Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule zaprezentowano materiały opakowaniowe i opakowania wykorzystywane do pakowania mleka i produktów mlecznych z uwzględnieniem wymagań, jakie muszą spełniać w odniesieniu do specyficznych produktów branży mleczarskiej. Przedstawiono właściwości, wady i zalety poszczególnych rozwiązań z punktu widzenia ochrony jakości produktów mlecznych. Omówiono również poszczególne formy konstrukcyjne opakowań i ich specyficzne zastosowanie w mleczarstwie. Wskazano także współczesne trendy i nowoczesne rozwiązania zwiększające skuteczność ochrony produktów mlecznych oraz atrakcyjność produktów branży mleczarskiej na rynku.
Opakowania aktywne i inteligentne stanowią dużą grupę opakowań, które poddawane są ciągłym innowacjom. Opakowania aktywne mają za zadanie zmieniać warunki w opakowaniu tak, aby produkt był dłużej zdatny do spożycia lub miał lepsze właściwości sensoryczne. Natomiast opakowania inteligentne pozwalają na monitorowanie stanu zapakowanego wyrobu i tym samym na ocenę jego jakości podczas transportu i magazynowania. Należą do nich m.in. integratory czasu i temperatury (TTI), które stanowią grupę wskaźników umieszczanych na zewnątrz opakowania. Nie mają one bezpośredniego kontaktu z zapakowanym produktem, a jedynie monitorują warunki, w jakich jest on przechowywany.
W zakresie dalszego wydłużania okresu trwałości w przechowywaniu zapakowanej żywności rozwiązaniem może być zastosowanie opakowań inteligentnych i aktywnych. Opakowania te regulują i kontrolują wewnątrz skład atmosfery. Wśród wielu rodzajów opakowań inteligentnych i aktywnych ważne miejsce zajmują absorbery tlenu i wskaźniki jego obecności. Wskaźniki te, pozwalające wykryć obecność tlenu mogą być wykorzystane zarówno do kontroli atmosfery opakowania, jak również do monitorowania jego szczelności.
W artykule omówiono opakowania inteligentne, nazywane niekiedy sprytnymi, służące do monitorowania i dostarczania informacji o produkcie, jego jakości, a także narażeniach występujących podczas transportu, magazynowania, sprzedaży detalicznej oraz podczas użycia. Opakowanie inteligentne zdefiniowano jako opakowanie zawierające wewnętrzny lub zewnętrzny wskaźnik zmieniający swoje właściwości pod wpływem warunków zewnętrznych (np. temperatury) lub zmian zachodzących wewnątrz opakowania (np. metabolitów wydzielających się podczas starzenia produktu). Przedstawiono również zasadę działania i podano przykłady wskaźników: jakości, temperatury i czasu (TTI) oraz obecności gazów.
Obecność tlenu w opakowaniu może przyczyniać się do zmiany jakości produktów spożywczych - najczęściej powoduje pogorszenie właściwości organoleptycznych, mikrobiologicznych itp. Istnieją jednak zastosowania, w których wymagana jest obecność tego pierwiastka w opakowaniu. Do pomiaru stężenia tlenu w atmosferze opakowania wykorzystuje się: chromatografię gazową, metody elektrochemiczne, spektroskopię masową, metody luminescencyjne oraz spektroskopię z modulowaną częstotliwością. Pierwsze cztery metody należą do metod niszczących opakowanie, natomiast ostatnia jest metodą nieniszczącą. W przypadku luminescencji sam pomiar nie niszczy opakowania, jednak do wykonania pomiaru konieczne jest wprowadzenie do jego wnętrza odpowiedniego czujnika. W artykule przedstawiono i porównano ww. metody - opisano ich wady i zalety.
W artykule omówiono wybrane opakowania aktywne, których zadaniem jest wspomaganie opakowań tradycyjnych w spełnianiu ich funkcji ochronnej przez m.in. zmianę składu atmosfery, usuwanie nadmiaru wilgoci, zmianę właściwości barierowych materiału opakowaniowego, eliminację niekorzystnych mikroorganizmów. Przedstawiono budowę i zasadę działania poszczególnych opakowań aktywnych oraz przykłady rynkowe, omówiono również ich znaczenie w ochronie produktów spożywczych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.