Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  badania strawnosciowo-bilansowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W celu określenia przydatności w żywieniu prosiąt paszowego tłuszczu sypkiego ERAFET wykonano dwa doświadczenia. Doświadczenie strawnościowo-bilansowe przeprowadzono na 16 wieprzkach, przy średniej masie na początku okresu właściwego 27 kg. Grupa kontrolna otrzymywała standardową mieszankę PP-grower. W grupach doświadczalnych zastosowano dodatek 8% preparatu tłuszczowego. W grupie II stosowano preparat wy­produkowany z oleju rzepakowego, w III - ze smalcu i łoju, a w grupie IV - ich mieszaninę (11+III) w proporcji 1 : 1, Zaobserwowano istotną poprawę strawności tłuszczu w grupach II i IV. We wszystkich grupach doświadczalnych wzrosła wysoko istotnie strawność włókna surowego. Wystąpiło wysoko istotne obniżenie strawności substancji organicznej i energii w grupie III. Nie stwierdzono statystycznych różnic w strawności białka i wykorzystania azotu. Doświadczenie produkcyjne przeprowadzono na 199 prosiętach w okresie od 49. do 97. dnia życia. Stosowano mieszanki o takim samym składzie komponentowym jak w doświadczeniu strawnościowo-bilansowym. W pierwszym okresie odchowu (pierwsze 15 dni) stosowano dwie mieszanki doświadczalne II i III. Ze względów organizacyjnych od 16. dnia stosowano jedną mieszankę doświadczalną - IV. Dodatek preparatu tłuszczowego wpłynął na zwiększenie przyrostów i wykorzystanie paszy. Wszystkie stwierdzono różnice, chociaż dość znaczne, nie były jednak statystycznie istotne.
Wyprodukowano 5 mieszanek pełnoporcjowych typu PT-2 z udziałem 0, 20, 40, 60 i 90% śruty pszenżytniej. Mieszanki te stosowano od 90. dnia życia do osiągnięcia średniej masy ciała ok. 116.50 kg. Najlepsze wyniki produkcyjne uzyskały tuczniki z grupy V, żywione mieszanką z udziałem 90% śruty pszenżytniej. Wartości współczynników strawności włókna surowego, białka ogólnego i bezazotowych wyciągowych tej mieszanki były najwyższe. Retencja azotu była wprawdzie wysoka, ale najkorzystniejsza u prosiąt żywionych mieszanką 1 - kontrolną - z udziałem 90% śruty jęczmiennej. Uzyskane wyniki upoważniają do stwierdzenia, że w żywieniu tuczników mogą być stosowane mieszanki z udziałem do 90% śruty pszenżytniej.
Badania strawnościowo-bilansowe przeprowadzono metodą klasyczną na 3 grupach (12 szt.) tuczników - wieprzków o masie ciała ok. 55 kg. W żywieniu zwierząt zastosowano bobik odmiany Dino, którego udział w mieszankach реłnороrcjowych wynosił od 10 poprzez 15 do 20%. Poza bobikiem głównymi komponentami mie­szanek doświadczalnych były śruta sojowa i jęczmienna. Poziom bobiku nie wpłynął na istotne zróżnicowanie współczynników strawności składników pokarmowych w grupach doświadczalnych. Nie stwierdzono między grupami statystycznie istotnych różnic w bilansie azotu.
Przeprowadzono badania strawnościowo-bilansowe metodą klasyczną na 4 gru­pach tuczników, po 3 osobniki w grupie (łącznie 12 szt.). Zwierzęta żywiono mieszankami pełnoporcjowymi typu Grower, w grupie kontrolnej o typowej recepturze, w 3 grupach doświadczalnych ze wzrastającym udziałem łubinu wąskolistnego (4, a i 12%). Stwierdzono pewne obniżenie się współczynników strawności białka; tłuszczu i substancji organicznej wraz ze wzrostem udziału łubinu w mieszance. Statystycznie potwierdzono różnice tylko w odniesieniu do tłuszczu. Wskaźnik aminokwasowy Osera, w porównaniu z mieszanką kontrolną, był niższy od 2.48 do 11,73 jednostek dla mieszanek z udziałem łubinu. Wykorzystanie pobranego wraz z paszą N okazało się w grupach doświadczalnych nieco gorsze w porównaniu z grupą kontrolną ( w stosunku do N strawionego 69,37% w grupie kontrolnej i 67,0467,23 w grupach doświadczalnych). Natomiast retencja N była wysoka we wszystkich grupach: 20,84 g w grupie kontrolnej i od 20,73 g do 21,14g w grupach doświadczalnych.
Badania strawnościowo-bilansowe przeprowadzono na 24 tryczkach rasy czarnogłówka w wieku 9 miesięcy, o średniej masie ciała 36 kg. Zwierzęta podzielono na 4, równe liczbowo, grupy doświadczalne. W dawce owiec wszystkich grup stosowano 0,4 kg mieszanki treściwej CJ i 0,4 kg siana łąkowego. Uzupełnieniem tej dawki w poszczególnych grupach były następujące pasze węglowodanowe: buraki półcukrowe w grupie I, marchew w grupie II, kiszonka z kukurydzy w grupie III oraz wysłodki buraczane suszone w grupie IV. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że dodatki pasz energetycznych wyraźnie zróżnicowały tempo przemian związków azotowych w płynnej treści żwacza owiec. Nie stwierdzono natomiast różnic w przemianach węglowodanów. Zastosowanie w dawce pokarmowej marchwi lub wysłodków buraczanych suszonych wpłynęło korzystnie na strawność białka ogólnego, włókna surowego i związków bezazotowych wyciągowych. Wprowadzenie do dawki (pokarmowej buraków półcukrowych lub kiszonki z kukurydzy obniżyło natomiast sprawność białka ogólnego i włókna surowego. Kiszonka z kukurydzy obniżyła takie strawność związków bezazotowych wyciągowych. Wyniki bilansu azotu w grupach były podobne (5,8-7,8 g) i odpowiadały wartościom spotykanym u owiec 1-rocznych.
Wyprodukowano 3 koncentraty tłuszczowe: Celat o zawartości 28% smalcu wieprzowego i 2% lecytyny rzepakowej oraz bobikowo-tłuszczowe o zawartości 18 i 28% smalcu i po 2% lecytyny rzepakowej. Z udziałem tychże koncentratów wyprodukowano 5 mieszanek pełnoporcjowych typu grower o zawartości od 5.51 do 7.89% tłuszczu surowego. Mieszanki pełnoporcjowe z udziałem natłuszczonej mączki z nasion bobiku, po uprzedniej obróbce hydrotermicznej, charakteryzowały się najwyższymi wartościami współczynników trawności białka ogólnego, bezazotowych wyciągowych i tłuszczu surowego. Retencja azotu u prosiąt była korzystna, lecz bez zależności z wartościami współczynników strawności białka ogólnego. Uzyskane wyniki wskazują na przydatność wyprodukowanych mieszanek w żywieniu prosiąt ssących i odsądzonych w wieku 6 tygodni.
Celem pracy było określenie współczynników strawności składników pokarmowych oraz dobowego bilansu azotu u warchlaków i tuczników żywionych mieszankami pełnoporcjowymi z udziałem preparowanych nasion grochu siewnego odmian Belinda i Paloma (po 50%). zastosowanych w formie mączki i koncentratu tłuszczowo-grochowego. Proces produkcji mączki z preparowanych nasion grochu polegał na moczeniu, parowaniu i gnieceniu całych nasion grochu, a następnie suszeniu ogrzanym powietrzem. Koncentrat tłuszczowy wyprodukowano z mączki z grochu, smalcu wieprzowego i otrąb pszennych. Badania przeprowadzono w klatkach metabolicznych na 21 warchlakach i 21 tucznikach podzielonych na 7 grup żywieniowych; 1 kontrolną (K) i 6 doświadczalnych (D1-D6). Zwierzęta z grupy kontrolnej żywiono mieszanką PP-grower (warchlaki) i PT-1 (tuczniki), natomiast zwierzęta z grup doświadczalnych otrzymywały tę samą, właściwą dla danej grupy mieszankę pełnoporcjową. Całkowite zastąpienie białka pochodzenia zwierzęcego i częściowe poekstrakcyjnej śruty sojowej mączką z preparowanych nasion grochu nie spowodowało obniżenia współczynników strawności składników pokarmowych i bilansu azotu w porównaniu z mieszankami standardowymi.
Doświadczenie strawnościowo-bilansowe przeprowadzono na 20 wieprzkach o średniej masie ciała 25 kg. Badano wpływ zastosowania w mieszankach PP-grower jako jedynego zboża: śruty jęczmiennej odmiany Goplański (78% - grupa II), śruty pszennej odmiany Salwa (81%-grupa III), śruty z pszenżyta odmiany Grado (82% - grupa IV) oraz śruty żytniej odmiany Dańkowskie (30% - grupa V) na strawność składników pokarmowych i bilans azotu u warchlaków. Zaobserwowano wzrost strawności białka ogólnego w grupie III i V (83.0%, 81.5%) oraz lepszą strawność substancji organicznej w grupach: III, IV, V, wynoszącą odpowiednio 88.2; 88.0 i 88.6%. Wykorzystanie azotu pobranego i strawionego było zbliżone w grupach I, II, III i IV, natomiast obserwowano obniżenie tych wskaźników w grupie V, żywionej mieszanką z udziałem 30% śruty żytniej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.