Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy było dokonanie porównawczej oceny efektywności ekonomiczno-produkcyjnej 50 gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka na podstawie wybranych wskaźników produkcyjnych i ekonomicznych. Badania przeprowadzono w 2012 roku. Głównymi wskaźnikami oceny gospodarstw były: wyniki produkcyjne, plony uprawianych gatunków roślin, dochód rolniczy, dochód osobisty oraz parytet dochodu. Przeprowadzona analiza badanych gospodarstw mlecznych położonych w różnych warunkach siedliskowych wykazała zróżnicowanie gospodarstw pod względem spełnienia kryteriów zrównoważenia produkcji w aspekcie produkcyjnym i ekonomicznym. Wyższy poziom większości wskaźników produkcyjnych oraz poziom dochodu rolniczego w odniesieniu do jednostki powierzchni uzyskiwały gospodarstwa prowadzące działalność na lepszych glebach.
Przedstawiono ocenę stopnia zrównoważenia gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka w świetle wybranych wskaźników produkcyjnych i agroekologicznych. Badania koncentrowały się na terenie województwa lubelskiego i podlaskiego w gospodarstwach prowadzących działalność w pobliżu zakładów mleczarskich, co stwarzało gwarancję zbytu surowca i wpływało na doskonalenie produkcji. Korzystniejszy bilans składników nawozowych oraz indeks pokrycia gleby przez rośliny osiągały gospodarstwa na glebach słabszych. Bilans glebowej substancji organicznej kształtował się na ogół korzystnie. Wyższym wskaźnikiem odznaczały się gospodarstwa prowadzące działalność na lepszych glebach. Zdecydowana większość gospodarstw wykazywała dodatnie salda bilansu azotu przekraczające dopuszczalną ilość 30 kg N/ha użytków rolnych, co stwarza niebezpieczeństwo dla środowiska z powodu wymywania związków azotu do głębszych warstw gleby i do wód gruntowych.
Przedstawiono efektywność produkcji mleka w trzech rejonach o zróżnicowanych warunkach siedliskowych położonych w woj. lubelskim. W strukturze kosztów prodUkcji mleka znaczący udział stanowiły koszty bezpośrednie i w każdym z rejonów wynosiły średnio ponad 75%. W kosztach bezpośrednich największy udział stanowiły pasze (od 59 w rejonie Ryk do 81% w rejonie Rrasnegostawu), z tego 59% to koszty pozyskania pasz własnych. Najmniejsze koszty produkcji 1 litra mleka ponosiły gospodarstwa w rejonie Radzynia, co jest wynikiem m.in. dużej skali chowu krów. Znaczący wpływ miał także sposób żywienia zwierząt.
W pracy przedstawiono ocenę efektów produkcyjnych i ekonomicznych 145 rodzinnych gospodarstw rolniczych, specjalizujących się w chowie bydła mlecznego w zależności od udziału trwałych użytków zielonych w powierzchni użytków rolnych. Badania z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu przeprowadzono na terenie trzech rejonów o zróżnicowanych warunkach siedliskowo-organizacyjno-ekonomicznych w województwie lubelskim. Badania wykazały, że ze wzrostem udziału trwałych użytków zielonych w strukturze użytków rolnych zmniejszał się poziom takich zmiennych, jak: jakość gleb, udział zbóż w strukturze zasiewów, intensywność organizacji produkcji roślinnej oraz wydajność mleczna, poziom nadwyżki bezpośredniej w przeliczeniu na litr mleka. Natomiast dodatnio skorelowane były: udział kukurydzy i udział roślin pastewnych w strukturze zasiewów, powierzchnia trwałych użytków zielonych w odniesieniu do 1 DJP, produkcja mleka w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych oraz na 1 ha podstawowej powierzchni paszowej, a także ilość końcowej produkcji zwierzęcej brutto na 1 ha powierzchni paszowej oraz poziom nadwyżki bezpośredniej w przeliczeniu na 1 ha UR i na 1 ha powierzchni paszowej.
Przedstawiono wyniki produkcyjne gospodarstw wyspecjalizowanych w chowie bydła mlecznego w zależności od wielkości stada krów utrzymywanych w gospodarstwie.
W pracy przedstawiono ocenę organizacji produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz ich wyników w gospodarstwach specjalizujących się w chowie bydła mlecznego położonych w trzech rejonach województwa lubelskiego. Metodą, którą posłużono się podczas przeprowadzania badań, były badania ankietowe, a podstawowym narzędziem był kwestionariusz wywiadu, stanowiący źródło pozyskanych danych. Badania przeprowadzono w 145 gospodarstwach. Analiza wykazała, że w badanych gospodarstwach znaczący udział w strukturze zasiewów zajmowały zboża. Występujące zróżnicowanie struktury zasiewów i obsady zwierząt pomiędzy grupami gospodarstw, położonymi w różnych częściach Lubelszczyzny, zadecydowało o różnym poziomie intensywności organizacji produkcji roślinnej, zwierzęcej i łącznie rolnej. Zróżnicowanie wskaźników było wyraźne, zwłaszcza pomiędzy gospodarstwami w rejonach Krasnegostawu i Ryk.
Celem badań była ocena ekonomiczna uprawy mieszanki łubinu wąskolistnego odmiany o tradycyjnym genotypie z jęczmieniem jarym w porównaniu do siewu czystego rośliny strączkowej i zbożowej. Z analizy wynika, że wartość produkcji ogółem w poszczególnych latach była zróżnicowana, jednak najwyższy poziom dla wszystkich upraw zanotowano w 2014 roku. To zróżnicowanie przede wszystkim wynikało z ceny zbytu oraz z uzyskanego plonu w poszczególnych latach badań. Największy udział w strukturze kosztów bezpośrednich stanowiło nawożenie – zwłaszcza w przypadku uprawy jęczmienia, natomiast najmniejszy udział miały środki ochrony roślin. Najwyższy poziom nadwyżki bezpośredniej zapewniła uprawa mieszanek łubinu wąskolistnego z rośliną zbożową. Porównując poszczególne lata stwierdzono, że najwyższy poziom nadwyżki bezpośredniej dla wszystkich upraw uzyskano w 2014 roku.
Celem badań była ocena organizacji produkcji zwierzęcej i gospodarki paszowej w wybranych gospodarstwach mlecznych. Materiał źródłowy stanowiły wyniki badań przeprowadzonych w 50 gospodarstwach specjalizujących się w chowie bydła mlecznego, zlokalizowanych w województwach lubelskim i podlaskim. Analizę porównawczą przygotowano na podstawie wybranych wskaźników. Analiza wykazała, że badane gospodarstwa mleczne przeznaczały zdecydowaną większość swoich gruntów (od 50% w rejonie I do 78% w rejonie II) na produkcję pasz dla bydła. W strukturze globalnej powierzchni paszowej dominowała główna powierzchnia paszowa, której znaczący udział stanowiła specjalna powierzchnia paszowa, na wielkość której istotny wpływ miała uprawa zbóż i kukurydzy. Gospodarstwa I rejonu, mające mniejszy udział TUZ, wyróżniały się większą produkcją roślin pastewnych na gruntach ornych (52,5% udziału w strukturze zasiewów), w tym kukurydzy na kiszonkę (35%). W rejonie II, gdzie udział specjalnej powierzchni paszowej był mniejszy, produkcja pasz odbywała się w głównej mierze na naturalnej powierzchni paszowej, wynikającej z dużego udziału trwałych użytków zielonych w strukturze użytków rolnych (30,7%). Efektywność wykorzystania powierzchni paszowej wyrażona wskaźnikiem określającym relację powierzchni paszowej do 1 DJP była wysoka i wyniosła w gospodarstwach w obu rejonach (I i II) odpowiednio 0,73 i 0,90 ha.
In this study, the economic assessment of production of maize for grain cultivated in monoculture was presented, with the use of two ways of pre-sowing tillage system (direct sowing, full ploughing tillage), as compared with cultivation in crop rotation. In the years of the study, large fluctuations in maize cultivation profitability occurred, resulting from the level of yield connected with the course of the weather conditions and grain prices. Prices of means of production in the analysed period were quite stable, whereas the market prices of maize grain fluctuated. The most favourable productive and economic effects in maize cultivation in Grabów (in the central-eastern part of Poland) were obtained in 2009, whereas in Baborówko (in the central-western part of Poland) in 2007. The most favourable economic effectiveness, measured by the value of gross margin, in Grabów in 2009 and in Baborówko in 2007, was provided by cultivation in crop rotation. This cultivation variant also provided the highest profitability of maize cultivation both per 1 ha and per 1 ton of grain, as well as the most favourable economic effectiveness of utilization of basic production factors (0.79 PLN per 1 PLN of direct costs incurred on average for both experimental treatments).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.