Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  environment transformation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W celu oceny wpływu masowych grobów na zawartość pierwiastków przeprowadzono badania na terasie plejstoceńskiej Wisły w Puszczy Niepołomickiej w okolicach Niepołomic niedaleko Krakowa. Badania te prowadzono w środowisku okresowo podmokłego piasku z domieszkąminerałów ilastych w górnej części pionowego profi lu. W środowisku tym stwierdzono istotny wpływ masowego grobu na: podłoże, mech płonnik, żywicę sosny, hubę brzozy oraz powietrze. Wielkości zmian oceniono na podstawie różnic w koncentracji pierwiastków w środowisku grobu względem miejsc porównawczych. W otoczeniu badanego grobu wykazano stosunkowo duże zawartości pierwiastków pochodzących ze zwłok ludzkich: P, S, N, C, Cl, Na oraz Ca. Szczególnie charakterystyczna jest wyższa zawartość P w podłożu oraz w powietrzu. Natomiast w hubie brzozy potwierdzono relatywnie wyższą koncentrację pierwiastków ciężkich.
W pracy dokonano analizy diagnostycznej in situ szkodliwego wpływu zarówno drgań, jak i hałasu pochodzących od robót budowlanych związanych z głębokim fundamentowaniem posadowienia projektowanego budynku na sąsiadujące istniejące obiekty budowlane oraz na ludzi przebywający w tych budynkach. Drgania przekazywane były poprzez podłoże gruntowe, zaś hałas drogą powietrzną. Przed rozpoczęciem tych robót budowlanych przeprowadzono badania wstępne na terenie budowy w celu ustalenia tzw. wibroakustycznego tła otoczenia oraz przeanalizowania warunków wodno-gruntowych pod kątem propagacji fal w tym podłożu gruntowym. Ustalono metodą empiryczną zakresy dopuszczalnych wartości drgań i hałasu pochodzących od pracującego sprzętu budowlanego podczas robót ziemnych związanych z wykonywaniem ścianek szczelinowych na terenie budowy na pobliskie otoczenie.
6
100%
W pracy przedstawiono zmienność przepływów rzeki Samicy Stęszewskiej w profilu Stęszew (o powierzchni zlewni 109 km²) w latach hydrologicznych 2001-2007. Rozkład odpływów w analizowanym profilu był zależny od eksploatacji jazu piętrzącego wody Jeziora Niepruszewskiego. Badania wykazały, że w podobnych latach pod względem opadów atmosferycznych (2001 i 2007) współczynnik nieregularności przepływów rzeki w profilu Stęszew był 10-krotnie niższy w 2001 roku (piętrzenie) niż w 2007 roku (brak piętrzenia jeziora). Również współczynniki przepływów miesięcznych w 2001 roku były dużo niższe (od 0,59 do 1,55) niż w 2007 roku, w którym współczynniki te wahały się od 0,27 do 3,72. Piętrzenie wody w Jeziorze Niepruszewskim za pomocą jazu w 2001 roku zwiększało prawie dwukrotnie retencję czynną jeziora.
Autorzy w analizie porównawczej dokonują oceny ujemnych i dodatnich oddziaływań zbiornika wodnego Domaniów na środowisko przyrodnicze terenu przyzbiornikowego. Do oddziaływań ujemnych zalicza się przekształcenia geomorfologiczne terenu wynikające z budowy tamy 740 m długości i 16 m szerokości, powstania obwałowań, zalania terenu przez wodę zbiornika itp., a do oddziaływań dodatnich – obecność lustra wody w suchym piaszczystym terenie oraz podniesienie jego walorów krajobrazowych i atrakcyjności turystycznej, zwiększenie uwilgotnienia gleb, wyrównanie przepływów w rzece Radomce i dostarczenie wody na potrzeby nawodnień rolniczych oraz stawów, produkcję energii elektrycznej bez spalania węgla i zanieczyszczania atmosfery, produkcję ryb, korzystny wpływ na ekosystemy leśne i łąkowe, a także infrastrukturę drogową i techniczną. Biorąc pod uwagę całkowity bilans oddziaływań na środowisko, zbiornik ma na nie wpływ zdecydowanie korzystny.
Opracowana uproszczona metoda szacowania oddziaływania autostrady na grunty rolne pozwala na określenie wszystkich strat związanych z kierunkami tego oddzia­ływania. Podstawą ustalenia strat jest analiza zmienności użytkowania gruntów i klas bo­nitacyjnych oraz rozmieszczenia dróg dojazdowych do gruntów wzdłuż osi projektowanej autostrady. Przyjętą miarą wielokierunkowego oddziaływania autostrady na grunty rolne jest określona zmiana wartości gruntów, przy której wyznaczeniu uwzględniono jedynie zróżnicowanie ich przydatności do produkcji rolniczej. Wartość ta jest więc miernikiem przydatności gruntów do produkcji rolniczej. Opracowana metoda określania oddziaływania autostrady na grunty rolne jest przedsta­wiona na przykładzie projektowanego odcinka autostrady A4 między Tarnowem a Rzeszo­wem o długości 12,088 km biegnącego przez wsie Żyraków, Kędzierz, Pustynię, Brzeźnice, Paszczynę. Są to tereny położone w województwie podkarpackim. Budowa jednego kilometra rozpatrywanego odcinka autostrady spowoduje obniżenie war­tości gruntów rolnych wynoszące 1926 jednostki zbożowej. Przejmowanie gruntów pod budowę autostrady oraz negatywne jej oddziaływanie obejmuje około 76% całkowitej utra­ty wartości gruntów rolnych. Pozostałe 24% utraty wartości gruntów wiąże się z przyro­stem transportu i pogorszeniem rozłogu działek.
10
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Analiza wpływu spalania odpadów na środowisko

100%
W artykule przedstawiono analizę związaną ze spalaniem odpadów komu-nalnych zmieszanych oraz ilością zanieczyszczeń w spalinach. Dokonano analizy porównawczej zawartości zanieczyszczeń w emitowanych spalinach podczas spalania odpadów w spalarni odpa-dów oraz w cementowni. Spalanie odpadów jest jednym ze sposobów ich termicznego przekształca-nia oraz sposobem na zmniejszenie ilości deponowanych odpadów na składowiskach. W pracy przedstawiono również wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców wsi. Pytania skierowane do respondentów miały na celu uzyskanie informacji mówiących m.in. o tym, czy spalają odpady w instalacjach centralnego ogrzewania. W wyniku przeprowadzonej ankiety okazało się, że około 20% badanych gospodarstw spala odpady i to nie tylko biomasę, ale również tworzywa sztuczne.
Zaprezentowano prawne podstawy rozpoczynania procesu lokalizacji i budowy autostrady, wskazano również konflikty wynikające z wprowadzenia autostrady w istniejącą przestrzeń.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.