Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Hypogymnia physodes
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W badaniach nad zanieczyszczeniem powietrza miasta Szczecina metalami ciężkimi posłużono się metodą transplantacji porostów ze stanowisk niezanieczyszczonych na tereny narażone na oddziaływanie toksycznych substancji. W metodzie wykorzystano plechy porostu Hypogymnia physodes (L.) Nyl., pochodzące z rejonu o niskim skażeniu, które umieszczono na płytkach i przeniesiono na 48 stanowisk losowo rozmieszczonych na terenie prawobrzeżnej części Szczecina. Materiał eksponowano w czterech trzymiesięcznych okresach: dwóch okresach letnich i dwóch zimowych. Po określonym czasie ekspozycji materiał poddano analizie na zawartość metali ciężkich Pb, Cd i Cu przy użyciu spektrofotometru absorbcji atomowej. W rezultacie wykonanych badań stwierdzono występowanie współzależności pomiędzy odległością ekspozycji od centrum miasta a zawartością badanych pierwiastków w plechach Hypogymnia physodes. Wykazano również znacznie wyższą koncentrację metali w plechach eksponowanych w okresie jesienno-zimowym, co związane jest z większą aktywnością fizjologiczną porostów o tej właśnie porze roku.
Zbadano zawartość rtęci w piesze 13 gatunków porostów z terenu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zebranych w październiku 1994 r. Wyniki badań uzyskane dla plechy porostu pustułka pęcherzykowatego Hypogymnia physodes wskazują na brak zdecydowanych różnic w rozmieszczeniu przestrzennym tego metalu na obszarze parku.
Plechę porostu pustułka pęcherzykowata mineralizowano metodą mokrą ze stężonym kwasem azotowym trzema sposobami: w zestawie szklanym (1), w otwartych probówkach w bloku grzejnym (2) i w pojemnikach teflonowych w kuchence mikrofalowej (3). Rtęć oznaczano techniką zimnych par bezpłomieniowej absorpcyjnej spektroskopii atomowej (1 i 2) oraz wysokorozdzielczej spektrometrii mas ze wzbudzaniem w źródłach (HR-ICP- MS) (3).
Oznaczono stężenie 44 pierwiastków (Na, Mg, Al, Si, P, K, Ca, U, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Ga, Tl, Bi, Pb, Ai, Rb, Sr, Y, Ag, Cd, Sn, Sb, Cs, Ba, La, Ce, Pr, Nd, Sm, Gd, Tb, Dy, Ho, Er, Tm, Yb, Lu, Th i U) w piesze epifitycznego porostu pustułka pęcherzykowata zebranego z ośmiu różnych forofitów (sosna, jałowiec, lipa, olsza, leszczyna, dąb, brzoza i świerk) na malej powierzchni lasu koło miejscowości Łuby w Borach Tucholskich w lipcu 1994 r. W analizie zastosowano technikę podwójnie zogniskowanej, wysokoroz­dzielczej spektrometrii mas z wzbudzeniem w źródłach (double focused HR-ICP-MS), z nebulizerem ultradźwiękowym oraz emisyjnej spektroskopii atomowej ze wzbudzeniem w źródłach (ICP-AES). Wzorcem wewnętrznym byl ind (In). Analizowano zbieżność stężeń poszczególnych pierwiastków w piesze porostu w zależności od gatunku forofitu.
Oznaczono stężenie rtęci ogółem w próbkach epifitycznego porostu pustułka pęcherzykowata zebranego z sosny, jałowca, lipy, olszy, leszczyny, dębu, brzozy i świerka koło miejscowości Łuby w Borach Tucholskich w lipcu 1994 r. Zbadano zbieżność stężeń rtęci w piesze porostu w zależności od gatunku forofitu. Rtęć oznaczono techniką zimnych par bezpłomieniowej spektrometrii absorpcji atomowej (CV-AAS) po zmineralizowaniu próbek metodą mokrą ze stężonym roztworem kwasu azotowego.
Przedstawiono rozkład przestrzenny i stopień zmienności zawartości Fe i Mn w igłach i korze sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) oraz plechach epifitycznego porostu Hypogymnia physodes (L.) Nyl. na obszarze trzech polskich parków narodowych o zróżnicowanym wpływie zanieczyszczeń: Magurskiego, Świętokrzyskiego i Wigierskiego.
The aim of the research was to indicate the most useful bioindicator for monitoring the industrial contamination degree in forest communities, mainly polluted with heavy metals and suphur. The Hypogymnia physodes (L.) Nyl. lichen has proved higher ability to accumulate industrial contamination in Scots pine−dominated forest communities comparing to the pine bark.
Metodą ekstrakcji dimetylosulfotlenkiem (DMSO) oznaczano stopień feofitynizacji chlorofilu w plechach Hypogymnia physodes transplantowanej z lasu do środowiska miejskiego. Stwierdzono, że stosunki OD435/OD415 i OD665/ OD665a są efektywnymi wskaźnikami stopnia degradacji chlorofilu w plechach, zachodzącej pod wpływem zakwaszenia środowiska. Obciążenie metalami ciężkimi, nieznacznie przekraczające wartości tła, nie wpływa na obniżenie zawartości chlorofilu w plechach porostów. Jedynie dla miedzi i ołowiu daje się zauważyć taką zależność.
Na podstawie badań przeprowadzonych w rejonie oddziaływania emisji z Zakładów Chemicznych „Police” stwierdzono, że zanieczyszczenia przemysłowe, zawierające związki siarki i fluoru, akumulowane są w różnych ilościach w plechach porostu Hypogymnia physodes (L.) NYL. na badanym terenie Puszczy Wkrzańskiej i Puszczy Goleniowskiej. Przy wysokiej średniorocznej wilgotności powietrza ilość nagromadzonych w plechách pierwiastków zależy od odległości powierzchni badawczych od emitora oraz usytuowania ich i ekspozycji względem kierunku najczęściej wiejących wiatrów. Fitotoksyczne oddziaływanie siarki i fluoru ujawnia się wyraźnym spadkiem ilości chlorofilu ogólnego w miarę nagromadzania się tych pierwiastków w plechach porostów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.