Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dawki nawadniania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W latach 2003–2006 w RSD Lipnik k. Stargardu Szczecińskiego przeprowadzono doświadczenie polowe na glebie lekkiej kompleksu żytniego dobrego. Doświadczenie założono metodą losowanych podbloków w układzie zależnym (ang. split-plot) w siedmiu powtórzeniach. Pomiędzy drzewami utrzymywano murawę, a w rzędach ugór herbicydowy. Badano wpływ nawadniania oraz nawożenia mineralnego na plonowanie dwóch odmian śliw Amersis i Cacańska Rana. Czynnikiem I rzędu było nawadnianie (O – poletka kontrolne, bez nawadniania, W – poletka nawadniane), czynnikiem II rzędu nawożenie mineralne 0NPK, 1NPK – 130kg . NPK. ha-1 (40+30+60), 2NPK – 260kg . NPK. ha-1 (80+60+120). Nawadnianie stosowano według wskazań tensjometru, gdy potencjał wodny gleby obniżył się poniżej 0,01 MPa. Do nawadniania użyto zraszacze typu ‘Hadar’ o zasięgu r = 2m. W zależności od sumy opadów atmosferycznych, w poszczególnych latach badań zastosowano od 21,0 do 37,9 mm. Plonotwórcze możliwości śliwy w istotny sposób zależały od ocenianych czynników doświadczenia: nawadniania i nawożenia, a także były zróżnicowane w poszczególnych latach badań. Średnio pod wpływem nawadniania plony wzrosły o 19,2%. Największe przyrosty plonu śliwy (36,1%) dzięki nawadnianiu stwierdzono w 2006 r., a najmniejsze (8,2%) w 2005 r. Oceniając plony zebrane z nawożonych drzew, większe efekty produkcyjne stwierdzono na obiektach nawożonych wyższą dawką 2NPK (260 kg . NPK. ha-1) aniżeli nawożonych dawką 1NPK (130 kg . NPK. ha-1). Wyliczone przyrosty plonów w porównaniu do kontroli (bez nawożenia) wynosiły odpowiednio 48,3% i 39,9%. Produktywność netto i brutto 1 mm wody zależała od warunków pogodowych w poszczególnych latach. Najwyższe wskaźniki produkcyjności netto (209,52 kg.ha-1.1 mm) i brutto (74,14 kg.ha-1.1 mm) zanotowano w roku 2004. Produktywność netto 1 kg NPK zależała od poziomu nawożenia i była najwyższa przy nawożeniu dawką 130 kg NPK.ha-1.
Praca zawiera wyniki badań równomierności nawadniania kroplowego emiterami CNL-2 w czwartym roku eksploatacji systemu w warunkach szklarniowych. W czterech cyklach nawadniania realizowanych w różnych dniach i godzinach (cyklach), pomierzono dawki emitowane z 228 emiterów usytuowanych w trzech sekcjach systemu na 27 przewodach nawadniających. Testem t-Studenta oszacowano istotność różnic dawek między sekcjami, cyklami nawadniania, pozycjami przewodów nawadniających w stosunku do zaworu odcinającego dopływ do sekcji oraz między pozycjami emiterów na przewodzie nawadniającym. Obliczono współczynniki zmienności i równomierności dawek w sekcjach i cyklach nawadniania. Wyniki badań dowiodły nie w pełni zadawalającego działania systemu. Stwierdzono istotne różnice średnich dawek między sekcjami oraz między pozycjami emiterów na przewodzie nawadniającym, a nawet między cyklami nawadniania. Natomiast nie było różnic między pozycjami przewodu nawadniającego w sekcji w stosunku do zaworu odcinającego dopływ do rurociągu rozdzielczego.
Doświadczenie polowe prowadzono w SD Lipnik należącej do Akademii Rolniczej w Szczecinie. Borówkę wysoką odmiany ‘Patriot’ uprawiano w latach 2000–2008 na glebie brunatnej kwaśnej, kompleksu żytniego dobrego, zaliczanej do klasy bonitacyjnej IVb. Gleba charakteryzowała się małą zawartością przyswajalnych form fosforu i potasu oraz słabo kwaśnym odczynem gleby. Borówkę wysoką uprawiano w zróżnicowanych warunkach wodnych: O – obiekty kontrolne (bez nawadniania), W – obiekty nawadniane. Krzewy nawadniano linią kroplującą o wydajności 2,4 l.h-1, utrzymując wilgotność gleby na poziomie 0,01 MPa, na podstawie wskazanej tensometrów. Oceniano możliwości plonotwórcze dwu- do dziesięcioletnich krzewów uprawianych w zróżnicowanych warunkach wodnych, a także wpływ opadów i dawek nawodnieniowych w okresie wegetacji na plon borówki wysokiej. Średni plon jagód zebranych w doświadczeniu wyniósł 7,61 t.ha-1 (tab. 3). Plon owoców z poletek kontrolnych (bez nawadniania) kształtował się na poziomie 4,92 t.ha-1, przyjmując dość szeroki zakres zbiorów od 1,67 do 13,0 t.ha-1 w poszczególnych latach. Okazało się, że nawadnianie plantacji borówki wysokiej było niezbędnym zabiegiem agrotechnicznym dla zapewnienia właściwych warunków wilgotnościowych gleby, a ilość dostarczonej wody w czerwcu i lipcu była skorelowana z przebiegiem opadów w tych miesiącach. Dzięki nawadnianiu zanotowano istotny wzrost plonu owoców wynoszący 5,38 t.ha-1 (109,2% w porównaniu do kontroli). Efekty produkcyjne nawadniania kroplowego były istotnie i wprost proporcjonalnie skorelowane z sumą dawki nawodnieniowej zastosowanej w całym okresie wegetacji (od IV do IX). Analizując wskaźniki plonowania borówki wysokiej w zależności od zastosowanych dawek nawodnieniowych w określonych przedziałach czasowych okresu wegetacji, stwierdzono istotną zależność w maju, czerwcu i lipcu. Przyrosty plonu uzyskane dzięki nawadnianiu były odwrotnie proporcjonalne do sumy opadów czerwcowych.
W pracy przedstawiono trzyletnie wyniki badań polowego zużycia wody w sadzie jabłoniowym w warunkach naturalnej gospodarki wodnej oraz przy nawadnianiu kroplowym. Zastosowano dwa poziomy nawodnienia: W1 zwilżanie przy wskazaniu tensjometru -0,01 MPa potencjału wodnego, W2 zwilżanie przy wskazaniu tensjometru -0,03 MPa potencjału wodnego. Badania wykazały, że intensyfikacja produkcji poprzez nawadnianie kroplowe zmniejszała znacząco zużycie wody na wyprodukowanie jednostki plonu, a wariant W2 dawał najlepsze efekty.
Przedmiot badań prowadzonych od 2004 roku na terenie Sadu Doświadczalnego w Samotworze koło Wrocławia stanowi rozpoznanie procesu przemieszczania się wody w profilu glebowym w warunkach eksploatacji nawodnienia kroplowego. W doświadczeniu zastosowano trzy warianty wodne różniące się ilością wprowadzanych dawek polewowych i sezonowych norm nawadniania. Uwilgotnienie gleby kontrolowano systematycznie stosując metodę dialektryczną (TDR). Dla ustalania terminu przeprowadzania nawodnień posługiwano się wskazaniami tensjometru -0,01 MPa (wariant W1) i -0,03 MPa (wariant W2). W pracy przedstawiono przestrzenny rozkład uwilgotnienia gleby przy punktowej dystrybucji wody.
W pracy przedstawiono wyniki badań nad plonowaniem nawadnianej i nawożonej zróżnicowanymi dawkami azotu gorczycy białej uprawianej w latach 1999-2002, na glebie zaliczanej do klasy bonitacyjnej IIIa. Z dwóch stosowanych czynników plonotwórczych istotny wpływ na wzrost plonów nasion miały obydwa stosowane zabiegi, a za optymalną dawkę azotu można uznać N3 (70 kg). Dla wyższej zawartości oleju tłustego w nasionach istotne okazało się tylko nawadnianie roślin, lecz największą wydajność z jednostki powierzchni uzyskano w połączeniu tego zabiegu z wyższym nawożeniem azotowym. Efektywność netto 1 mm rozdeszczowanej wody w uprawie gorczycy białej wyniosła średnio 1,25, a brutto 3,42 kg·ha⁻¹. Najwyższą średnią efektywność 1 kg azotu osiągnięto przy dawce N2 (czyli 50 kg·ha⁻¹) na obiektach deszczowanych (12,7 kg·ha⁻¹) i N3 (70 kg·ha⁻¹) na kontrolnych (11,5 kg·ha⁻¹). Można zatem stwierdzić, że gorczyca najlepiej wykorzystała azot w warunkach nawadniania przy zastosowaniu dawki N2.
Badano zmiany cech fizycznych i chemicznych substratu torfowego z dodatkiem keramzytu, zachodzące pod wpływem nawadniania kroplowego i nawożenia mineralnego przez okres dwu lat, w stosunku do rocznego okresu wykorzystywania go jako podkład w szklarniowej uprawie gerber. W próbkach pobranych w 3 powtórzeniach z 10 donic, w których rośliny uprawiano odpowiednio przez 12 i 24 miesiące (po 5 donic w każdym wariancie), oznaczono metodami standardowymi gęstość objętościową i właściwą oraz obliczono porowatość substratu. Ponadto oznaczono kondunktancję, pH, pojemność sorpcyjną, stopień wysycenia kompleksu sorpcyjnego, a także zawartość substancji organicznej, azotu i fosforu ogólnego, potasu, magnezu, wapnia i sodu. Istotność różnic średnich wartości badanych cech oceniono testem t-Studenta. Stwierdzono, że na skutek mineralizacji substancji organicznej, po 24-miesięcznym okresie wykorzystywania, wzrosła istotnie gęstość objętościowa i właściwa, a zmniejszyła się porowatość w stosunku do substratu wykorzystywanego przez rok. Silnie i istotnie zwiększyła się zasobność w wapń, azot i magnez, w mniejszym zaś stopniu w fosfor, potas i sód. Zmienił się odczyn z lekko kwaśnego na zasadowy, zwiększył się stopień wysycenia kompleksu sorpcyjnego, a zmalała jego pojemność. Niezależnie od okresu eksploatacji, badane właściwości pogorszyły się w stosunku do podanych w literaturze dla podkładu torfowego nieeksploatowanego. Wyniki badań mogą służyć do oceny przydatności substratu do dalszego wykorzystywania w warunkach szklarniowych lub w uprawie polowej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.