Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Sok pomarańczowy jest jednym z soków częściej wybieranych przez konsumentów. Jest on bardzo dobrym źródłem witaminy C, karotenoidów oraz flawonoidów w diecie. Zawartość związków bioaktywnych w sokach pomarańczowych zależy od wielu czynników: min. pochodzenia owoców, sposobu przerobu owoców, sposobu utrwalenia soku. Stwierdzono, że soki z produkcji ekologicznej zawierały więcej zeaksantyny, β-karotenu, flawonoidów ogółem, kwercetyny, hesperydyny oraz kempferolu w porównaniu z sokami konwencjonalnymi. Soki świeże (nie otrzymane z koncentratu) charakteryzowały się istotnie wyższą zawartością suchej masy, karotenoidów ogółem, zeaksantyny, cis-zeaksantyny, jak też flawonoidów: naringiny oraz kempferolu w porównaniu z sokami wykonanymi z koncentratu.
Pomidor jest jednym z bardziej cenionych smakowo warzyw spożywanych w stanie świeżym i przetworzonym. Odznacza się on charakterystycznym smakiem i zapachem. Owoce pomidora są bardzo dobrym źródłem potasu. W doświadczeniu zbadano wpływ różnych poziomów nawożenia azotowego na zawartość makroelementów w owocach pomidora dorobnoowocowego Conchita i Favorita oraz standardowego Cunero i Recento. Wyniki wskazują, że w cyklu wiosenno — letnim zawartość potasu, wapnia i magnezu w owocach pomidora była istotnie zależna do zastosowanego nawożenia. Natomiast w cyklu jesiennym zawarty w pożywce azot wpływał istotnie tylko na zawartość fosforu oraz wapnia w owocach pomidora.
Jabłka są owocami bogatymi w liczne związki o charakterze antyoksydacyjnym. Soki, dżemy czy musy jabłkowe są również źró­dłem wielu cennych związków bioaktywnych takich jak błonnik, polifenole, witamina C czy flawonole. Ponieważ owoce starych odmian zawierają więcej związków bioaktywnych, niż owoce nowych odmian, postawiono hipotezę, że przecier jabłkowy (mus) będzie również wyróżniał się wyższą wartością odżywczą w stosunku do produktu wykonanego z owoców odmian nowych. Do doświadczenia -wybrano przecier jabłkowy -wykonany z trzech odmian: Wealthy, Złota Reneta oraz Cesarz Wilhelm, zaliczanych do grupy starych odmian, trzech nowych odmian z uprawy ekologicznej Idared, Lobo i Jonagold oraz trzech tych samych nowych od­mian z uprawy konwencjonalnej. W przygotowanym kremogenie na świeżo oraz po pasteryzacji oznaczono następujące składniki bioaktywne: -witaminę C, kwasy fenolowe, flawonole, jak też oznaczono zawartość suchej masy. Wyniki -wskazują, że przed paste­ryzacją, jak i po pasteryzacji, najwięcej kwasów fenolowych oraz -witaminy C było -w przecierach -wykonanych z owoców starych odmian, zaś najwięcej flawonoli i suchej masy stwierdzono w musach wykonanych z jabłek uprawianych w sposób ekologiczny. Proces pasteryzacji przyczynił się do obniżenia zawartości -wszystkich badanych parametrów wprzecierach jabłkowych.
W rolnictwie ekologicznym żywność jest produkowana bez udziału chemii rolnej, to znaczy, bez użycia nawozów syntetycznych oraz chemicznych środków ochrony roślin (pestycydów). Warzywa z produkcji ekologicznej są bogatsze w liczne związki bioaktywne o charakterze przeciwutleniającym. Uprawa papryki w Polsce ma już swoją tradycję, pomimo, że jest to warzywo wybitnie ciepłolubne i wymagające dość długiego okresu bezmroźnego i zasobnych, żyznych gleb. Owoce papryki są bogate w karotenoidy, witaminą C, flawonole oraz cukry. Swoją ostrość papryka zawdzięcza obecności alkaloidu - kapsaicyny. Do doświadczenia użyto dwie odmiany papryki słodkiej Roberta i Ożarowska. W dojrzałych owocach oznaczono zawartość suchej masy, witaminy C, flawonoidów oraz karotenoidów. Zgromadzone wyniki wskazują, że papryka ekologiczna byla zasobniejsza w witaminę C, suchą masę, flawonoidy oraz karotenoidy w porównaniu do papryki konwencjonalnej.
The paper discusses the biologically active compounds contained in onion (Allium cepa L.) such as thio− sulfinates and other organosulfur compounds, saponins and flavonoids as well as evaluates their biological role. Method for biofungicides preparation, whose essential element is an aqueous extract of onion, and the possibility of its application in forest nurseries are presented. Content of polyphenols (quercetin and its derivatives) in a biopreparation responsible for its biological activity is determined as well.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.