropirimidolu w stężeniach: 7,5 mg‧dm⁻³, 15 mg‧dm⁻³, 30 mg‧dm⁻³, 60 mg‧dm⁻³, oraz etefonu w stężeniach: 500 mg‧dm⁻³, 1000 mg‧dm⁻³, 2000 mg‧dm⁻³ oraz 4000 mg‧dm⁻³, na elongację pędów i trwałość ciętych kwiatów tulipana ‘Apeldoorn’s Elite’ i ‘Rococo’. Stwierdzono, że wzrost w wazonie pędów odmiany ‘Apeldoorn’s Elite’ skutecznie ogranicza opryskiwanie ich lub 20 godzinne kondycjonowanie po ścięciu w roztworze fluropirimidolu w stężeniu 60 mg‧dm⁻³. Wydłużanie się pędów odmiany ‘Rococo’ najskuteczniej hamuje fluropirimidol w stężeniu 60 mg‧dm⁻³ stosowany w formie 20 godzinnego kondycjonowania przed umieszczeniem kwiatów w wazonie. Kondycjonowanie w roztworze fluropirimidolu o stężeniu 60 mg‧dm⁻³ wykazuje pozytywny wpływ na trwałość ciętych kwiatów ‘Apeldoorn’s Elite’ i ‘Rococo’. Etefon w stężeniu 1000-4000 mg‧dm⁻³, ze względu na uszkadzanie tkanek, nie powinien być stosowany do hamowania wzrostu ciętych tulipanów w wazonie.
W pracy oceniono efekt działania chloromekwatu i fluropirimidolu zastosowanych w różnych stężeniach, na jakość rozsady werbeny ogrodowej (Verbena x hybrida Voss) w odmianach ‘Rapunzel Burgundy’ i ‘Lanai Red’ oraz diascji różowej (Diascia barberae Hook.) ‘Sun Chimes Peach’ oraz ‘Sun Chimes Blush’. Badane odmiany werbeny ogrodowej i diascji różowej różnie reagowały na rodzaj i stężenie retardantów pod względem wszystkich badanych cech. Obydwa retardanty wpłynęły na zahamowanie wzrostu pędów głównych u werbeny ‘Lanai Red’ i diascji różowej ‘Sun Chimer Blush’. U diascji ‘Sun Chimer Peach’ skuteczny w ograniczaniu wzrostu pędów głównych okazał się tylko fluropirimidol, natomiast pędy werbeny ‘Rapunzel Burgundy’ pod wpływem tego retardantu osiągały większą długość niż pędy roślin kontrolnych. Wydłużanie się pędów obserwowano również u diascji ‘Sun Chimer Peach’ pod wpływem chloromekwatu. Zastosowane w doświadczeniu retardanty wzrostu stymulowały rozwój pędów bocznych u badanych odmian werbeny.
Doświadczenie przeprowadzono w latach 2001-2002. Rozsadę petunii ogrodowej ‘Prism Sunshine F₁’ uprawiano w szklarni w doniczkach, w substracie torfowym z dodatkiem piasku. Zastosowano daminozyd, chloromekwat i fluropirimidol 1-3 razy w odstępach 14-dniowych: dolistnie i doglebowo. W maju rośliny posadzono do gruntu. Prześledzono dynamikę wzrostu i kwitnienia roślin uprawianych w gruncie. Najsilniej i najdłużej na wzrost roślin uprawianych w gruncie działał daminozyd zastosowany trzykrotnie w stężeniu 1700 mg‧dm⁻³. Najsłabsze właściwości hamujące wzrost miał fluropirimidol. Nie stwierdzono ujemnego następczego wpływu daminozydu i fluropirimidolu zastosowanych doglebowo na liczbę pąków i kwiatów.
Badano wpływ fluropirimidolu na wzrost i rozwój Kohleria amabilis (PLANCHON & LINDEN) FRITSCH. W doświadczeniu wykorzystano rośliny wyprodukowane in vitro. Zastosowano retardant w formie dolistnej w stężeniach: 7,5; 15; 22,5; 30 mg‧dm⁻³ oraz doglebowej w dawkach: 0,1125; 0,225; 0,3375; 0,45 mg‧doniczka⁻¹. Wykazano, że fluropirimidol hamował wzrost kohlerii. Rośliny późno kwitły i późno osiągały wartość handlową, tworzyły również mało kwiatów w ciągu całego sezonu. Retardant stymulował powstawanie krótkich kłączy, które na ogół miały mniejszą masę.
Przedmiotem badań były patogeniczne względem goździka izolaty Fusarium oxysporum f. sp. dianthi (FOD 1 i FOD 30) oraz 5 niepatogenicznych izolatów F. oxysporum (Bu 7, Bu 26, M3-1, Pz 71 i Pz 72). Stosowane w uprawie roślin retardanty mogą wpływać na wzrost i rozwój, jednocześnie nie można wykluczyć oddziaływania tych związków na grzyby patogeniczne i antagonistyczne wobec patogenów. W doświadczeniu laboratoryjnym oceniono wzrost grzybni badanych izolatów F. oxysporum na pożywce PDA z dodatkiem stosowanych w uprawie roślin ozdobnych retardantów B-Nine 85 SP - daminozyd (0,1 i 0,2%), Cycocel 460 SL - chlorek chloromekwatu (0,08 i 0,15%) oraz Topflor 015 SL - fluropirimidol (0,001 i 0,025%). Spośród badanych retardantów wzrost grzybni w warunkach in vitro najsilniej ograniczał Topflor 015 SL. W przeprowadzonym doświadczeniu szklarniowym oceniono rozwój fuzariozy naczyniowej na nieopryskiwanych i opryskiwanych fluropirimidolem goździkach odmiany ‘Master’. Obok kontroli, gdzie rośliny rosły w wolnym od patogena podłożu, goździki posadzono również do torfu z inokulum F. oxysporum f. sp. dianthi oraz inokulum patogena i saprotroficznych izolatów F. oxysporum. Stwierdzono, że w kombinacjach opryskiwanych fluropirimidolem zamierało mniej roślin, natomiast nie zaobserwowano interakcji między opryskiwaniem retardantem a ochronnym działaniem badanych saprotroficznych izolatów F. oxysporum.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.