W badaniach oceniano wpływ Chrysalu AVB na opadanie kwiatów niecierpka nowogwinejskiego u roślin transportowanych i nie transportowanych. Doświadczenie miało na celu zwiększenie trwałości kwiatów. Wykorzystano odmianę ‘Woya’ niecierpka nowogwinejskiego, szczególnie wrażliwą na opadanie kwiatów podczas transportu. W doświadczeniu użyto Chrysalu AVB w czterech stężeniach: 0,0%, 0,1%, 0,2%, 0,3% oraz w dwóch sposobach stosowania przez podlewanie i opryskiwanie. Badania wykazały, że opadanie kwiatów można zmniejszyć stosując Chrysal AVB w stężeniu 0,1% i 0,2%. Sposób podania Chrysalu AVB nie miał wpływu na procent zachowanych kwiatów, jednak opryskiwanie jest mniej pracochłonne.
W latach 2000 i 2001 w Katedrze Uprawy Roli i Nawożenia Roślin Ogrodniczych AR w Krakowie przeprowadzono badania dotyczące przydatności różnych podłoży w uprawie niecierpka nowogwinejskiego odmiany Timor. W szesnastotygodniowym doświadczeniu wazonowym oceniano właściwości fizyczne i chemiczne podłoży oraz ich wpływ na rozwój roślin. Do badań użyto podłoży sporządzonych na bazie torfu wysokiego z dodatkiem komponentów takich jak: ił głębinowy, włókna kokosowe i plewy ryżowe. W badaniach określano zasobność podłoży w składniki mineralne, pH i EC, zawartość substancji organicznej oraz sumę zasad wymiennych, kwasowość wymienną i hydrolityczną, pojemność sorpcyjną, kapilarną i pełną pojemność wodną oraz gęstość. Przeprowadzono również ocenę bonitacyjną dekoracyjności części nadziemnej, biorąc pod uwagę rozkrzewienie roślin, ulistnienie i obfitość kwitnienia (liczbę kwiatów/roślinę). Po zakończeniu doświadczenia zmniejszeniu uległy: EC, zawartość składników mineralnych w podłożu, kwasowość wymienna i hydrolityczną, pojemność sorpcyjna oraz pojemność wodna pełna i kapilarna. Wzrosły natomiast pH i gęstość podłoża oraz suma zasad wymiennych. Użyte do badań podłoża zapewniały dobre warunki wzrostu dla roślin, najlepszym z nich okazało się podłoże Blumenerde z włóknami kokosowymi.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.