Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Biala Podlaska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Rodzina i przedszkole są najważniejszymi środowiskami wychowawczymi małego dziecka. Małemu dziecku, zależnemu całkowicie od dorosłych, właśnie dorośli tworzą dobre lub złe warunki rozwoju i wychowania. Z wychowawczego punktu widzenia jest bardzo pożądanym, aby te dwa najważniejsze dla dziecka w wieku przedszkolnym środowiska działały wspólnie, wzajemnie się uzupełniając. Współpraca nauczyciela z rodzicami jest niezbędnym warunkiem powodzenia w pracy wychowawczo-dydaktycznej. W dzisiejszych czasach, aby przedszkole zyskało wśród dzieci i ich rodziców miano tzw. „naszego przedszkola”, konieczne staje się wypracowanie takiego modelu współpracy z rodzicami, gdzie obie świadomie współpracujące strony, mają poczucie współdecydowania w sprawach ważnych dla wychowania i kształcenia dziecka. Dlatego też należy ustawicznie dążyć do tego, aby rodzice współuczestniczyli w organizowaniu edukacji przedszkolnej swoich pociech, a nauczyciele wspomagali działania wychowawcze rodziców.
Po 2004 roku realnie patrzymy w jakim zakresie Polska, a konkretnie polskie społeczeństwo może czerpać korzyści w sferze rozwoju gospodarczego, kulturowego, cywilizacyjnego. Dzisiaj coraz pewniej sięgamy po środki finansowe, które w ramach Zintegrowanych Programów Operacyjnych Rozwoju Regionalnego stają się ważnym źródłem finansowania projektów istotnych dla rozwoju życia społecznego. Szczególnie ważnym działaniem stało się wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne. Szczegółowym celem programów stypendialnych, finansowanych ze środków unijnych i budżetu państwa, jest podniesienie dostępu do kształcenia na poziomie ponadgimnazjalnym i wyższym dla uczniów i studentów. Pomoc materialna dla studentów i uczniów w latach 2004 - 2006 udzielana jest w oparciu o wytyczne instytucji wdrażającej, tj. samorząd województwa. W mieście Biała Podlaska procedura udzielania stypendiów wypłacanych z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa wynika z przyjętego przez Radę Miasta regulaminu określającego zasady udzielania tych stypendiów. Kryterium dochodowe jest głównym, jeśli chodzi o uprawnienie do korzystania ze stypendiów, jednak wiele społecznych kontrowersji budzi fakt braku możliwości weryfikowania w praktyce tego kryterium.
6
86%
Miasta ulegają przemianom zarówno społecznym, jak i ekonomicznym. Instytucje otoczenia biznesu stanowią jeden z warunków rozwoju lokalnego. Sieci instytucji otoczenia biznesu pobudzają przedsiębiorczość, co przyczynia się do poprawy warunków życia ludności lokalnej, spadku bezrobocia, wzrostu atrakcyjności inwestycji danego obszaru, powstawania nowych przedsiębiorstw i stanowisk pracy. Sieci instytucji lokalnych wywierają wpływ na poziom rozwoju gospodarczego. Celem niniejszego opracowania jest próba zaprezentowanie sieci instytucji otoczenia biznesu w Białej Podlaskiej.
Przedmiotem artykułu są trudności w formowaniu i używaniu rosyjskich odpowiedników nazw polskich miast o strukturze dwuczłonowej. Nazwy takie, w polskiej nomenklaturze toponimicznej częste [Biała Podlaska, Gorzów Wielkopolski, Nowy Sącz itp.), sprawiają znaczne trudności w tłumaczeniach tekstów o Polsce na język rosyjski oraz w redagowaniu wypowiedzi w tym języku. Dokonany w artykule przegląd odpowiedników pozwala na sformułowanie reguł ich tworzenia: dominację zapisu fonetycznego nad przekazem cech morfologicznych oraz pisownię z dywizem, ale nie likwiduje trudności występujących przy ich użyciu w tekstach. Analiza odpowiedników podawanych w słownikach jednojęzycznych i dwujęzycznych wykazuje wady zapisów leksykograficznych: rozbieżność rekomendacji, niekonsekwencje w zapisach, niejasność w charakterystyce gramatycznej, głównie dotyczącą sposobu odmiany nazw.
Prezentowany raport przedstawia analizę opinii mieszkańców powiatu bialskiego na temat bezpieczeństwa w regionie i pracy Policji. Badania zrealizowano w 2007 roku na reprezentatywnej próbie badawczej 1034 osób. Na podstawie zaprezentowanych wyników badań można stwierdzić, ze większość mieszkańców ufa policji i czuje się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania.
Węzły ekologiczne jako obszary nie zabudowane a czynne biologicznie pełnią lub mogę pełnić w mieście rolę lokalnego zasilania i wzbogacania terenów otaczających, rolę hydrologiczną, klimatyczno-higieniczną i ekologiczną. W związku z tym powinny być nieodzownym elementem systemu przyrodniczego każdego miasta, a tym samym elementem jego struktury przestrzennej, powinny też znaleźć zapis w ustaleniach planów zagospodarowania przestrzennego. W artykule podano założenia wyjściowe tworzenia węzłów ekologicznych, ich rolę w mieście oraz sposób wyznaczania. Potencjalne węzły ekologiczne autorka wyznaczyła w Radomiu, Białej Podlaskiej i Białymstoku. Stwierdzono duże zróżnicowanie węzłów tak pod względem ich wielkości, położenia, jak i stopnia wewnętrznego urozmaicenia.
Survey was conducted among teenagers aged 16-18 living in Płock, Biala Podlaska and neighboring places. Most of examined teenagers (82%) consumed bottled drinking water. The average daily bottled water consumption reached 266 cm3. Most kinds of water chosen by respondents were on low or average level of mineralization, so it was not a significant source of calcium and magnesium for them.
Oceniono częstotliwość spożywania pierwszych i drugich śniadań przez dzieci w wieku 10-12 lat ze szkół podstawowych miasta Biała Podlaska. Badania przeprowadzono metodą ankietową, jesienią 2000 roku. Stwierdzono, że ponad 11% badanych dzieci wychodziło do szkoły bez zjedzenia śniadania oraz zaledwie 53% dziewcząt i 43% chłopców zabierało codziennie do szkoły II śniadanie.
Celem pracy była próba znalezienia zależności pomiędzy sposobem żywienia, stanem odżywienia a wydolnością fizyczną dzieci w wieku 13-15 lat - uczniów jednej ze szkół podstawowych w Białej Podlaskiej. Sposób żywienia oceniono za pomocą wywiadów o spożyciu z ostatnich 24 godzin poprzedzających badanie. Wywiady obejmowały dni nauki i dni wolne od zajęć. Ocenę stanu odżywienia przeprowadzono na podstawie pomiarów wysokości i masy ciała, względnej masy ciała oraz grubości fałdów skórno-tłuszczowych. Reakcję organizmu na wysiłek fizycznych oznaczono testem PWC170, a wydolność fizyczną na podstawie maksymalnego poboru tlenu (VO2max), metodą pośrednią. Wykazano, że średnie dzienne spożycie energii wynosiło dla chłopców 10,4±2,0 MJ (2483±473 kcal), a dla dziewcząt 7,9±1,8 MJ (1898±438 kcal) i było niższe od zalecanych norm odpowiednio o 15% i 17%. Największe niedobory zaobserwowano w spożyciu magnezu, wapnia i witaminy PP. Stan odżywienia badanych dzieci (z wyjątkiem masy ciała) nie odbiegał wyraźnie od stanu odżywiania dzieci szkół warszawskich. Natomiast wydolność fizyczna badanych była niższa o około 20% od wydolności ich rówieśników z Warszawy. Nie zaobserwowano wyraźnej współzależności pomiędzy sposobem żywienia, stanem odżywienia, a wydolnością fizyczną.
Treść dotyczy pojęcia miasta-bramy. Artykuł zawiera przyczyny i przesłanki podjęcia tematu, stan wiedzy, hipotezy szans i zagrożeń, postępowanie metodyczne, nowe wyzwania funkcjonalne i zarys prospekcji 6 miast-bram oraz wyniki badań.
Przeprowadzone badania wykazały, że wskaźniki fizyko-chemiczne jakości wody różniły się między sobą tylko w nieznacznym stopniu w badanych basenach kąpielowych i nie przekraczały dopuszczalnych norm. Największe różnice zaobserwowano w przypadku stężenia chlorków. Zauważono także, że niskiemu stężeniu wolnego chloru w jednym z basenów odpowiadał wzrost bakteryjnego zanieczyszczenia wody w 18% badanych próbek.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.