Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W okresie po tzw. „urynkowieniu" gospodarki żywnościowej rozpoczął się szybki spadek spożycia mleka i jego przetworów. Nic niestety nie zapowiada przerwania tego trendu. Został on głównie spowodowany zmniejszeniem popytu na mleko i jego przetwory, co z kolei łączyło się z pogorszeniem relacji między cenami artykułów żywnościowych. W następstwie spadku spożycia bardzo zmniejszyło się znaczenie mleka i przetworów jako źródła składników odżywczych. Może to prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia, zwłaszcza wzrostu zagrożenia następstwami niedoborów wapnia.
Utilizing the results of the Household budget surveys covering the period of August 1989 — December 1990 and referring to the employees households the effect of the „marketisation" of food economy on the expenditure on food and food consumption was examined. It was shown that „marketisation", which began on August 1 1989 resulted in a dramatic increase in the expenditure on food in the households of employees. The expenditure was growing both in absolute and relative terms leading to an increase in the proportion of food expenditure in total expenditure. Although the of employees households were paying more and more for food they were at the same time forced to decrease its consumption, which resulted in a significant reduction in the energy and nutrient content of the household diet.
W okresie powojennym nastąpiła w Polsce gruntowna zmiana w strukturze zachorowalności i umieralności. Choroby zakaźne, stanowiące niegdyś główną przyczynę zgonów, ustąpiły miejsca chorobom układu krążenia i nowotworom złośliwym. W roku 1985 choroby układu krążenia i nowotwory przyczyniły się łącznie do prawie 70% wszystkich zgonów. Przyczyną tych zmian były liczne czynniki, a wśród nich niewłaściwy model żywienia się populacji. W grupie chorób układu krążenia szczególnie szybko zwiększała się umieralność na niedokrwienną chorobę serca. W roku 1985 wskaźnik zgonów z powodu tej choroby był czterokrotnie wyższy niż w roku 1960, przy czym wykazał on przejściowe obniżenie w latach 1979—1983. Wskazano na zbieżność między kształtowaniem się tego wskaźnika w latach 1960—1985 a zmianami w modelu żywienia, konsumpcji alkoholu i palenia tytoniu.
W Polsce nie zaobserwowano istotnej poprawy w odniesieniu do rozpowszechnienia chorób na tle wadliwego żywienia. Szacuje się, że około 1/3 ogółu ludności kraju nękana jest tymi chorobami, wśród których dominują choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. Do tej sytuacji przyczyniły się wadliwe żywienie oraz niezdrowy styl życia. Dla jej poprawy zalecono modyfikację obecnego wzorca żywienia, wyrażającą się generalnie wzrostem udziału produktów pochodzenia roślinnego. Sformułowane zostały cele dla rolnictwa i przetwórstwa żywności, aby dostosować te dziedziny do zasad prawidłowego żywienia.
Chrysodeixis chalcites (ESPER, 1789) was found on tomatoes in glasshouses near Lublin (UTM: FB19) in Eastern Poland. This record is new for Poland.
W pracy dokonano analizy zmian w spożyciu żywności w gospodarstwach utrzymujących się z niezarobkowych źródeł, tj. w gospodarstwach utrzymujących się głównie z zasiłku dla bezrobotnych, pomocy z opieki społecznej, zasiłku wychowawczego itp. w latach 1993-1995. Oceniono zarówno przeciętne miesięczne spożycie jak i przeciętną wartość energetyczną i odżywczą dziennej racji pokarmowej. Uzyskane wyniki porównano z sytuacją występującą w tym zakresie w gospodarstwach pracowników. Wykazano, że rodziny utrzymujące się z niezarobkowych źródeł charakteryzowały się najniższym, spośród wszystkich objętych badaniami budżetów gospodarstw domowych, poziomem dochodów oraz wydatków na żywność. W konsekwencji najniższe było w nich spożycie żywności, zarówno pod względem ilości jak i wartości energetycznej i odżywczej. W porównaniu z gospodarstwami pracowników, różnice na niekorzyść rodzin utrzymujących się z niezarobkowych źródeł dotyczyły spożycia większości artykułów żywnościowych, w szczególności pochodzenia zwierzęcego. Wpłynęło to na niższą wartość energetyczną i zawartość składników odżywczych w racjach pokarmowych tej grupy, w całym analizowanym okresie. W 1995 roku ilość energii pochodzenia zwierzęcego oraz białka zwierzęcego w dziennej racji pokarmowej ustępowała odpowiednio o 15 % i 20 % ilościom rejestrowanym w gospodarstwach pracowników.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.