Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 191

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 10 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  beta-karoten
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 10 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Oznaczono analitycznie zawartość retinolu, β -karotenu i witaminy E w odtworzonych w warunkach laboratoryjnych racjach pokarmowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i nierobotniczych o najniższych i średnich dochodach rocznych. Stwierdzono, że badane racje pokarmowe realizowały normę na witaminę A w granicach od 64 do 73% a na witaminę E w zakresie od 66 do 86%.
Karotenoidy to związki terpenowe o uznanym korzystnym oddziaływaniu na zdrowie człowieka, produkowane przez rośliny wyższe, a także mikroalgi, drożdże, grzyby strzępkowe oraz bakterie. Karotenoidy pochodzenia mikrobiologicznego są obiecującą alternatywą dla syntetycznych barwników. Kilka mikroorganizmów, takich jak Dunaliella salina, Blakeslea trispora czy Haematococcus pluvialis, zostało zbadanych pod kątem produkcji karotenoidów na dużą skalę. Niektóre procesy i technologie z udziałem mikroorganizmów wdrożono z powodzeniem do produkcji przemysłowej.
Celem przeprowadzonych badań było sprawdzenie skuteczności podawanego lochom syntetycznego β-karotenu oraz kwasu foliowego jako stymulatora płodności i plenności loch w doświadczeniu prowadzonym przez cztery kolejne cykle reprodukcyjne. Materiał doświadczalny stanowiło 180 loszek rasy wbpxpbz, przydzielonych do trzech grup doświadczalnych liczących po 60 sztuk. W trzech pierwszych cyklach reprodukcyjnych grupa I (kontrolna) loch otrzymywała standardową mieszankę pasz treściwych. Zwierzętom z grup II i III od pokrycia do 30 dnia ciąży podawano 2 mg kwasu foliowego w 1 kg mieszanki oraz dodatkowo do 14 dnia ciąży 80 mg β-karotenu (gr. II) i 160 mg tego składnika w grupie III. Po 30 dniu ciąży lochy żywiono tą samą mieszanką, co grupę kontrolną. W czwartym cyklu reprodukcji zwierzęta wszystkich grup doświadczenia żywiono identyczną mieszanką, bez stosowania dodatków. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że najbardziej skutecznym modelem żywienia macior ze względu na ilość urodzonych prosiąt było skarmianie przed i 14 dni po pokryciu mieszanką zawierającą dodatek 80 mg β-karotenu i 4 mg kwasu foliowego. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że u loch żywionych mieszankami pasz treściwych zawierających dodatek β-karotenu i kwasu foliowego wzrastała skuteczność krycia oraz liczebność miotów, a zmniejszała się ilość martwych prosiąt w miocie.
W pracy otrzymano etylopochodną δ-tokoferolu metodą chloroalkilacji celem ustalenia jej skuteczności w stosunku do ß-karotenu. Praca jest kontynuacją badań nad oceną właściwości przeciwutleniających etylowej pochodnej δ-tokoferolu - przebadano zmiany liczby nadtlenkowej prób smalcu z dodatkiem tokoferoli i pochodnej δ-tokoferolu, a także określono rozpad antyoksydantów podczas przechowywania prób smalcu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 10 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.