Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Artykuł porusza problematykę związaną ze składowaniem środków żywnościowych w magazynach zakładów mięsnych. Przybliżono najważniejsze grupy maszyn i urządzeń wykorzystywanych w magazynach, a także wpływ wyposażenia technicznego na prawidłowe funkcjonowanie nowoczesnych magazynów
Opakowania dla żywności to specyficzna grupa produktów, która musi spełniać najwyższe standardy jakości, zapewniając równocześnie jak najwyższą jakość i bezpieczeństwo zapakowanych wyrobów oraz wygodę dla konsumenta. Jednocześnie, opakowania stanowią zasadniczy element w łańcuchu dostawy produktu od producenta do konsumenta. Każde stadium tego etapu musi spełniać określone wymagania technologiczne i funkcjonalne [2, 7, 17, 20].
Proces masowania mechanicznego (plastyfikacji) różnych surowców pochodzenia zwierzęcego stanowi jedną z podstawowych czynności w produkcji wybranych grup wyrobów mięsnych. Obejmuje on operacje czynnościowe, takie jak ugniatanie, obracanie i naciskanie kawałków mięsa przeznaczonego na wędzonki i inne wyroby asortymentowe. Proces masowania może być wspomagany poprzez wykorzystanie ultradźwięków, które poprawiają wydajność, ograniczają czas i koszty produkcji.
Produkcja różnorodnej grupy wyrobów mięsnych obejmuje obecnie bardzo szeroką i specyficzną dziedzinę przetwórstwa mięsa. Wszelkie aspekty doboru odpowiedniego surowca oraz właściwe postępowanie w zakresie stosowanych technik i technologii wpływa bardzo istotnie na jakość uzyskanego produktu. Dlatego też obok przygotowania i obróbki surowca mięsnego istotne jest w co go nadziejemy. Dobór odpowiednich osłonek musi być dyktowany rodzajem surowca (farszu) jaki będzie nadziewany, sposobem obróbki wędlin oraz tym jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Osłonki stosowane do produkcji wyrobów wędliniarskich różnią się pochodzeniem i materiałem (biologicznym lub syntetycznym) z jakiego zbudowana jest ich struktura oraz wieloma właściwościami fizycznymi oraz technologicznymi.
Dynamiczny rozwój hodowli drobiu w kraju stał się kluczowym elementem powstawania nowoczesnych zakładów przetwórstwa drobiarskiego. Wykorzystywane w liniach technologicznych specjalistyczne maszyny i urządzenia realizują wszystkie operacje i czynności, począwszy od uboju, aż do uzyskania gotowego produktu w postaci tuszek lub półproduktów z drobiu.
Treść artykułu dotyczy szerokiej problematyki związanej z technicznymi aspektami pakowania mięsa i jego wyrobów. Dokonano przeglądu wybranych grup maszyn i urządzeń w kontekście zróżnicowania pod względem stosowanego systemu pakowania, rodzaju i materiału opakowaniowego oraz funkcjonalności technologiczno-konsumenckiej gotowego wyrobu. Przybliżono ważniejsze aspekty i obszar wykorzystania pakowania w systemie MAP i układzie próżni. Omówiono wybrane maszyny i urządzenia do naważania i podawania wyrobów w strefę pakowania
Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego i wysokiej jakości mięsa oraz jego wyrobów stanowi główny cel działalności każdego zakładu branży mięsnej. Realizacja tych wymogów możliwa jest dzięki współczesnej technice, która dostarcza wielu rozwiązań techniczno- -technologicznych w zakresie metod utrwalania, higieny procesów produkcyjnych, technik czystych pomieszczeń, postępu w dziedzinie opakowań, systemów zarządzania jakością oraz nowoczesnych środków i urządzeń transportu zewnętrznego [6,2,3].
Utrzymywanie czystości w zakładach mięsnych jest niezwykle ważne. Dotyczy to nie tylko wnętrza hal produkcyjnych czy wielu innych pomieszczeń, ale również maszyn i narzędzi pracy, co potwierdza konieczność utrzymania odpowiedniej czystości i sterylności na wszystkich etapach produkcji [2, 8, 11]. Spełnienie wysokich standardów sanitarno-higienicznych produkcji wymaga zastosowania odpowiednich procedur, sprzętu oraz środków chemicznych w zakresie mycia i dezynfekcji. Zachowanie odpowiednich standardów czystości pozwala na produkcję bezpiecznej żywności o wysokiej wartości i jakości odżywczej oraz sensorycznej [1, 10].
Konieczność inwestowania w nowoczesne i wydajne maszyny przetwórcze wynika z coraz wyższych wymagań w zakresie technologii wytwarzania i pakowania różnych grup żywności oraz z doskonalenia organizacji produkcji. Jednocześnie koszty inwestowania w nowoczesny park maszynowy powinny uwzględniać koszty związane z późniejszym jego utrzymaniem oraz ewentualną spłatą kredytów i odsetek zaciągniętych na taką inwestycję. Zdecydowana większość maszyn spożywczych, ze względu na zastosowanie w konstrukcji elementów roboczych dużej ilości stali nierdzewnej są drogie. Stąd też należy pamiętać, aby koszty ich zakupu nie podważały ekonomicznej sensowności zaplanowanych działań inwestycyjnych. Konieczny jest zatem kompromis pomiędzy potrzebą spełnienia wysokich wymagań technologicznych produkcji a wydajnością oraz kosztami eksploatacji zakupionych nowych maszyn [1, 4, 9]. Zastosowanie nowoczesnego wyposażenia technicznego i jego prawidłowy, zbliżony do optymalnego dobór w liniach technologicznych zakładu mięsnego, warunkuje prawidłową realizację wszystkich przewidzianych procesów technologicznych i przynosi wiele korzyści zarówno firmie, jak i pośrednio konsumentom.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.