Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Kobiety z nadwagą lub otyłością popełniają wiele błędów żywieniowych. Większość kobiet (80%) nie ogranicza spożywania produktów zawierających cholesterol Połowa respondentek nie zwraca uwagi na zawartość soli, cukru w produktach spożywczych. Produkty typu „fast food" oraz tłuste mięsa często znajdują się w diecie ankietowanych.
Celem pracy było zbadanie nawyków żywieniowych oraz zagrożeń wynikających z nieprawidłowego odżywiania się dziewcząt w wieku gimnazjalnym. Badaniami objęto 100 losowo wybranych dziewcząt w wieku 15 lat, uczęszczających do trzeciej klasy gimnazjum. Jako narzędzie badawcze zastosowano anonimowy kwestionariusz. Dziewczęta z prawidłową masą ciała stanowiły 74%, a z niedowagą 26%. Dziewczęta popełniały wiele błędów żywieniowych, takich jak: robienie długich przerw między posiłkami, niejedzenie kolacji, spożywanie ostatniego posiłku zbyt późno. Własnego wyglądu nie akceptowało 39% gimnazjalistek, a 44% wcześniej stosowało diety odchudzające. Zdecydowana większość uczennic (88%) zwracała uwagę na media kreujące bardzo szczupłą sylwetkę. W pewnych warunkach zachowania te mogą prowadzić do zaburzeń wynikających z nieprawidłowego odżywiania.
Wprowadzenie. Choroby układu krążenia stanowią około 50% zgonów w Polsce. Są one najczęściej wynikiem zmian miażdżycowych tętnic. Wiedza dotycząca profilaktyki i eliminacji czynników ryzyka jest niezwykle ważna w zmniejszaniu zachorowalności na miażdżycę i inne choroby przewlekłe niezakaźne. Cel badań. Celem pracy była ocena wiedzy uczniów gimnazjum i liceum na temat czynników ryzyka i profilaktyki miażdżycy. Materiał i metoda. Badania przeprowadzono w maju 2010 roku metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem anonimowej ankiety. Badaniami objęto 197 uczniów: w tym 97 gimnazjalistów i 100 licealistów z województwa małopolskiego. Uczniowie gimnazjum i liceum pochodzili z małych miast (86,6%) (51%) i wsi (13,4%) (49%) powiatu bocheńskiego i tuchowskiego. Wyniki. Spośród czynników, które sprzyjają rozwojowi miażdżycy uczniowie gimnazjum najczęściej wybierali nadwagę i otyłość, wysoki poziom cholesterolu, spożywanie dań typu fast-food i palenie tytoniu. Większość 61% gimnazjalistów i licealistów 85% stwierdziło, iż w ramach profilaktyki i leczenia miażdżycy powinno się ograniczyć lub wyeliminować z pożywienia produkty bogate w cholesterol tj. żółtka jaj, śmietanę, masło, tłuste mięso. Ponad połowa uczniów gimnazjum oraz liceum 57% wiedziała, że w zapobieganiu chorobom układu krążenia powinno się zmniejszyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych. Ponad 73% gimnazjalistów i 85% licealistów uważała, że w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy korzystną rolę odgrywa regularna aktywność fizyczna i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Wnioski. Młodzież nie posiada dostatecznej wiedzy o czynnikach predysponujących do rozwoju miażdżycy. Licealiści wykazywali wyższy poziom wiedzy na temat zasad profilaktyki oraz zagrożeń związanych z przewlekłymi chorobami niezakaźnymi niż uczniowie gimnazjum.
Celem pracy bylo porównanie odżywiania przed zajściem w ciążę oraz w trakcie jej trwania. Badaniami objęto 100 losowo wybranych kobiet w ciąży. Narzędziem badawczym byla anonimowa ankieta, którą przeprowadzono na przełomie 2005 i 2006 roku. Kobiety zmieniły nawyki żywieniowe w okresie ciąży: ograniczyły picie słodkich napojów gazowanych oraz kawy. Kobiety w ciąży zwiększyły liczbę posiłków oraz spożycie warzyw i owoców. Większość kobiet 82% uwzględniała w diecie słodycze, a 34% nie zrezygnowało z szkodliwych dla zdrowia produktów typu fast food.
5
100%
Celem badań było określenie zachowań antyzdrowotnych wśród kobiet z osteoporozą, które mogą pogłębiać już istniejącą chorobę. Badania przeprowadzono w 2006 roku, grupę badaną stanowiło 60 losowo wybranych kobiet, z których większość 78,3% miała zdiagnozowaną osteoporozę lub osteopenię, a pozostałe 21,7% stanowiły osoby z osteoporozą ze złamaniami. Zachowania ankietowanych sprzyjały rozwojowi tej choroby (liczne błędy dietetyczne, wypalanie ponad 10 papierosów dziennie, spożywanie alkoholu, mocnej kawy ponad 4 razy dziennie, przebyte unieruchomienie, czy bierny sposób wypoczynku). Wskazana jest szeroko pojęta edukacja w celu pogłębienia wiedzy na temat konieczności prowadzenia prozdrowotnego stylu życia z uwzględnieniem odpowiedniej aktywności ruchowej i prawidłowej diety przez ankietowane kobiety.
Oceniano sposób odżywiania kobiet w okresie ciąży. W dietach kobiet w ciąży stwierdzono wiele nieprawidłowości: zbyt niskie spożycie warzyw i owoców, białka. Tylko 27% ankietowanych wprowadziło do diety kwas foliowy, a 17% produkty bogate w żelazo. Prawie wszystkie respondentkipiły mleko i ograniczyły spożycie kawy
Celem pracy była charakterystyka sposobu odżywiania oraz aktywności fizycznej studentów fizjoterapii i edukacji techniczno-informatycznej. Badaniami objęto grupę 174 studentów studiów niestacjonarnych z krakowskich uczelni w wieku od 22 do 27 lat. Wśród nich 81 ankietowanych studiowało fizjoterapię w Akademii Wychowania Fizycznego oraz 93 osoby edukację techniczno-informatyczną w Uniwersytecie Pedagogicznym. W pracy zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. Badania wykazały, że styl życia młodzieży akademickiej budzi wiele zastrzeżeń. Do błędów żywieniowych należy zaliczyć: nieregularne konsumowanie posiłków, niskie spożycie ryb, mleka i jego przetworów, podjadanie miedzy posiłkami produktów wysokokalorycznych, ubogich w składniki odżywcze. W zakresie aktywności fizycznej bardziej pozytywne postawy reprezentowali studenci fizjoterapii niż edukacji techniczno-informatycznej. Ankietowani najczęściej deklarowali takie formy aktywności fizycznej jak: pływanie, gry zespołowe, jazdę na rowerze oraz spacer. Należy prowadzić edukację zdrowotną aby zwiększyć wiedzę w zakresie znaczenia prozdrowotnego stylu życia w profilaktyce wielu schorzeń.
Badaniami objęto 160 uczniów w wieku od 13 do 15 lat pochodzących ze środowiska miejskiego i wiejskiego. W diecie młodzieży stwierdzono niedobory produktów zawierających wapń ( mleko i jego przetwory) szczególnie w mieście. Spożycie ciemnego pieczywa i warzyw jest niewystarczające przy zbyt dużej podaży słodyczy.
Celem pracy była ocena aktywności fizycznej i sposobu wypoczywania pacjentów chorych na cukrzycą typu 2. Badania przeprowadzono w ośrodkach zdrowia w województwie małopolskim w 2008 roku. Anonimowe ankiety wypełniło 100 osób (66 kobiet i 34 mężczyzn) w wieku od 40 do 84 lat. Większość badanych odpoczywała biernie. Połowa ankietowanych wskazała na leżenie, oglądanie telewizji i słuchanie muzyki jako sposób wypoczynku. Znaczna większość chorych nie stosowała aktywności fizycznej jako niezbędnego elementu w leczeniu cukrzycy. Najczęściej (systematycznie) stosowaną formą aktywności fizycznej były: hodowla, ogrodnictwo i spacer. Zły stan zdrowia zniechęcał ankietowanych do podejmowania aktywności fizycznej.
Celem badań była charakterystyka zainteresowania problematyką żywienia młodzieży akademickiej, która intensywnie uprawia sport. Badania przeprowadzono na przełomie lat: 1999/2000 i 2000/2001 wśród studentów IV roku wychowania fizycznego. Respondenci deklarują, że czytają literaturę fachową na powyższy temat, zdobywają wiedzę od trenera i korzystają z wykładów. Ponad połowa studentów uważa, że program studiów nie zapewnia pełnej wiedzy na ten temat.
Celem pracy była ocena wiedzy kobiet na temat objawów, zagrożeń zdrowotnych i sposobów zapobiegania lub łagodzenia dolegliwości okresu klimakterium. Badania przeprowadzono wśród 100 losowo wybranych kobiet, w wieku 42- 49 lat, będących w okresie przedmenopauzalnym. Narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz ankiety. Wyniki wykazały, że kobietom bardziej znane były objawy okresu klimakterium niż późniejsze zagrożenia zdrowotne będące następstwem niedoborów hormonalnych. Do objawów tego okresu respondentki zaliczały: wahania nastroju (82%), nerwowość (74%), utratę elastyczności skóry (70%), uderzenia gorąca (69%), uczucie zmęczenia (66%), złe samopoczucie fizyczne (65%), przygnębienie (59%), skłonność do płaczu (52%), zaburzenia snu (50%). Kobiety nie znały sposobów łagodzenia uciążliwych objawów tego okresu (poza hormonalną terapią zastępczą). Ankietowane nie wiedziały o roli soi i jej preparatów w neutralizowaniu uciążliwości klimakterium.
Celem pracy jest ocena poziomu wiedzy z zakresu uzależnień. Badaniami objęto 158 osób, w tym 85 na kierunku fizjoterapii i 73 na wychowaniu fizycznym w AWF w Krakowie. Studenci obu kierunków mieli obowiązkowe zajęcia z zakresu promocji zdrowia. Poziom wiedzy jest niewystarczający i porównywalny na obu kierunkach. Zdecydowana większość ankietowanych zna definicję uzależnienia psychicznego i fizycznego. Młodzież akademicka nie potrafi wymienić konsekwencji zdrowotnych palenia tytoniu. Stosunkowo duży odsetek twierdzi, że piwo nie uzależnia. Również nie wszyscy studenci wiedzą, że palenie marihuany prowadzi do uzależnienia.
Badania wykazały szereg nieprawidłowości w odżywianiu się młodzieży, do których należą: wychodzenie na zajęcia bez śniadania, spożywanie tylko 2 posiłków dziennie, robienie przerw między posiłkami dłuższych niż 5 godzin. Ponadto w dziennej diecie studenci sporadycznie uwzględniają mleko i mięso, spożywają zbyt mało warzyw i owoców. Dieta badanych grup charakteryzuje się wysokim spożyciem tłuszczów zwierzęcych i słodyczy.
Mycological investigations were carried out in areas of intensive vehicle traffic (intersections) in Cracow. The results indicated considerable concentrations of fungi spores in the air at sites with heavy traffic (highest at 7007.0 spores/m3). At the control site, two hundred meters from an intersection, the number of fungi spores was several times lower (2802.8 spores/m3). Cladosporium herbarum, Penicillium viridicatum and P. lanosum, Aspergillus versicolor and A. fumigatus, and Alternaría alternata were noted at all sites examined.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.