Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  aktywnosc ekonomiczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań była charakterystyka aktywności ekonomicznej ludności wiejskiej, sklasyfikowanej według głównych źródeł utrzymania w Polsce w latach 2006-2009, na podstawie danych jednostkowych BAEL pochodzą- cych z lat 2006-2009 (łącznie badanie objęło 16 kwartałów i 900 tysięcy ankiet). Aktywność ekonomiczną opisano za pomocą współczynnika aktywności zawodowej, wskaźnika zatrudnienia, stopy bezrobocia rzeczywistego, stopy bezrobocia równowagi oraz relacji między stopą bezrobocia rzeczywistego i bezrobocia równowagi. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że związek z rolnictwem chroni przed jawnym bezrobociem, lecz jednocześnie może wpływać na zmniejszenie zainteresowania podejmowaniem pracy poza rolnictwem. Można przypuszczać, że w przypadku ludności rolniczej, ze względu na posiadanie zarobkowego zajęcia w gospodarstwie, presja na podjęcie pracy poza rolnictwem nie jest tak silna, jak w przypadku ludności niezwiązanej z indywidualnymi gospodarstwami rolnymi. Celem badań była charakterystyka aktywności ekonomicznej ludności wiejskiej, sklasyfikowanej według głównych źródeł utrzymania w Polsce w latach 2006-2009, na podstawie danych jednostkowych pochodzących z prowadzonego przez GUS Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).
7
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Syntetyczny pomiar zmian w strukturze rynku pracy

86%
W opracowaniu przedstawiono zmiany w strukturze aktywności ekonomicznej ludności, z podziałem na ludność miejską oraz wiejską. Okres badań obejmował lata 1993-2009. Wykorzystano syntetyczne miary natężenia zmian struktury oraz miary przeciętnych zmian wskaźników struktury w ujęciu jednopodstawowym i łańcuchowym. Stwierdzono niewielkie zmiany w strukturze aktywności ekonomicznej ludności w ujęciu dynamicznym, nieznacznie większe w grupie ludności wiejskiej.
Celem pracy było oszacowanie skali zmian na polskim rynku pracy w latach 2003-2007, w przekroju województw, z uwzględnieniem zatrudnienia w rolnictwie. Zaobserwowano znaczącą poprawę sytuacji na rynku pracy oraz niewielkie zmniejszenie udziału pracujących w rolnictwie w ogólnej liczbie pracujących w gospodarce narodowej, przypuszczalnie na skutek zwiększonej absorpcji pracy wywołanej wzrostem gospodarczym. Zjawiska te wystąpiły we wszystkich województwach, przy czym wyraźnie zmniejszyły się różnice wartości wskaźników charakteryzujących rynek pracy pomiędzy województwami obciążonymi skutkami restrukturyzacji gospodarczej a obszarami silniejszymi gospodarczo.
Zróżnicowanie obszarów wiejskich w Polsce pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego często jest przedmiotem badań naukowych. Niezwykle przydatnym narzędziem w tej dziedzinie okazują się metody taksonomiczne. Prowadzone badania i analizy zwykle charakteryzują się różnym zasięgiem terytorialnym i horyzontem czasowym. Celem pracy była ocena poziomu rozwoju poszczególnych województw w Polsce pod kątem ekonomicznej aktywności ludności na obszarach wiejskich w 2005 roku przy wykorzystaniu wybranych metod taksonomicznych, na podstawie danych statystycznych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny.
Artykuł zawiera analizę podstawowych tendencji zmian demograficznych oraz zatrudnienia i bezrobocia na wsi w latach 2010–2013 porównawczo z wcześniejszymi tendencjami od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. W odniesieniu do zmian ludnościowych przedmiotem analizy są w szczególności czynniki demograficzne zmian liczby ludności wiejskiej (ruch naturalny, migracje wieś–miasto i migracje zagraniczne), tendencje zmian dzietności i trwania życia oraz struktury ludności wiejskiej według płci, wieku i cech edukacyjnych. W odniesieniu do sytuacji na rynku pracy analizowane są głównie tendencje zmian wskaźników zatrudnienia i bezrobocia, zmiany struktury zatrudnienia według działów gospodarczych (rolnictwo – działy nierolnicze) i charakteru zatrudnienia (pracownicy najemni, pracujący na własny rachunek) oraz zmiany struktury populacji pracujących i bezrobotnych według cech demograficznych i poziomu wykształcenia. Tendencje obserwowane na polskiej wsi konfrontowane są ze zmianami zachodzącymi w polskich miastach i w innych krajach Unii Europejskiej. Podstawę statystyczną analizy stanowią głównie dane GUS, pochodzące z bieżącej statystyki demograficznej, Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) oraz statystyki urzędów pracy. Wykorzystano także wyniki Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań 2002 i 2011 oraz Powszechnego Spisu Rolnego 2010. Porównania międzynarodowe przeprowadzono na podstawie danych Eurostatu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.