Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  durability prolongation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Pieczywo charakteryzuje się krótkim okresem trwałości i przydatności do spożycia, co jest związane z szybkim jego czerstwieniem. W pracy przedstawiono obecny stan wiedzy z zakresu czerstwienia i omówiono wpływ tego procesu na jakość oraz przydatność chleba do spożycia. Szczególnie wiele miejsca poświęcono na omówienie roli w tym procesie niektórych składników chemicznych takich, jak: skrobia, białka, woda i węglowodany nieskrobiowe. Wyjaśniono również znaczenie poszczególnych substancji (preparaty enzymatyczne, emulgatory i hydrokoloidy, związki lipidowe, białka, węglowodany nieskrobiowe) bądź procesów (mrożenie, pakowanie i przechowywanie w modyfikowanej atmosferze) w przedłużaniu świeżości i trwałości pieczywa.
W pracy wyznaczono izotermy adsorpcji wody dla suszu pieczarek w czterech różnych wartościach temperatury 5, 15, 25 i 35ºC, w zakresie aktywności wody od 0,006 do 0,910. Stwierdzono, że izotermy adsorpcji wody badanego suszu posiadały kształt sigmoidalny i zgodnie z klasyfikacją Brunauera i in. odpowiadały II typowi izoterm. Modele Lewickiego i BET najlepiej opisywały otrzymane izotermy. Najwyższe wartości czystego izosterycznego ciepła adsorpcji wody stwierdzono dla suszu pieczarki w zakresie równowagowej zawartości wody od 5 do 10 g wody/100 g s.s.
Określono wpływ wysokich ciśnień na wybrane właściwości mięsa kurcząt. Surowiec stanowiły mięśnie piersiowe, które po rozdrobnieniu i próżniowym zapakowaniu poddawano działaniu wysokich ciśnień (200, 300, 400 i 500 MPa, 10 minut, 10°C). Po 24 godzinach od zastosowania HPP w mięsie oznaczano: pH, wodochłonność, wyciek termiczny, parametry barwy oraz wskaźnik TBA. Biorąc pod uwagę uzyskane wyniki badań (obniżenie wodochłonności i pogorszenie parametrów barwy), wykorzystanie HPP do przedłużania trwałości surowego mięsa drobiowego wymaga dalszych badań, w celu ograniczenia tych niekorzystnych efektów. Nie stwierdzono natomiast istotnego wpływu HPP na tempo utleniania lipidów.
W pracy badano wpływ kąpieli w wodzie utlenionej na jakość selera korzeniowego w postaci wiórków pakowanych w atmosferze modyfikowanej. Stwierdzono, źe moczenie w H202 oraz pakowanie w atmosferze modyfikowanej zawierającej C02 spowodowało poprawę jasności L*, cech sensorycznych oraz jakości mikrobiologicznej wiórków selera w porównaniu z próbami moczonymi w wodzie destylowanej, pakowanymi w atmosferze powietrza. Najbardziej efektywna w hamowaniu wzrostu mikroflory wiórków okazała się atmosfera zawierająca 10% C02 2% 02 i N2 do 100%.
W pracy postanowiono ustalić właściwości przeciwutleniające nowej etylowej pochodnej δ-tokoferolu - otrzymanej metodą chloroalkilacji δ-tokoferolu - w stosunku do triacylogliceroli smalcu.
W pracy podjęto próbę zastosowania chitozanu do przedłużenia trwałości jabłek mało przetworzonych. W doświadczeniu wykorzystano odmiany jabłek ‘Jester’ 1 ‘Rubin’. Krążki jabłek umieszczano w roztworach związków inhibujących brązowienie na 2 minuty, po czym odsączano je na sicie, pakowano próżniowo i przechowywano do 21 dni w temperaturze 5°C. Zastosowano roztwory kwasu cytrynowego (1%), kwasu askorbinowego (1%) oraz 0,1-procentowy roztwór chitozanu w 1-procentowym kwasie cytrynowym i 0,1-procentowy roztwór chitozanu w 1-procentowym kwasie askorbinowym. Ocena jakości jabłek, przeprowadzana na początku, po 7, 14 i 21 dniach przechowywania, obejmowała: pomiar parametrów barwy w systemie CIE L* a* b*, zawartość witaminy C, zawartość pektyn i protopektyn oraz ocenę sensoryczną. Dodatek kwasu askorbinowego pozytywnie oddziaływał na barwę produktu mierzoną instrumentalnie, natomiast obecność chitozanu korzystnie wpływała na zachowanie witaminy C w produkcie oraz na zawartość pektyn i protopektyn. Jabłka odmiany ‘Rubin’ utrzymywały dobrą barwę oraz konsystencję powyżej czternastodniowego okresu przechowywania. Próby jabłek odmiany ‘Jester’ korzystne parametry powyższych cech zachowywały w krótszym czasie.
Badano wpływ GA₃, BA oraz preparatu Chrysal Clear na trwałość liści: Cordyline ‘Glauca’, C. stricta i C. australis ‘Red Star’, uprawianych na zieleń ciętą. Liście ww. gatunków po ścięciu moczono w roztworach GA₃ i BA o stężeniach 1 mmol‧dm⁻³ przez 30 sekund, po czym umieszczano je w wodzie destylowanej. Kontrolę stanowiły liście wstawione do wody destylowanej bezpośrednio po zbiorze. Trwałość badanej zieleni określono w dniach, licząc od zbioru do pierwszych oznak utraty walorów dekoracyjnych. W trakcie trwania doświadczenia prowadzono obserwacje wpływu zastosowanych środków na trwałość liści oraz spadek zawartości chlorofili w liściach badanych gatunków Liście C. ‘Glauca’ zachowały najdłuższą trwałość po ścięciu (zarówno w przypadku traktowania roztworami GA₃ i BA, a zwłaszcza preparatem Chrysal Clear - 25 dni), natomiast najniższą trwałością charakteryzowały się liście C. australis ‘Red Star’ tak w przypadku traktowania Chrysalem Clear, jak i moczenia w roztworze GA₃. W przypadku liści C. stricta tylko Chrysal Clear wywarł pozytywny efekt przedłużając ich trwałość po ścięciu o około dześć dni w porównaniu z wartościami kontrolnymi. Najwyższy spadek chlorofili zaobserwowano w liściach Cordyline ‘Glauca’, najniższy zaś u C. australis ‘Red Star’. Żaden z zastosowanych środków nie wpłynął w znaczący sposób na niższy stopień degradacji barwników w liściach badanych gatunków w stosunku do wartości kontrolnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.