Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 138

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Obszary wiejskie wykazują w Polsce duże różnice pod względem warunków przyrodniczych i ekonomicznych, co ma istotne znaczenie w doborze kierunków i allokacji inwestycji infrastrukturalnych. Autor dokonuje wstępnej delimitaci i regionów rolniczych kraju.
W referacie wskazano na niektóre elementy potencjału polskiej gospodarki żywnościowej stwierdzając, że jest on wysoki, lecz jego możliwości nie w pełni wykorzystane. Zaznaczono też, że temat wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich, mający wysoką rangę w dokumencie "Strategia dla Polski", jest bardzo bogaty i ma charakter interdyscyplinarny. W pracy zwraca się szczególną uwagę na podstawowe znaczenie wielofunkcyjności w zatrudnieniu ludności wiejskiej, w tym rolniczej, nawiązując do rozmiarów obecnego bezrobocia jawnego i ukrytego. Porusza się m.in. sprawę restrukturyzacji i prywatyzacji b. pgr oraz perspektyw rozwoju gospodarstw rodzinnych. Wymienione są formy działalności pozarolniczej oraz omówiony zwięźle stan i bariery rozwoju drobnej przedsiębiorczości / wiedza, doświadczenie, zasoby kapitałowe, rozwój infrastruktury /. Autor podkreśla, że problem wielofunkcyjności wsi jest podstawową częścią polityki regionalnej i wyróżnia 11 rejonów rolniczych, w których wielofunkcyjność ta /infrastruktura techniczna/ ulegać będzie różnym modyfikacjom.
Omówiono wyniki badań różnych autorów przeprowadzonych na obiektach drobnych i wielkoobszarowych gospodarstw rolnych. Łączne efekty melioracji i zagospodarowania wyniosły średnio 34,4 dt siana łąkowego z 1 ha. Wzrost produkcji wyniósł około 25,0 jednostek zbożowych z 1 ha.
Wielofunkcyjny charakter wsi może decydująco wpłynąć na jej wszechstronny rozwój. Wielofunkcyjność napotyka jednak na 3 główne bariery: brak doświadczenia (wiedzy) mieszkańców wsi, małe zasoby kapitału i przeszkodę najważniejszą - niedostateczny stan infrastruktury technicznej. Infrastruktura ta jest w Polsce bardzo zróżnicowana regionalnie. Zgodnie z oceną syntetyczną (metodą Z. Hellwiga i innymi) - najlepiej rozwinięta jest w makroregionach południowym i południowo-wschodnim a najsłabiej - w północno- wschodnim. Magazynowanie wód w zbiornikach jest w Polsce niewielkie (ok. 3 mld m3) a wykorzystywanie jej przez rolnictwo - minimalne. Są to przedsięwzięcia bardzo kosztowne, które w przyszłości mogą być efektywne przede wszystkim w środkowo-zachodnich rejonach kraju. Godna szczególnego poparcia jest mała retencja wód. Melioracje odwadniające gruntów ornych i użytków zielonych, zaspakające ogólnie ok. 70% potrzeb, w ostatnich latach nie pokrywają dekapitalizacji urządzeń. Dla prostej reprodukcji tych urządzeń konieczne jest wykonywanie corocznie 120-130 tys. ha. Zaopatrzenie wsi w wodę systemem zbiorowym objęto w końcu 1993r. 42,4% gospodarstw indywidualnych, a dalsze ok. 30.0% gospodarstw posiada wodociąg zagrodowy. Największy rozwój tych inwestycji nastąpił w woj. katowickim i łódzkim. Do kanalizacji zbiorczej odprowadzało ścieki zaledwie ok. 2.4% gospodarstw. Gęstość dróg gminnych o nawierzchni twardej wynosiła w kraju w 1993 r. średnio 16.8km/100 km2, a wojewódzkich - 31.0 km/100 km2. Długość gruntowych dróg technologicznych, głównie obsługujących pola i użytki zielone, jest nieznana. Zużycie energii elektrycznej, średnio 409 kWh na 1 ha użytków rolnych, jest na obszarach wiejskich, niskie a sieć elektroenergetyczna wymaga dalszej modernizacji. Liczba wiejskich odbiorców gazu waha się ok. 441 tys. i w okresie 3 lat wzrosła o 61%. Wieś w 4 województwach w ogóle nie korzysta z gazu przewodowego. Sieć gazowa najszerzej rozbudowana jest w makroregionie południowo-wschodnim. Szybki rozwój wykazała w latach 1990-1993 telefonizacja wsi. Mimo to abonenci wiejscy stanowią zaledwie 13.3 % ogólnej liczby abonentów w kraju.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.