Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zasob Wlasnosci Rolnej Skarbu Panstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Synopsis. W artykule przedstawiono uwarunkowania i możliwości trwałego zagospodarowania gruntów Zasobu : Własności Rolnej Skarbu Państwa (Zasobu) przez Agencję Nieruchomości Rolnych z uwzględnieniem problemu I zagospodarowania gruntów marginalnych. W latach 1992-2010 Agencja przejęła 4,7 min ha oraz zagospodarowała trwale głównie w drodze sprzedaży 2,6 min ha gruntów Zasobu. Postępująca sprzedaż gruntów Zasobu prowadzi do jego sukcesywnego pomniejszania, w tym głównie do zmniejszania powierzchni gruntów dzierżawionych obecnie I przez Agencję. Według stanu na koniec 2010 r. w Zasobie pozostało również 314 tys. ha gruntów o dużym rozdrobnieniu i relatywnie niskiej przydatności gospodarczej określanych jako grunty marginalne. Agencja kontynuuje I dotychczasowe, sprawdzone formy zagospodarowywania tych gruntów włącznie z ich sprzedażą i dzierżawą na cele rolne, a także przewidziane prawem nieodpłatne przekazywanie na cele poprawy lesistości kraju, pod inwestycje I budowlane i infrastrukturalne, rekreację i ochronę przyrody.
Celem badań była próba określenia najważniejszych czynników ograniczających oraz działań wspomagających kreowanie konkurencyjności przedsiębiorstw rolniczych wykorzystujących w produkcji ZWRSP, ze szczególnym uwzględnieniem udziału aktywów pozyskanych z ZWRSP w wartości aktywów ogółem. Wyniki badań dowodzą, że w badanej zbiorowości wielkość udziału aktywów pozyskanych z ZWRSP przyczyniła się do określenia w poszczególnych grupach respondentów odmiennego zestawu czynników ograniczających oraz działań przyczyniających się do poprawy ich konkurencyjności.
Dzierżawa po 1992 roku stanowiła w Polsce podstawową formę gospodarowania gruntami rolnymi Skarbu Państwa. Była preferowana zarówno ze strony państwa, ze względu na możliwość szybkiego rozdysponowania mienia, jak i przez rolników, z uwagi na konieczność zaangażowania mniejszych jednorazowych nakładów finansowych, które mogły zostać przeznaczone na cele produkcyjne i inwestycyjne. W ostatnich latach zmniejsza się znaczenie dzierżawy jako sposobu obrotu państwowymi gruntami rolnymi na rzecz sprzedaży, co wynika z jednej strony z rosnącego popytu na ziemię rolniczą, a z drugiej – z polityki rządu oraz działań podejmowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Wyrazem zmian w tym zakresie jest nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi, która od dnia 3 grudnia 2011 roku wprowadziła znaczące zmiany w zakresie omawianego stosunku zobowiązaniowego [Ustawa... 2011]. Przyjęte regulacje mają na celu przyspieszenie prywatyzacji państwowych zasobów ziemi, której przeprowadzenie nastąpi w pierwszej kolejności poprzez wyłączenie części dzierżawionych użytków rolnych z gospodarstw wielkoobszarowych, a także z przeznaczenia na sprzedaż gruntów, w stosunku do których dzierżawy zostaną zakończone. W artykule autor stara się ocenić wpływ wprowadzonych regulacji na rolę dzierżawy w obrocie gruntami rolnymi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Należy się spodziewać, iż w związku z nowym kształtem przepisów instytucja ta znajdzie zastosowanie przede wszystkim w przypadku małych działek, a jednocześnie zainteresowanie dzierżawą jako formą powiększenia gospodarstw przez rolników indywidualnych ulegnie zmniejszeniu.
Agencja Nieruchomości Rolnych istnieje już ponad 15 lat. Przedstawiono ewolucję zakresu głównych jej zadań. Początkowo działalność Agencji skupiała się na przejmowaniu i rozdysponowaniu mienia rolnego Skarbu Państwa. Potem jednak została rozszerzona o obowiązki określone odrębnymi przepisami, a w szczególności ustawą z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. W dalszej części artykułu omówiono formy zagospodarowania mienia z Zasobu WRSP i dane statystyczne w tym zakresie, a następnie główne problemy z jakimi styka się obecnie Agencja. Wynikają one przede wszystkim z braku odpowiednich przepisów prawnych.
Racjonalność gospodarowania środkami finansowymi w produkcji rolniczej wymaga diagnozowania oraz monitorowania czynników, które przyczyniają się do uzyskania przewagi konkurencyjnej bądź ją hamują. W związku z tym, celem opracowania jest identyfikacja najczęściej wykorzystywanych czynników oraz najczęściej napotykanych barier w kreowaniu konkurencyjności gospodarstw rolniczych korzystających w produkcji rolniczej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Wyniki badań wykazały, że do najważniejszych barier w funkcjonowaniu gospodarstw respondenci zaliczyli m.in. niestabilne ceny skupu, wysokie ceny środków produkcji oraz wysokie koszty produkcji. Natomiast najskuteczniej wzrost konkurencyjności stymulowały: wdrożenie zaawansowanych technik zarządzania, redukcja zatrudnienia, doskonalenie jakości produktów lub świadczonych usług.
W katalogu zadań realizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych (ANR) istotne miejsce zajmują zadania określone przepisami ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej „ustawą zabużańską”. Na mocy jej przepisów osoby uprawnione mogą nabywać nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) na własność lub współwłasność, uczestnicząc w organizowanych przetargach. Dodatkowo Agencja ma obowiązek przekazywania części środków finansowych pochodzących ze sprzedaży nieruchomości do powołanego tą ustawą funduszu celowego, z którego wypłacane są rekompensaty pieniężne dla „zabużan”.
Wartykule podjęto próbę przedstawienia dotychczasowych działań ANR w zakresie realizacji zadań ustawowych, w tym problematyki rozdysponowania nieruchomości. Od początku działalności ANR trwale rozdysponowała 3,1 mln ha, w tym 2,5 mln ha poprzez sprzedaż, która jest dominującą formą rozdysponowania gruntów. Przedmiotem rozdysponowania jest również infrastruktura, przejęta głównie wraz z majątkiem państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej (PPGR). Pozostające 1,6 mln ha podlega dalszym procesom prywatyzacji przede wszystkim w drodze sprzedaży. Dzierżawa gruntów zmniejsza się co roku o ok. 150 tys. ha w wyniku rozwiązywania umów dzierżawy lub wyłączania z nich części gruntów. Analizę zagospodarowania nieruchomości przeprowadzono na podstawie danych pochodzących głównie z raportów z działalności Agencji Nieruchomości Rolnych, opracowań wewnętrznych i dostępnej literatury przedmiotu. Zaprezentowane wyniki analizy świadczą zarówno o dużym zaangażowaniu ANR w prywatyzację nieruchomości, jak i wielu złożonych procesach, które towarzyszą trwałemu rozdysponowaniu nieruchomości po 21 latach funkcjonowania Agencji.
Podjęto próbę ukazania wpływu Agencji Nieruchomości Rolnych na funkcjonowanie producentów rolnych w warunkach gospodarki rynkowej. Zagadnienia te zostały wzbogacone o wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród 270 właścicieli gospodarstw rolnych w województwie podkarpackim.
Przedstawiono zainteresowanie nabywaniem ziemi rolniczej w województwie podlaskim bezpośrednio przed i po akcesji z Unią Europejską. Analiza dotyczy zakupu i dzierżawy gruntów pochodzących z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, jak również obrotu prywatnego ziemią rolniczą. Dane na temat obrotu prywatnego uzyskano z Agencji Nieruchomości Rolnych, której w przypadku tego obrotu przysługuje prawo pierwokupu i wykupu gruntów.
Grunty przejęte do Zasobu WRSP Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedaje i wydzierżawia z reguły w trybie przetargu nieograniczonego. Istnieje również możliwość organizowania przetargów ograniczonych, przeznaczonych dla wskazanych przepisami kategorii osób, np. rolników zamierzających powiększyć własne gospodarstwo. Do końca 2006 roku ogłoszono 14,7 tys. tego typu przetargów, stawiając do dyspozycji nabywców i dzierżawców 296,2 tys. ha.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.