Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 253

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 13 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  czynniki rozwoju
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 13 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przemysł spożywczy zaliczany jest do sektorów niskich technologii. Nie zmienia to faktu, że posiada on największy udział w produkcji przemysłowej w Polsce. Wynika to z faktu, że w gospodarce krajowej przeważająca część produkcji wytwarzana jest za pomocą niskich technologii, co jest typowe dla państw rozwijających się. Z tego powodu podstawowym celem prowadzonych badań było wskazanie zbioru determinant odpowiedzialnych za przyspieszanie i hamowanie zmian technologicznych w przemyśle spożywczym w Polsce. Analizy wykonano na bazie 415 przedsiębiorstw zaliczanych sektora produkcji żywności a metodyka badawcza była oparta na modelowaniu probitowym.
Ze względu na złożoność problemów współczesnego zarządzania organizacjami autorzy artykułu próbowali udowodnić, że otoczenie organizacji znacząco determinuje jej rozwój, funkcjonowanie i bezpieczeństwo finansowe. Badania zostały wykonane przy wykorzystaniu metod scenariuszowych i ekstrapolacji trendów. Dzięki zaproponowanym metodom możliwe było zbadanie składników makrootoczenia organizacji w kontekście ich strategicznego wpływu na jego funkcjonowanie. Z przeprowadzonych badań scenariuszy stanów otoczenia jednoznacznie wynikało, że w większości analiz znaczącą rolę odgrywają sfery: międzynarodowa, ekonomiczno-polityczna oraz konkurencyjna.
Celem referatu jest przedstawienie innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych dotyczących hotelarstwa na terenach wiejskich. Infrastrukturą noclegową turystyki wiejskiej tworzą: hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe, prywatne domy letniskowe, pokoje gościnne. Turystyka na terenach wiejskich, w przeciwieństwie do turystyki masowej oferowanej przez przemysł turystyczny, stwarza możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą, poznania lokalnej kultury, lokalnych zwyczajów, korzystania ze zdrowej żywności. Zainteresowanie wypoczynkiem na terenach wiejskich, z dala od masowego ruchu turystycznego stale wzrasta. Turystyka wiejska staje się coraz bardziej powszechną formą spędzania wolnego czasu, preferowaną przez różne grupy społeczne. Ważnym zjawiskiem współczesnego życia gospodarczego i istotnym czynnikiem rozwoju są innowacje. Innowacyjność w turystyce można wpisać w dynamiczną formułę jakości, która zakłada nie tylko zaspokajanie rzeczywistych potrzeb i oczekiwań konsumenta, ale również uwzględnianie faktu, że potrzeby te i oczekiwania stale rosną oraz ulegają permanentnym zmianom. Wynika to z nieustającej ludzkiej potrzeby poszukiwania różnorodności i pozytywnej reakcji na „miłe niespodzianki", przy jednoczesnym umiejscowieniu tych oczekiwań w odpowiednio wysokich standardach jakości, takich jak: zapewnienie bezpieczeństwa osobistego, ochrona zdrowia oraz integralności ekonomicznej konsumenta. Obecnie coraz wyraźniej daje się odnotować trend wzrostowy w grupie turystów, którzy mają specyficzne i wysublimowane wymagania. Poszukują natury, tradycji, miejsc cichych i odludnych, ale żądają zarazem komfortowego wyposażenia i wysokiej jakości świadczonych usług, a także różnorodnych i atrakcyjnych propozycji spędzania wolnego czasu. Możliwości finansowe gości, a wraz z nimi ich potrzeby i oczekiwania dynamicznie wzrastają. Hotelarze prześcigają się w dążeniu do zapewnienia gościom możliwie jak najszerszego wachlarza usług. Przybywa coraz więcej obiektów luksusowo i kompleksowo wyposażonych w kosztowne urządzenia (spa & wellness, pola golfowe, tory kładowe, własny sprzęt do sportów wodnych), z których korzystanie wliczone jest w cenę pakietu. Inwestorzy starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rosnącej liczby osób, którzy mają pieniądze, cenią wygodę i preferują zdrowy tryb życia. Tworzenie produktów specjalistycznych jest w pewnym sensie znakiem czasu. Dynamiczny wzrost gospodarczy kraju, ciągle zwiększająca się grupa ludzi dobrze zarabiających, ale bardzo zapracowanych, dla których stare powiedzenie „czas to pieniądz" jest nadzwyczaj aktualne, powoduje konieczność tworzenia obiektów oferujących kompleksowe usługi dla tej grupy ludzi w zakresie wypoczynku, rekreacji i rozrywki. Innowacyjne rozwiązania dotyczące hotelarstwa na terenach wiejskich przynoszą korzyści zarówno osobom świadczącym usługi hotelarskie na wysokim poziomie, jak i gościom korzystającym z nich, co jest niezbędnym warunkiem rozwoju.
Ważne znaczenie w rozwoju obszarów wiejskich odgrywają podmioty turystyczne i świadczące usługi turystyczne. Stwarzają one nowe miejsca pracy, wpływają na poziom życia mieszkańców obszarów wiejskich, kulturą, aktywizują społeczeństwo i podnoszą prestiż regionu. Pomimo różnych czynników wpływających na rozwój obszarów wiejskich, najistotniejszą rolą odgrywa czynnik ludzki. Jest on głównym determinantem sukcesu podmiotów turystycznych i świadczących usługi turystyczne. Istota znaczenia czynnika ludzkiego w rozwoju podmiotów turystycznych wynika przede wszystkim z usługowego charakteru działalności turystycznej. Prawidłowo realizowany proces zarządzania podmiotami turystycznymi prowadzi do kształtowania właściwych stosunków międzyludzkich i postaw personelu oraz zachęcania do zakupu produktów turystycznych. Wszystkie działania jednostkowe powinny przynosić osobistą korzyść oraz przyczyniać się do osiągania określonych celów podmiotów jako całości. Tylko dobrze opracowany i zorganizowany rozwój podmiotów jest gwarantem rozwoju obszarów wiejskich i poprawy sytuacji materialnej jej mieszkańców.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 13 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.