Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 130

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Zastosowanie osłon foliowych pozwoliło na przyspieszenie kwitnienia badanych odmian kocanek ogrodowych (Bracteantha bracteata); dzięki temu charakteryzowały się też one dłuższym okresem kwitnienia i zbiorów. Liczba kwiatostanów tworzonych przez rośliny była cechą odmianową, ale zależała także od sposobu uprawy. W przypadku wszystkich badanych odmian więcej koszyczków kwiatowych zebrano w uprawie pod osłonami. U niektórych odmian w uprawie w tunelu uzyskano plon większy, w porównaniu do gruntu, nawet o 80%.
Badania przeprowadzono w latach 2005-2006 w Ogrodzie Dydaktyczno-Doświadczalnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Materiałem badawczym były rośliny jednoroczne: Limonium sinuatum i Limonium suworowii. Badaniami objęto 5 odmian zatrwianu wrębnego z serii Everlasting: ʻCarmine Roseʼ, ʻDeep Blue’, ʻLight Blue’, ‘White’ oraz z serii Forever - ʻGoldʼ i zatrwian Suworowa - odm. ‘Carmine Rose’. Celem badań było porównanie fenofaz oraz plonowania zatrwianów, uprawianych w gruncie i pod osłonami. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że uprawa pod osłonami okazała się uzasadniona w przypadku zatrwianu Suworowa, który w tunelu foliowym wcześniej rozpoczął kwitnienie i dłużej kwitł. Zastosowanie osłon w postaci nieogrzewanego tunelu foliowego miało nieznaczny wpływ na rozpoczęcie kwitnienia zatrwianu wrębnego. Odmiany zatrwianu wrębnego w różnych terminach wchodziły w okres kwitnienia. Uprawa pod osłonami wpłynęła na zwiększenie plonu zatrwianu Suworowa (w przeciwieństwie do zatrwianu wrębnego, u którego sposób uprawy nie wpłynął jednoznacznie na plonowanie badanych odmian).
Badania zostały przeprowadzone w Zakładzie Dydaktyczno-Doświadczalnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w latach 2008-2009. Celem badań była ocena plonowania i jakości kwiatostanów wybranych odmian celozji srebrzystej (Celosia argentea), uprawianej na kwiat cięty. Badania przeprowadzono w gruncie oraz w nieogrzewanym tunelu foliowym, uwzględniając różne kombinacje nawozowe. Badano cztery odmiany celozji srebrzystej: po dwie o kwiatostanach pierzastych i grzebieniastych. Celozja była uprawiana z rozsady produkowanej w ogrzewanej szklarni. Przed wysadzeniem roślin na miejsce stałe została przeprowadzona analiza gleby, w oparciu o którą opracowano 2 warianty nawozowe. W doświadczeniu zastosowano następujące kombinacje: kontrola - bez nawożenia; nawożenie I - polegało na uzupełnieniu azotu i potasu w glebie nawozami mineralnymi do zawartości 350 mg K2O·dm-3 i 100 mg N-NO3·dm-3; nawożenie II - polegało na uzupełnieniu azotu i potasu w glebie nawozami mineralnymi do zawartości 350 mg K2O·dm-3 i 200 mg N-NO3·dm-3; zastosowano saletrę potasową oraz saletrę amonową. Stwierdzono, że badane odmiany celozji nadają się do uprawy w nieogrzewanym tunelu foliowym oraz do uprawy w gruncie. Zastosowanie osłon nie wpłynęło jednoznacznie na liczbę pędów kwiatostanowych celozji, zaobserwowano natomiast korzystny wpływ zastosowanego nawożenia na plonowanie roślin. Lepszą jakością charakteryzowały się rośliny uprawiane pod osłonami, z których w większości uzyskano znacznie dłuższe pędy kwiatostanowe.
Na podstawie badań stwierdzono, że odmiany cynii wytwornej z grupy Capricio mogą być uprawiane w warunkach Olsztyna na kwiat cięty. Są to odmiany silnie rosnące, obficie krzewiące się, tworzące długie pędy kwiatostanowe. Zaobserwowano istotną różnicę pomiędzy uprawą cynii z grupy Capricio w gruncie i pod osłonami. Rośliny uprawiane w tunelu foliowym zakwitły średnio o 7-13 dni wcześniej niż w gruncie, wytworzyły więcej kwiatostanów, ponadto ich pędy kwiatostanowe były dłuższe niż w uprawie gruntowej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.