Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  consecutive lactation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badania realizowano na 312 krowach w okresie od stycznia 1987 roku do maja 1988 roku w trzech oborach województwa elbląskiego. Analizowano wydajność i skład mleka krów w poszczególnych laktacjach w zależności od struktury genetycznej (cb, do 25% hf i powyżej 25% hf) i warunków utrzymania. Stwierdzono, że wydajność mleka wzrastała niezależnie od genotypu i obory do III laktacji, w IV i dalszych zaznaczył się nieznaczny jej spadek. Najwyższymi wydajnościami charakteryzowały się krowy z ponad 25-procentowym udziałem krwi hf, natomiast najniższym krowy cb. Procentowa zawartość składników mleka w kolejnych laktacjach kształtowała się na pożądanym poziomie.
Badania realizowano w okresie od stycznia 1987 roku do maja 1988 roku na 312 krowach. Obserwacje prowadzono w trzech oborach województwa elbląskiego. Analizowano wydajność i skład mleka w ciągu kolejnych 10 miesięcy laktacji, licząc od wycielenia. Określono wpływ genotypu i środowiska na kształtowanie się tych wskaźników. Przebieg laktacji krów był nieprawidłowy. Począwszy od pierwszego miesiąca po wycieleniu następował systematyczny spadek wydajności mleka niezależnie od obór i struktury genetycznej. Było to wynikiem niewłaściwego żywienia zwierząt w okresie wzmożonej produkcji. Procentowa zawartość składników mleka w okresie od wycielenia do zasuszenia kształtowała się na pożądanym poziomie. Najwyższe wartości stwierdzono u krów rasy cb, a najniższe u zwierząt z ponad 25-pro- centowym udziałem krwi hf.
Badania realizowano w trzech oborach województwa elbląskiego w okresie od stycznia 1987 do maja 1988 roku. Obserwacje prowadzono na 312 krowach. Analizowano wpływ stanu zdrowotnego wymienia na wydajność i skład mleka krów rasy cb oraz mieszańców z różnym udziałem krwi odmiany hf w poszczególnych laktacjach. Podatność na chorobę, częstotliwość występowania i nasilenie „mastitis" zwiększały się wraz z wiekiem krów, natomiast obniżały się ze wzrostem udziału krwi odmiany hf. Procentowa zawartość tłuszczu i białka zwiększała się wraz z nasilaniem się stanu chorobowego wymienia w poszczególnych laktacjach. Stan zdrowotny wymienia oraz struktura genetyczna ocenianego pogłowia nie miała istotnego wpływu na kształtowanie się procentowej zawartości laktozy i suchej masy.
Badania prowadzano na 312 krowach w latach 1987-1988 w trzech oborach województwa elbląskiego. Dokonano oceny podatności, częstotliwości występowania i zaawansowania stanów chorobowych wymion krów rаsу cb oraz mieszańców z różnym udziałem holsztyno-fryza w kolejnych miesiącach laktacji. Wraz z zaawansowaniem laktacji wzrastała podatność krów na chorobę, często­tliwość występowania i nasilenie ''mastitis". Wydajność mleka w poszczególnych miesiącach laktacji malała wraz z nasileniem się stanów chorobowych Procentowa zawartość tłuszczu i białka zwiększała się wraz z nasileniem się stanu chorobowego wymienia w kolejnych miesiącach laktacji.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.