Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Opakowanie
|
2003
|
tom 48
|
nr 12
22-24
Głównym tematem tegorocznego kursu były opakowania i ich recykling oraz postępowanie ze zużytymi opakowaniami zgodnie z wymaganiami ekologii z uwzgędnieniem dyrektyw i innych regulacji prawnych obowiązujących w Unii Europejskiej.
Przedmiotem badań było poznanie świadomości klientów barów bistro w zakresie higieny produkcji żywności, w zależności od wieku i wykształcenia. Wyniki badań są odzwierciedleniem poziomu wiedzy klientów w tym zakresie i próbą określenia czy wiek i wykształcenie mają istotne znaczenie w percepcji tego problemu. Badaniami objęte zostały bary bistro wybranej sieci stacji benzynowych w Małopolsce. Przeprowadzone zostały w 2007 roku za pomocą anonimowej ankiety z wykorzystaniem 100 kwestionariuszy. Badania wykazały, że przeciętny konsument jest świadomy wagi zagadnień z zakresu higieny produkcji żywności i jest krytyczny, wypowiadając się na tematy dotyczące jakości produktów spożywczych oraz poziomu obsługi w barach bistro wybranej sieci stacji benzynowych. Przeprowadzone badania dowodzą, że wykształcenie wpływało korzystnie na świadomość i postrzeganie higieny produkcji żywności, natomiast wiek nie wpływał istotnie na percepcję klientów w tym zakresie.
Opakowanie
|
2005
|
tom 50
|
nr 02
22-23
Niemiecki Instytut Opakowań oraz Izba Przemysłowo Handlowa w Lipsku organizują od 1994 roku międzynarodowe kursy na temat opakowań dla specjalistów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W 2004 r. wzięli w nich udział przedstawiciele Akademii Ekonomicznych w Krakowie i Poznaniu. Głównym tematem kursu były opakowania i recykling zużytych opakowań.
Przedmiotem badań było poznanie wiedzy i świadomości pracowników barów bistro w zakresie higieny produkcji żywności. Badaniami objęte zostały bary bistro wybranej sieci stacji benzynowych w Małopolsce. Przeprowadzono je w 2007 roku metodą ankietową, z wykorzystaniem 50 kwestionariuszy. Przeprowadzone badania dowodzą, że wiedza i świadomość pracowników barów bistro wybranej sieci stacji benzynowych jest niekompletna i w dużej mierze wybiórcza. Niektóre zagadnienia są dobrze rozumiane i postrzegane przez pracowników, a inne słabo. Przykładem może być postrzeganie pojęcia bezpieczeństwo żywności – ponad 80 % respondentów określiło je poprawnie, natomiast tylko 74 % poprawności stwierdzono w rozwinięciu akronimu HACCP w przedsiębiorstwie, w którym system ten jest wdrożony i funkcjonuje. Niemniej jednak ogólna wiedza pracowników może być określona jako zadowalająca, co nie oznacza, że nie trzeba jej doskonalić.
Przedmiotem badań było poznanie opinii klientów barów bistro na temat higieny produkcji żywności. Wyniki badań są odzwierciedleniem poziomu wiedzy klientów w tym zakresie i próbą określenia, czy zmienne socjodemograficzne mają istotne znaczenie w percepcji tego problemu. Badaniami objęto bary bistro wybranej sieci stacji benzynowych w 9 województwach w Polsce. Przeprowadzone zostały w 2008 roku za pomocą anonimowej ankiety z wykorzystaniem 282 kwestionariuszy. Badania wykazały, że przeciętny konsument jest świadomy wagi zagadnień z zakresu higieny produkcji żywności i jest krytyczny, wypowiadając się na tematy dotyczące jakości produktów spożywczych oraz poziomu obsługi w barach bistro wybranej sieci stacji benzynowych. Przeprowadzone badania dowodzą, że klienci z wykształceniem wyższym i pomaturalnym wykazują wyższy poziom wrażliwości od pozostałych w zakresie dotyczącym dbałości o higienę przygotowania i serwowania potraw w barach bistro oraz mają największe zastrzeżenia odnośnie wyglądu higienicznego oferowanych produktów.
For a couple of years, one has been able to notice in Poland the growing tendency to have meals outside the home. At present, the consumer uses catering services not only in order to meet the essential nutrition needs, and the services offered cover wider and wider scope as well as the greater and greater group of customers. A good example of that are petrol stations where bistro bars are located. In their article, the authors present the results of surveys on consumers’ behaviour in the market for bistro bars. The surveys were conducted in 2008 in the area of nine provinces by the questionnaire-based method, with the use of the questionnaire developed for the survey needs. The survey on stations was carried out during 2 successive months in order to ensure uniformity of the data among the customers surveyed by the level of knowledge and organisational standard.
Wraz z coraz bardziej wyrównującym się poziomem rywalizacji reprezentacji narodowych w piłce nożnej ważne miejsce przypisuję się wszechstronności przygotowania piłkarzy. Rozpoznając ten problem dokonano obserwacji 458 strzałów na bramkę w Mistrzostwach Europy 2004 z uwzględnieniem ich symetrii wykonania (strzałów lewą i prawą nogą). Analiza ta dotyczyła proporcji strzałów prawą i lewą nogą u ogółu piłkarzy oraz indywidualnego wyszkolenia zawodników w zakresie symetryzacji tj. strzelających tak prawą jak i lewą nogą. Wyniki badań wykazały, że u piłkarzy dominowały strzały nogą prawą - 68,4%, przy 31,6% nogą lewą. Dominacja nogi prawej wahała się od 86,7% w zespole Anglii, do 50% w zespole Hiszpanii i Łotwy. Indywidualna charakterystyka wszechstronnego przygotowania piłkarzy wykazała przewagę piłkarzy strzelających asymetrycznie - 79,8% tj. strzelających tylko jedną nogą, głównie z przewagą piłkarzy prawonożnych. Piłkarze wykonujący strzały w meczu tak prawą jak i lewą noga stanowili jedynie 20,2%. Zespoły o większej liczbie piłkarzy przygotowanych symetrycznie to Niemcy (33,3%) i Czechy (29,4%). Strzały na bramkę w zależności od stref boiska i sektorów bramki wykazały symetrię prawej i lewej połowy boiska, odpowiednio 49,4% i 50,6%. Jednak zdobyte gole wskazują na przewagę strzałów z lewej strony boiska (56,9%) przy 43,1% z prawej. Analiza strzałów z rzutów karnych wykazała zdecydowaną przewagę nogi prawej (82,4%). Strzały kierowane były do wszystkich ośmiu sektorów bramki, ale najwięcej goli zdobyto w lewy dolny sektor (25,9%). Rzuty karne wykazały wskaźnik skuteczności 79,4%.
Od kilku lat w Polsce można zauważyć rosnącą tendencję do spożywania posiłków poza domem. Obecnie konsument korzysta z usług gastronomicznych nie tylko w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb żywieniowych, a oferowane usługi obejmują coraz szerszy zakres, jak również coraz większą grupę klientów. Dobrym tego przykładem są stacje benzynowe, na których znajdują się bary bistro. W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące realizacji założeń zasad GMP/GHP i systemu HACCP oraz samooceny poziomu wiedzy pracowników barów bistro wybranego koncernu paliwowego w Polsce. Badania przeprowadzono w 2008 r. na terenie dziewięciu województw, metodą ankietową z wykorzystaniem opracowanego na potrzeby badania kwestionariusza. Badanie na stacjach było prowadzone w ciągu 2 następujących po sobie miesięcy, tak aby zapewnić homogeniczność danych wśród badanych pracowników ze względu na poziom wiedzy i standardy organizacyjne.
Przedmiotem badań był sposób integracji systemów zarządzania w przedsiębiorstwach branży spożywczej. Badaniu poddano etap planowania opisany w specyfikacji PAS 99, będący jednym z elementów wspólnych systemów tworzących zintegrowany system zarządzania. Do badań wytypowano cztery organizacje, w których zostały wdrożone i poddane certyfikacji przynajmniej dwa znormalizowane systemy zarządzania. Przyjęto założenie, że badane organizacje powinny mieć wdrożony system HACCP. Badania miały charakter studium przypadków. W każdej organizacji przeprowadzono wywiady z przedstawicielami kierownictwa odpowiedzialnymi za funkcjonowanie systemów zarządzania w przedsiębiorstwie. Badania przeprowadzono w formie wywiadów pogłębionych, na podstawie wcześniej opracowanego scenariusza, zgodnego z wytycznymi PAS 99. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że wszystkie analizowane organizacje były świadome konieczności zarządzania ryzykiem w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych. W trzech przedsiębiorstwach funkcjonowały procedury związane z zarządzaniem ryzykiem, a w czwartej organizacji pracowano nad wdrożeniem takich procedur. W badanych organizacjach była jedna osoba odpowiedzialna za wszystkie wdrożone systemy zarządzania. Cele związane z bezpieczeństwem żywności stanowiły mniejszość w stosunku do wszystkich celów przyjętych w organizacji w ramach funkcjonujących systemów zarządzania. Wykazano, że wdrożenie i certyfikacja systemu na zgodność z wymaganiami normy ISO 22000 nie spowodowała istotnych zmian na mapie procesów oraz w sposobie postępowania w badanych organizacjach. Utrudnienia w integracji systemów (dotyczy to również elementu planowania) związane były głównie z funkcjonowaniem organizacji w międzynarodowych grupach, w których pewne reguły są ustalone odgórnie i nie ma możliwości ich zmiany.
Jakość produktu finalnego kształtowana jest w przedsiębiorstwie od momentu jego projektowania, poprzez przygotowanie i realizację procesów wytwórczych do wykonania produktu gotowego. W celu dostarczania „dobrych jakościowo" produktów do klienta, organizacja powinna dbać o ich jakość w całym cyklu produkcyjnym. W tym celu dokonuje pomiaru i oceny jakości produktu i/lub procesu realizacji. Celem przeprowadzonych badań była analiza procesu ujawniania niezgodności i postępowania z nimi w organizacjach, które posiadały w przeszłości certyfikowany SZJ zgodny z wymaganiami normy ISO 9001 i zrezygnowały z jego certyfikacji. W wyniku przeprowadzonych badań można stwierdzić, że w analizowanych przedsiębiorstwach pomimo braku przedłużonej ważności certyfikatu nadal stosowane są pewne elementy systemu zarządzania jakością, zwłaszcza te, które mają wpływ na ich konkurencyjność, postrzeganie przez klientów i jakość produktu końcowego.
The influence of modification by pre- and post-treatment of active carbons with ammonia on adsorption abilities from liquid and gas phases has been tested. Carbon materials with different surface chemistry were obtained by chemical activation of Polish brown and subbituminous coal. The products were microporous active carbon samples of well developed surface area (SBET from 1579 to 2,922 m²/g), containing from 0.3 to 7.4 wt% of nitrogen. The results obtained in our study have, moreover, proven that a suitable choice of the modification procedure for coals can produce activated carbons with high capacity of iodine adsorption (to 2,100 mg/g) and high nitrogen dioxide adsorption ability, reaching to 55.1 mg NO₂/g.
Celem przeprowadzonych badań, było zweryfikowanie na poziomie sieci handlowych sposobu podejścia do zagadnień związanych z żywnością wysokiej jakości. Badania miały charakter studium przypadków. W trzech polskich sieciach handlowych przeprowadzono wywiady z osobami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie systemów zarządzania oraz pracownikami odpowiedzialnymi za zakupy. Badania przeprowadzono w formie wywiadów pogłębionych. Przeprowadzono również obserwacje w dwóch placówkach handlowych z każdej sieci. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że wiedza dotycząca systemów wysokiej jakości produktów żywnościowych jest niewielka wśród przedstawicieli badanych sieci. Dotyczy to w szczególności produktów wytwarzanych w krajowych systemach jakości. Oznaczenia znajdujące się na produktach spożywczych sugerujące wyższą jakość lub też miejsce pochodzenia, nie są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących wprowadzenia danego produktu do sieci sprzedaży. Wizyty przeprowadzone bezpośrednio w placówkach handlowych wskazują na niewystarczające przeszkolenie pracowników sklepów związane z wysokiej jakości produktami spożywczymi. Praktyczne implikacje uzyskanych wyników wskazują na konieczność prowadzenia akcji informacyjnych dotyczących systemów wysokiej jakości produktów oraz zwiększenia nadzoru nad rynkiem przez organy administracji państwowej. Artykuł ma charakter badawczy.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.