Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dializa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
U chorych z przewlekłą niewydolnością nerek obserwowane są zaburzenia w gospodarce mineralnej. Spowodowane są one dysfunkcją nerek, stosowaną dietą, lekami, dializoterapią. Płyny dializacyjne wprowadzają do organizmu pierwiastki i je z organizmu usuwają. Celem pracy było oznaczenie zawartości Ca, Mg, Zn i Fe w płynach dializacyjnych przed wejściem i po wyjściu z dializatora. W badanych próbkach płynów dializacyjnych (n = 38) oznaczono stężenie Ca, Mg i Zn metodą spektrometrii absorpcji atomowej, techniką płomieniową (FAAS), natomiast zawartość Fe oznaczono techniką elektrotermicznej atomizacji w piecu grafitowym (GF AAS).Zawartość Ca (66,61 i 66,45 mg/L), Mg (11,86 i 12,68 mg/L), Zn (86,1 i 90,9 µg/L) i Fe (28,2 i 28,9 µg/L) w badanych płynach dializacyjnych przed i po dializatorze nie różniła się w sposób istotny statystycznie. Można przypuszczać, iż podczas dializoterapii nie następują straty istotnych biopierwiastków.
Pacjenci objęci leczeniem nerkozastępczym są grupą chorych szczególnie narażonych na występowanie niedożywienia białkowo-energetycznego. Stan odżywienia chorych dializowanych wiąże się przede wszystkim z odpowiednią dietą stosowaną w tym okresie leczenia. Celem pracy była analiza diety pacjentów objętych leczeniem nerkozastępczym. Zbadano 30 chorych dializowanych otrzewnowo (DO) i 25 hemodializowanych (HD). Na podstawie 3-dniowych wywiadów żywieniowych zanalizowano dietę chorych pod względem spożycia 16 składników pokarmowych. Na podstawie analizy diety stwierdzono, że około 60% pacjentów przestrzegało schematu zaleceń żywieniowych. Jednak tylko ok. 40% pacjentów przestrzegało zaleceń dotyczących spożycia fosforanów. Większość analizowanych jadłospisów wskazywała na nieprawidłowe spożycie składników mineralnych i witamin. Obserwowane nieprawidłowości w diecie w obu grupach pacjentów mogą prowadzić do niedożywienia. Elementami strategii żywieniowej powinna być kontrola sposobu odżywiania się pacjenta oraz instruktaż dietetyczny prowadzony przez dietetyczki zatrudnione w ośrodku dializoterapii.
U pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek (pnn) występuje szereg komplikacji klinicznych wynikających z utraty funkcji nerek. Zaburzenia elektrolitowe, a wśród nich wahania poziomu magnezu, należą do jednych z częstszych zjawisk. Ilość wchłoniętego magnezu z przewodu pokarmowego i regulacja jego wydalania przez nerki zapewnia stałe stężenie tego jonu we krwi. Utrata funkcji nerek prowadzi najczęściej do zatrzymania magnezu w ustroju. U pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, leczonych terapią nerkozastępczą bardzo duży wpływ na stężenie magnezu we krwi ma jego zawartość w płynie dializacyjnym. Hipermagnezemia do wartości 1,5 mmol xdm-3 zwykle jest asymptomatyczna. Wyższe wartości magnezu w surowicy krwi u pacjentów dializowanych często są przyczyną niekorzystnego oddziaływania na kości, funkcję przytarczyc, jak i zaburzenia lipidowe.
W artykule przedstawiono rolę nerek w metabolizmie węglowodanów. Ponadto przestawiono rolę węglowodanów w diecie osób z przewlekłą niewydolnością nerek, uwzględniając takie schorzenia jak: nefropatia cukrzycowa, okres przeddializacyjny i dializa otrzewnowa.
W różnych stężeniach enzymów proteolitycznych, substratów trawienia i azotanów/azotynów zbadano szybkość hydrolizy kazeiny w układach reakcyjnych in vitro.
Celem przeprowadzonego badania była analiza wpływu rytmu (dzień z/bez dializy) i pory (godziny rozpoczęcia) zabiegu hemodializy na spożycie energii, białka, tłuszczu, węglowodanów, potasu i fosforu przez 38 pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek. Wykazano, że pora przeprowadzania dializy istotnie wpływała na udział węglowodanów w dziennej racji pokarmowej badanych osób oraz na wartość energetyczną diety (II zmiana vs. III). Nie stwierdzono natomiast różnic w zawartości energii, białka, węglowodanów, tłuszczu, fosforu i potasu (kobiety) w diecie w dniu przeprowadzania zabiegu w porównaniu do dnia bez dializy.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.