Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kanal Wieprz-Krzna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Omówiono wpływ Kanału Wieprz-Krzna na przyległy teren i na tym tle ustosunkowano się do zarzutów ekologicznych. Sprecyzowano odpowiednie wnioski i zalecenia w tym zakresie.
Scharakteryzowano dwie grupy gospodarstw małoobszarowych: na glebach gorszych i na glebach lepszych. W obu grupach zajęto się gospodarstwami, które miały w strukturze użytków rolnych do 30% użytków zielonych, od 30 do 50% i powyżej 50% użytków zielonych. Posługując się metodą programowania liniowego oraz analizy modelowej zaproponowano zmiany parametrów, prowadzące do optymalizacji produkcji w poszczególnych gospodarstwach. Propozycje te kieruje się do pełnego i intensywnego wykorzystania użytków zielonych, szczególnie pastwisk.
W pracy przedstawiono wyniki badań zmian bilansu wodnego zlewni jeziora Skomielno oraz tempa wymiany wody w misie, na skutek włączenia jeziora w system Kanału Wieprz-Krzna. W badaniach wykorzystano metody terenowe i kameralne tak, aby przy niedoborze informacji o stanie stosunków wodnych zlewni jeziora Skomielno, można było przeanalizować główne mechanizmy funkcjonowania układu zlewniowo-jeziornego. Zastosowano kartowanie hydrologiczne i hydrogeologiczne zlewni, które pozwoliło określić rozrząd wód powierzchniowych i ukształtowanie zwierciadła wód podziemnych. Stwierdzono, że modyfikacja rozrządu wody poprzez zredukowanie jej odpływu kanałami oraz letnie deficyty wodne pozbawiły zbiornik Skomielno możliwości pełnienia założonej roli zbiornika retencyjnego. Przekształcenie jeziora w zbiornik „retencyjny” zmieniło obieg wody w ograniczonej do korony wałów zlewni topograficznej a także wymianę wody w misie. Dominującą formą obiegu wody była wymiana pionowa, natomiast wymiana pozioma bez dostawy wód allochtonicznych miała znaczenie drugorzędne.
W artykule przedstawiono stan obecny melioracji w województwie lubelskim, podano powierzchnię zmeliorowaną i powierzchnie nawadnianą w poszczególnych powiatach. Omówiono perspektywy rozwoju melioracji podstawowych przewidzianych do realizacji do 2015 r.
Omówiono aktualny stan melioracji i gospodarowania wodą systemu Kanału Wieprz-Krzna, zamierzenie usprawnienia gospodarki wodnej i modernizacji systemu. Założono wyłączenie z intensywnego użytkowania rolniczego powierzchnię około 14,6 tys. ha obecnie nawadnianych użytków zielonych. Wyłączone z intensywnego użytkowania użytki zielone zaproponowano poddać renaturalizacji. Dotyczy to głównie ekosystemów torfowiskowych o dużych walorach przyrodniczych. Istotną częścią koncepcji jest podjęcie działań hamujących odpływ wody z Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego przez budowę systemu zastawek na rzekach i kanałach, w celu poprawy bilansu wodnego i stanu ekologicznego cennych przyrodniczo ekosystemów wodnych i torfowiskowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.