Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Komplet R
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Intensywne nawożenie mineralne gleb przy jednoczesnym niedoborze próchnicy często prowadzi do ich degradacji. Racjonalne wykorzystanie, szczególnie gleb lekkich wymaga zatem uzupełnienia składu organicznego i mineralnego tych gleb w próchnicę, magnez i mikroelementy. Przeprowadzone badania wskazują, że istotnym źródłem wzbogacającym glebą w substancję organiczną i składniki pokarmowe może być niekonwencjonalny nawóz organiczno-mineralnv wytworzony z węgla brunatnego i torfu. Nawóz ten wprowadzony do gleb bardzo lekkich spowodował znaczny wzrost ogólnej zawartości węgla organicznego, poprawę odczynu i właściwości sorpcyjnych gleby, o czym świadczy wzrost sumy kationów zasadowych, pojemności sorpcyjnej oraz wzrost stopnia wysycenia zasadami kompleksu sorpcyjnego tych gleb.
W pracy podano wyniki badań dotyczących zmian sorpcji gleb piaszczystych oraz adsorpcji po zastosowaniu wysokich dawek (do 160 t/ha) nawozów organiczno-mineralnych wytworzonych z węgla brunatnego i torfu. Stwierdzono wysoki i długotrwały wzrost pojemności sorpcyjnej tych gleb. Ustalono również, że poziom adsorpcji miedzi zelżał, w głównej mierze, od zawartości wapnia w kompleksie sorpcyjnym.
Ponad 29% gleb Polski użytkowanych rolniczo to gleby rdzawe. Właściwie są to gleby słabe wytworzone najczęściej z piasków. Charakteryzują się niską pojemnością wodną, bardzo dużą przepuszczalnością, wysoką kwasowością, niską pojemnością sorpcyjną i niską buforowością. Generalnie zdolności produkcyjne gleb rdzwych są bardzo ograniczone. Jedną z możliwości poprawy ich właściwości jest agromelioracja tych gleb za pomocą nawozów organiczno-mineralnych wytworzonych z węgla brunatnego i ich systematyczne nawożenie.
Gleby bardzo lekkie w naszym kraju zajmują powierzchnię ok. 30% wśród gruntów ornych, a w niektórych województwach ich udział przekracza 70%. Stosowanie większych dawek nawozów mineralnych staje się mało celowe i prowadzi do eutrofizacji wód. Fakt ten jest powodem poszukiwań metod prowadzących do podnoszenia żyzności i urodzajności tych gleb. Jedną z takich możliwości jest wykorzystanie nawozu organiczno-wapniowo-mineralnego typu Komplet R do trwałego ulepszania gleb bardzo lekkich. W przedstawionej pracy podjęto próbę oceny wpływu nawozu organiczno-wapniowo-mineralnego na właściwości fizykochemiczne i chemiczne gleb bardzo lekkich. Z przeprowadzonych badań wynika, że zastosowany nawóz korzystnie wpłynął na zmiany właściwości fizykochemicznych gleb bardzo lekkich.
Gleby bardzo lekkie są zbyt przepuszczalne i trwale suche. Wynika to z ubogiego składu granulometrycznego, w którym dominującą frakcją jest piasek, natomiast zawartość części spławialnych i koloidalnych wynosi nie więcej niż 10%. Znaczny udział gleb bardzo lekkich wśród gruntów ornych występujących w Polsce skłania do poszukiwań metod prowadzących do wzrostu urodzajności tych gleb. Jedną z tych metod jest agromelioracja Kompletem R, w wyniku której właściwości fizyczne i wodne gleb bardzo lekkich legły korzystnym zmianom. W wyniku agromelioracji nastąpiło obniżenie gęstości stałej fazy gleby i pojemności powietrznej oraz zwiększenie zdolności gleb do zatrzymywania wody.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.