Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Konkurencja jest wszechobecna w życiu gospodarczym i społecznym, chociaż nie zawsze jest to uświadomione, ale wszystkie podmioty, które występują na rynku ze sobą konkurują. Konkurencja dotyczy produktów finalnych, pojawiających się na rynku i wiążących cząstkę ogólnego popytu, ale również czynników wytwórczych. Problematyka kształtowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw i gospodarstw w agrobiznesie ma duże znaczenie dla ustalania m.in. zakresu interwencjonizmu państwowego w tym sektorze.
Integracja Polski z Unią Europejską spowodowała znaczne zmiany na wielu rynkach branżowych. Wpłynęła w dużym stopniu zarówno na stronę popytu, jego strukturę i wielkość, ale przede wszystkim wywarła ogromny wpływ na stronę podaży na wszystkich rynkach, w tym zwłaszcza na rynkach rolnych. Rynkiem, na który integracja wywarła największy wpływ, jest rynek wołowiny i cielęciny. Jest to jeden z najbardziej objętych regulacjami segment rynku rolnego. Wspieranie tego rynku odbywa się zarówno bezpośrednio, na poziomie pierwotnego producenta wołowiny, tzn. rolnika oraz na poziomie rynkowym (np. interwencja rynkowa). W kontekście integracji jest to rynek, który najwięcej zyskał, gdzie poprawiła się opłacalność chowu bydła w celu produkcji wołowiny. Stwarza to perspektywy rozwoju rynku, przy wykorzystaniu istniejącej przewagi konkurencyjnej.
Istotną częścią rynku rolnego jest rynek mięsa wołowego. Rynek ten jest powiązany z dwoma innymi sektorami produkcji zwierzęcej: w fazie produkcji cieląt i bydła rzeźnego jest on bezpośrednio powiązany z sektorem mleczarskim, stanowiąc pewne uzupełnienie tego sektora. W dalszych ogniwach łańcucha produkcyjno - dystrybucyjnego rynek wołowiny staje się istotną częścią sektora mięsa czerwonego, tworząc dodatkowy obszar działalności podmiotów zajmujących się obrotem i przetwórstwem mięsa wieprzowego. Pełni więc w Polsce nie tyle samodzielną rolę, co jest raczej ubocznym i uzupełniającym segmentem dwóch dużych sektorów, tzn. mleczarstwa i mięsa wieprzowego. W związku z rozpowszechnieniem się w krajach Unii Europejskiej BSE, sytuacja na rynku wołowiny, i tak od wielu lat kryzysowa, jeszcze bardziej się pogorszyła.
4
100%
Rynek mięsa w Polsce nie jest jednorodny. Zmiany gospodarcze zachodzące w ciągu ostatnich dwudziestu lat doprowadziły do wyraźnego wyodrębnienia się rynku żywca i mięsa, a w jego obrębie kilku subrynków: żywca wołowego i cielęcego, żywca wieprzowego, drobiu i innych. W Polsce występuje regionalne zróżnicowanie produkcji mięsa spowodowane tradycją, uwarunkowaniami rynkowymi i pozarynkowymi. W artykule wskazano podstawowe różnice regionalne w wielkości i strukturze produkcji mięsa wołowego.
Przedstawiono i omówiono różne formy sprzedaży detalicznej, za pomocą których można dokonywać sprzedaży produktów żywnościowych. Do produktów żywnościowych zalicza się typowe artykuły żywnościowe oraz napoje bezalkoholowe. Najbardziej rozpowszechnioną formą sprzedaży produktów żywnościowych w Polsce jest sprzedaż sklepowa oraz sprzedaż pozasklepowa, do której zalicza się sprzedaż targowiskową i bazarową oraz sprzedaż realizowaną przez placówki gastronomiczne. Analizą objęto dane za lata 2005-2012. Dokonano przeglądu różnych form sprzedaży stanowiących potencjalny kanał dystrybucji żywności w ujęciu ogółem oraz w układzie regionalnym.
6
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Uwarunkowania rozwoju rynku mięsa w Polsce

100%
Rynek mięsa w Polsce nie jest jednorodny. Zmiany gospodarcze zachodzące w ciągu ostatnich dwudziestu lat doprowadziły do wyraźnego wyodrębnienia się rynku żywca i mięsa, a w jego obrębie kilku subrynków: żywca wołowego i cielęcego, żywca wieprzowego, drobiu i innych. Celem opracowania było określenie uwarunkowań rozwoju rynku mięsa, tj. wskazanie podstawowych obszarów, które w sposób bezpośredni i znaczący wpływają na sytuację na rynku mięsa w Polsce.
W związku z integracją Polski z Unią Europejską poprawiła się opłacalność chowu bydła w celu produkcji wołowiny. Stwarza to perspektywy rozwoju rynku, przy wykorzystaniu istniej ącej przewagi konkurencyjnej. Wspie­ranie rynku wołowiny po integracji Polski z Unią Europejską odbywa się zarówno bezpośrednio, na poziomie pierwotnego producenta wołowiny, tzn. rolnika oraz na poziomie rynkowym (np. interwencja rynkowa).
Rynek mięsa wołowego jest częścią rynku rolnego. Istotą rynku wołowiny w Polsce jest jego ścisłe powiązanie z dwoma innymi sektorami produkcji zwierzęcej. W fazie produkcji cieląt i bydła rzeźnego jest on bezpośrednio powiązany z sektorem mleczarskim, stanowiąc pewne uzupełnienie tego sektora. W dalszych ogniwach łańcucha produkcyjno-dystrybucyjnego rynek wołowiny staje się istotną częścią sektora mięsa czerwonego, tworząc dodatkowy obszar działalności podmiotów zajmujących się obrotem i przetwórstwem mięsa wieprzowego. W związku z powyższym rynek wołowiny nie jest jeszcze wyraźnie wyodrębniony i pełni nie tyle samodzielną rolę, co jest raczej ubocznym i uzupełniającym segmentem dwóch dużych sektorów tzn. mleczarstwa i mięsa wieprzowego.
9
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Przemiany na rynku mięsa w Polsce

100%
W niniejszym opracowaniu omówiono uwarunkowania rynku mięsa w Polsce oraz ukazano na tle rynku mięsa funkcjonowanie rynku wołowiny. Rynek wołowiny w ostatnich latach staje się powoli rynkiem zmarginalizowanym na rynku wewnętrznym m.in. ze względu na malejące znaczenie spożycia wołowiny w całym bilansie mięsa w Polsce. Coraz większe znaczenie odgrywa rynek drobiu, zarówno po stronie podaży, jak i popytu. W opracowaniu zwrócono także uwagę na fakt, że rynki rolne, w tym zwłaszcza rynek mięsa, są podatne na wahania koniunkturalne na rynku krajowym i rynkach międzynarodowych. Dlatego istotną rolę odgrywa polityka państwa wobec poszczególnych rynków. Na rynku mięsa zarówno czerwonego, jak i drobiowego, państwo polskie poprzez Agencję Rynku Rolnego podejmuje działania interwencyjne, które maja za zadanie wspieranie tego rynku i stabilizacje sytuacji na tym rynku. Materiałem źródłowym do badań były dane GUS opublikowane w różnorodnych opracowaniach statystycznych, w tym w rocznikach branżowych rolnictwa oraz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego opublikowane w formie raportów rynkowych (rynek mięsa i rynek drobiu). Zastosowano wskaźniki dynamiki oraz średnie statystyczne, a także elementy analizy opisowej danych.
10
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Finansowe wsparcie rynku wołowiny w Polsce

100%
Rynek mięsa w Polsce jest jednym z ważniejszych rynków rolnych. Produkcja mięsa ulega w czasie pewnym wahaniom, które zależą m.in. od wielkości i struktury spożycia mięsa oraz od wysokości cen skupu żywca i poziomu cen detalicznych mięsa i jego przetworów. Rynek mięsa w Polsce nie jest jednorodny. Zmiany gospodarcze zachodzące w ciągu ostatnich dwudziestu lat doprowadziły do wyraźnego wyodrębnienia się rynku żywca i mięsa, a w jego obrębie rynku żywca i mięsa wołowego i cielęcego. Rynek mięsa jest podatny na wahania koniunkturalne na rynku krajowym i rynkach międzynarodowych. Dlatego istotną rolę odgrywa polityka państwa względem tego rynku. Wskazano podstawowe działania organów państwa w zakresie finansowego wsparcia rynku wołowiny w Polsce. Analizą objęto dane statystyczne oraz sprawozdawczość podstawowych organów państwa, za których pośrednictwem realizowana jest polityka wsparcia finansowego rynku wołowiny.
Rynek mięsa w Polsce jest jednym z ważniejszych rynków rolnych. Produkcja mięsa ulega w czasie pewnym wahaniom, które zależą m.in. od wielkości i struktury spożycia mięsa oraz od wysokości cen skupu żywca i poziomu cen detalicznych mięsa i jego przetworów. Rynek mięsa w Polsce nie jest jednorodny. Zmiany gospodarcze zachodzące w ostatnich dwudziestu latach doprowadziły do wyraźnego wyodrębnienia się rynku żywca i mięsa, a w jego obrębie kilku subrynków: żywca wołowego i cielęcego, żywca wieprzowego, drobiu i innych. Rynki rolne są podatne na wahania koniunkturalne na rynkach krajowych i rynku międzynarodowym. Dlatego istotną rolę odgrywa polityka państwa wobec poszczególnych rynków. Wskazano podstawowe działania państwa w zakresie funkcjonowania rynku wołowiny w Polsce.
14
100%
Podjęto próbę krótkiego omówienia konkurencyjności na międzynarodowym rynku mięsa, ze szcze­gólnym uwzględnieniem sytuacji na rynku wołowiny. Konkurencyjność jest pojęciem szeroko rozumianym. Obejmuje zagadnienia zarówno w makro-, jak i w mikroskali. Może dotyczyć rywalizacji całych gospodarek narodowych, a także odnosić się do konkurencyjności branż, sektorów i przedsiębiorstw na terenie danego kraju, jak i poza jego granicami.
Gospodarstwa domowe stanowią podstawowy podmiot konsumpcji. Są one jednym z głównych podmiotów gospodarczych kraju. Warunki społeczno-gospodarcze mają zasadniczy wpływ na zróżnicowanie przez nie wzorców konsumpcji. Do czynników wpływających na poziom i jakość konsumpcji należą m.in.: przynależność do określonej grupy społeczno-ekonomicznej, charakter wykonywanej pracy, poziom dochodów, struktura społeczno-demograficzna gospodarstw domowych, źródła pozyskiwania żywności, a ponadto tradycja oraz nawyki żywieniowe [Gulbicka, Kwasek 2000], Na zróżnicowanie konsumpcji wpływ mają również możliwości substytucji artykułów żywnościowych, np. mięso czerwone (wieprzowe i wołowe) a mięso białe (drobiowe), mięso a ryby, tłuszcze zwierzęce a tłuszcze roślinne, wędliny a sery [Chmielewska 2003].
Celem opracowania było wskazanie wpływu integracji z Unią Europejską na stan rynku wołowiny w Polsce. Analizę przeprowadzono w oparciu o dane dotyczące pogłowia bydła i produkcji żywca wołowego za lata 2004-2008, zmian w handlu detalicznym w latach 1991-2008 oraz zmian cen w okresie 2004-2008.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.