Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  evening primrose oil
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przebadano wpływ oleju z nasion wiesiołka na wzrost ośmiu wybranych szczepów bakteryjnych. Prześledzono skuteczność działania nipaginy M, chlorheksydyny i Kathonu CG na wybrane szczepy w obecności różnych stężeń oleju z nasion wiesiołka. Stwierdzono, że osłabia on bakteriobójcze działanie tych środków konserwujących w stosunku do niektórych przebadanych szczepów bakteryjnych.
Prześledzono wpływ rutyny i kompleksu ethoxyquin-rutyna (EQ-R) na proces utleniania oleju wiesiołkowego. Stwierdzono, że skuteczniejszym przeciwutleniaczem jest kompleks EQ-R.
Badano wpływ kwasu L-askorbinowego oraz oleju wiesiołkowego o różnym stopniu zjełczenia na wzrost bakterii w podłożu hodowlanym.
W pracy prześledzono wzrost wybranych bakterii w podłożu bulionowym z olejem wiesiołkowym świeżym i zjełczałym w obecności przeciwutleniaczy: ethoxyquinu i chlorowodorku ethoxyquinu. Zaobserwowano, że dodatek przeciwutleniaczy do hodowli opóźniał proces zamierania komórek.
Doświadczenie polowe przeprowadzono w latach 2002- 2003 w zróżnicowanych warunkach glebowych: na glebie piaszczystej o niskiej zasobności w składniki pokarmowe i kwaśnym odczynie oraz na glebie pylastej charakteryzującej się dobrą zasobnością w składniki pokarmowe i obojętnym odczynem. Na obydwu glebach zastosowano nawożenie mineralne w następujących ilościach N, P, K (kgxha-1): N1 25, P1 11, K1 50; N2 50, P2 22, K2 100; N3 75, P3 33, K3 150. Obiektem kontrolnym były poletka bez nawożenia (N0P0K0). Wpływ nawożenia mineralnego na plonowanie wiesiołka dziwnego uzależniony był od warunków glebowych. Na ubogiej w składniki pokarmowe glebie piaszczystej wraz ze wzrostem nawożenia zwiększał się plon nasion, zaś na glebie pylastej jedynie najniższą dawka NPK spowodowała istotną zwyżkę plonowania w stosunku do obiektu kontrolnego, zaś większe ilości NPK przyczyniły się do spadku plonów. Warunki glebowe w dużym stopniu decydowały o plonie nasion – na zasobnej glebie pylastej były ponad 1,5-krotnie wyższe niż na piaszczystej. Na obydwu glebach wzrastające nawożenie mineralne powodowało spadek zawartości tłuszczu, oraz kwasu γ-linolenowego. Na glebie piaszczystej nasiona wiesiołka gromadziły więcej tłuszczu (średnio 22,6%) niż na pylastej (średnio 21,6%). Procentowy udział pozostałych kwasów tłuszczowych w niewielkim stopniu warunkowany był czynnikiem glebowym i nawozowym.
Badano wpływ ołowiu i oleju wiesiołkowego na lipidy surowicy krwi i wątroby szczurów karmionych dietą aterogenną. Zarówno ołów, jak i olej spowodowały wzrost stężenia cholesterolu całkowitego w surowicy i wątrobie, obniżenie ilości triglicerydów i wolnych kwasów tłuszczowych w surowicy oraz zwiększenie udziału kwasu linolowego i arachidonowego w składzie kwasów tłuszczowych surowicy i wątroby.
Badano wpływ ołowiu i oleju z wiesiołka na aktywność enzymatyczną surowicy krwi i wątroby szczurów. Stwierdzono ogólnie wzrost aktywności AlAT, AspAT i AP, Z wyjątkiem obniżenia aktywności AP w wątrobie pod wpływem ołowiu.
W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie roślinami będącymi źródłem olejów zawierających specyficzne kwasy tłuszczowe. Oleje te mają coraz większe znaczenie, jako składniki żywności funkcjonalnej oraz preparatów wspierających terapie. Nasiona wiesiołka dwuletniego są bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (zwłaszcza kwasu γ-linolenowego - C18:3), które mają duże znaczenie dietetyczne i farmakologiczne. Doświadczenie polowe przeprowadzono w latach 2002-2004 w zróżnicowanych warunkach glebowych: na glebie piaszczystej o niskiej zasobności w składniki pokarmowe i kwaśnym odczynie oraz na glebie pylastej charakteryzującej się dobrą zasobnością w składniki pokarmowe i obojętnym odczynem. Na obydwu glebach zastosowano nawożenie mineralne w następujących ilościach N, P, K (kg∙ha-1): 1). 40 N, 13 P, 66 K; 2). 80 N, 26 P, 132 K; 3). 120 N, 39 P, 199 K. Obiektem kontrolnym były poletka bez nawożenia. Warunki glebowe w dużym stopniu decydowały o plonie nasion - na zasobnej glebie pylastej były prawie 2-krotnie wyższe niż na piaszczystej. Zwiększenie nawożenia jedynie na glebie piaszczystej powodowało istotny wzrost plonów nasion. Zawartość tłuszczu w nasionach wiesiołka wahała się zależnie od nawożenia i warunków glebowych od 17,7% do 21,7%. Na obydwu glebach wzrastające nawożenie mineralne powodowało spadek zawartości tłuszczu, natomiast zanotowano niewielką tendencję wzrostową zawartości kwasu γ-linolenowego. Na glebie pylastej nasiona wiesiołka gromadziły więcej tłuszczu (średnio 20, 7%) niż na glebie ubogiej w składniki pokarmowe piaszczystej (średnio 17,9%). Procentowy udział pozostałych kwasów tłuszczowych w niewielkim stopniu zależał od warunków glebowych i nawożenia mineralnego.
Badano wpływ oleju z wiesiołka dziwnego na skład kwasów tłuszczowych surowicy krwi i wątroby szczurów karmionych dietą zawierającą białko sojowe oraz różne rodzaje i ilości tłuszczów. Po podawaniu oleju wiesiołkowego stwierdzono zmiany w udziale niektórych kwasów tłuszczowych zależne tylko od rodzaju tłuszczu.
Badano wpływ białka sojowego i tłuszczów diety na działanie oleju z wiesiołka dziwnego u szczurów doświadczalnych. Oznaczano stężenie cholesterolu całkowitego, HDL cholesterolu, triglicerydów i wolnych kwasów tłuszczowych. Stwierdzono, że na działanie oleju wiesiołkowego miało istotny wpływ tylko białko diety.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.