Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  analiza regresji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Dokonano przeglądu modeli regresyjnych opracowanych dla problemów z zakresu ekonomiki rolnictwa. Okazało się, że autorzy stosują jedynie modele liniowe i linearyzowalne. Zwrócono uwagę na możliwość zastosowania nowoczesnych narzędzi jakimi są sieci neuronowe.
Przedstawiono analizę regresji procesu rozdrabniania zboża. W wyniku eksperymentu określono modele statystyczne w postaci równań regresji wielorakiej.
W artykule zaprezentowano wyniki analizy czynników wpływających na rentowność kapitału własnego w gospodarstwach rolnych. W badaniach wykorzystano zmodyfikowany model Du Ponta oraz analizę regresji. Materiał źródłowy stanowiły dane rachunkowości gospodarstw rolnych FADN. Analizę przyczynowo-skutkową oraz regresji przeprowadzono w UE ogółem oraz według wielkości ekonomiczne i typów rolniczych. Zbudowane modele regresji wykazały, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na rentowność kapitału własnego w rolnictwie jest generalnie niska sprawność operacyjna wyznaczona przez niską rentowność sprzedaży i wolne tempo obrotowości kapitału, która ponadto jest dodatkowo silnie pogłębiana przez niewystępowanie korzystnego efektu dźwigni finansowej.
Wyniki badań oparto na doświadczeniu polowym przeprowadzonym w latach 1995-1997. Zależności plonowania ziemniaka od zachwaszczenia badano za pomocą współczynników korelacji i analizy regresji. Stwierdzono występowanie wysokiej ujemnej współzależności pomiędzy liczbą i powietrznie suchą masą chwastów a plonem ogólnym, frakcji handlowej bulw, masą 1 bulwy, masą bulw pod 1 rośliną i wysokością roślin ziemniaka. Zależność ta miała charakter prostoliniowy. Dla praktyki rolniczej zaleca się odchwaszczanie mechaniczno-chemiczne z dwukrotnym użyciem herbicydów (przed wschodami i po nich) oraz mechaniczno-chemiczne z zastosowaniem mieszanki herbicydów przed wschodami ziemniaka.
W pracy przedstawiono wyniki pomiarów laboratoryjnych współczynnika filtracji, które przeprowadzono w czterech charakterystycznych profilach gleb torfowo-murszowych pochodzących z obszaru Doliny Biebrzy. Badaniami objęto profile reprezentujące gleby torfowo-murszowe wytworzone z torfu mechowo-turzycowiskowego, olesowego oraz turzycowiskowego. Na podstawie analizy wyników przeprowadzonych pomiarów stwierdzono, że w utworach murszowych wartości współczynnika filtracji zmieniają się od 0,52 do 6,74 m·d⁻¹, a w utworach torfowych od 0,15 do 8,0 m·d⁻¹. W glebie torfowo-murszowej wytworzonej z torfu mechowo-turzycowiskowego stwierdzono, że wartość współczynnika filtracji zwiększa się wraz ze wzrostem głębokości profilu glebowego. Natomiast w przypadku gleby wytworzonej z torfu olesowego wartość współczynnika filtracji jest największa w warstwie przypowierzchniowej i stopniowo maleje wraz ze wzrostem głębokości. Na podstawie analizy regresji wielokrotnej zastosowanej do opracowania wyników pomiarów stwierdzono również, że wartości współczynnika filtracji są skorelowane z gęstością objętościową i uwilgotnieniem przy stanie pełnego nasycenia utworów torfowych i murszowych. Wprowadzenie do równania regresji wielokrotnej zmiennych jakościowych dotyczących rodzaju i pochodzenia utworu glebowego prowadzi do wzrostu predykcji wartości współczynnika filtracji o około 15%.
Wydatki na transport to jedna z kategorii wydatków gospodarstw domowych. Celem rozważań jest poznanie zróżnicowania poziomu i udziału wydatków na transport w różnych typach gospodarstw domowych oraz identyfikacja cech gospodarstw domowych, które z największą siłą wpływają na ten cel. Materiał badawczy stanowiły indywidualne dane z badania budżetów gospodarstw domowych GUS. Metodą badawczą była analiza wariancji i regresji. Wydatki na transport w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym z każdym rokiem ulegają zwiększeniu. Najważniejszymi czynnikami mającymi związek z wydatkami na transport okazały się dochód rozporządzalny na osobę, poziom wykształcenia oraz wiek głowy domu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.