Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  alfalfa-grass mixture
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W eksperymencie oceniano wpływ zróżnicowanego udziału lucerny mieszańcowej (Medicago media Pers.) w mieszance z kupkówką pospolitą (Dactylis glomerata L.) na plonowanie oraz względną wartość pokarmową uzyskanej paszy. Oceny jakościowej paszy dokonano na podstawie zawartości włókna NDF (neutralne włókno detergentowe) i ADF (kwaśne włókno detergentowe), obliczając wskaźnik względnej wartości pokarmowej (RFV), który łączy strawność i pobranie paszy w jeden parametr, umożliwiający efektywną ocenę pasz objętościowych. Badania przeprowadzono w latach 2010-2012. Ścisłe doświadczenie polowe zlokalizowano w Stacji Dydaktyczno-Badawczej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na glebie mineralnej, klasy bonitacyjnej IVa, kompleksu żytniego bardzo dobrego. Udział nasion lucerny w mieszance z kupkówką wynosił 30, 50 i 70% w stosunku do masy nasion gatunku wysiewanego w czystym siewie. Na obiektach kontrolnych wysiano w siewie jednogatunkowym: lucernę (100%) oraz kupkówkę (100%). Badania wykazały, że procentowy udział lucerny w plonie mieszanek różnił się do udziału wysianych nasion. W drugim roku badań stanowiła ona od 57 do 59% masy plonu. Plonowanie było zmienne w latach badań, w pierwszym roku pełnego użytkowania mieszanki oraz kupkówka w siewie czystym plonowały lepiej niż lucerna, natomiast w drugim roku najwyższy plon suchej masy uzyskano z mieszanki o 70% udziale nasion lucerny, zaś najniżej plonowała monokultura kupkówki pospolitej. Wprowadzenie lucerny mieszańcowej, jako komponentu mieszanki z kupkówką pospolitą, korzystnie wpłynęło na pobranie suchej masy przez zwierzęta oraz zwiększyło jej wartość pokarmową. Procentowy udział nasion lucerny w mieszance w niewielkim stopniu różnicował względną wartość pokarmową uzyskanej paszy.
Przeprowadzono doświadczenie polowe z mieszankami traw z Medicago sativa wielolistkową Legend oraz siewami jednogatunkowymi lucerny, użytkowanymi w sezonie trzy i pięciokrotnie. Doświadczenie założono na glebie płowej, kompleksu żytniego dobrego. Stosowano rocznie 120 kg N, 50 kg P, 100 kg K×ha-1. W trakcie zbiorów oznaczono skład gatunkowy mieszanek oraz plony suchej masy. Skład gatunkowy mieszanek w roku po zasiewie znacznie odbiegał od składu mieszanki wyjściowej. Udział rośliny motylkowatej we wszystkich mieszankach obniżył się i zależał od częstotliwości koszenia. W warunkach 3-krotnego koszenia mieszanek wahał się on od 31,3 (mieszanka z Festulolium) do 16,9% (mieszanka z Lolium multiflorum). Zwiększona częstotliwość koszenia (5-krotna) spowodowała wzrost udziału lucerny jedynie w mieszance z Bromus inermis (45,5%). W pozostałych mieszankach w wyniku intensywniejszego użytkowania nastąpił spadek udziału lucerny. Najmniejszy udział rośliny motylkowatej zanotowano w plonie mieszanki z Lolium multiflorum. Wyższy roczny plon suchej masy uzyskano w warunkach użytkowania 3-krotnego niż 5-krotnego. Najlepiej plonowały, w obu warunkach użytkowania, mieszanka z Bromus inermis oraz z Festulolium. W użytkowaniu 3-krotnym najniższy plon dały mieszanki z Dactylis glomerata i z Arrhenatherum elatius, natomiast w 5-krotnym istotnie niżej plonowała monokultura Medicago sativa, a także mieszanka z Arrhenatherum elatius.
Założono, że sposób użytkowania, częstość zbioru i dobór komponentów do mieszanek będą wpływały na morfologię roślin lucerny. Przypuszczano, że w warunkach użytkowania pastwiskowego i częstego zbioru lepsze będzie odrastanie roślin lucerny, a ich trwałość zmniejszy się. Oceniono wpływ użytkowania pastwiskowego i kośnego oraz czterech intensywności użytkowania na zagęszczenie łanu mieszanek, wysokość pędów, grubość szyjek korzeniowych, średnicę rozet oraz liczbę pędów odrastających z szyjek korzeniowych i ze ścierni lucerny odmiany Radius, w trzech mieszankach wielogatunkowych. Doświadczenie polowe trzyczynnikowe realizowano w latach 2004-2006 w RZD w Grabowie (woj. mazowieckie) IUNG - PIB. Czynnikami doświadczenia były: sposób użytkowania, częstości użytkowania co 21, 28, 35 i 42 dni oraz mieszanki wielogatunkowe z 50% udziałem nasion lucerny z kupkówką pospolitą, festulolium oraz z kupkówką pospolitą i festulolium. Stwierdzono większe zagęszczenie pędów lucerny w warunkach wypasu krów. Na zmienność cech morfologicznych roślin lucerny największy wpływ spośród badanych czynników wywierała intensywność użytkowania mieszanek. Negatywny wpływ częstego użytkowania co 21 dni przejawiał się skróceniem pędów, zmniejszeniem średnicy rozet roślin lucerny, zmniejszeniem liczby pędów odrastających z szyjek korzeniowych i z rozet roślin lucerny oraz ograniczeniem liczby roślin lucerny występujących na 1 m2 mieszanki, a także zmniejszeniem ich przeżywalności.
Literatura zagraniczna i nieliczne prace krajowe donoszą o pastwiskowym użytkowaniu lucerny zarówno w zasiewach jednogatunkowych jak też w mieszankach z trawami. Wypasanie mieszanek dość powszechnie stosowane w praktyce rolniczej wielu państw w naszym kraju jest zagadnieniem mało znanym. Ten sposób użytkowania zasiewów mieszanek na gruntach ornych jest również mało rozpowszechniony w krajach europejskich. Jak wynika z literatury początkowo do użytkowania pastwiskowego stosowano gatunki lucerny jednorocznej. Następnie w wyniku prac hodowlanych wytworzono odmiany lucerny siewnej przystosowanej do wypasania. Zdaniem wielu autorów przystosowanie odmian lucerny do wypasania wynika z ich budowy morfologicznej. Rośliny odmian pastwiskowych charakteryzują się rozłożystym pokrojem, rozbudowanymi szyjkami korzeniowymi, dużą liczbą wytwarzanych pędów, zwiększonym odrastaniem organów wegetatywnych z szyjek korzeniowych, a także wysoką trwałością oraz tolerancją na przygryzanie i udeptywanie przez zwierzęta. Ważnymi zagadnieniami związanymi z pastwiskowym użytkowaniem mieszanek lucerny z trawami, na które zwrócono uwagę w opracowaniu, są: dobór komponentów, plonowanie, wartość pokarmowa, trwałość, budowa morfologiczna, zawartość substancji antyżywieniowych i tempo trawienia masy roślinnej, długość okresu wypasania.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.