Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 128

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Opłacalność chowu trzody chlewnej zależy między innymi od poziomu użytkowości rozpłodowej loch. Uzyskanie od maciory w okresie roku większej liczby zdrowych prosiąt wpływa na obniżenie kosztów ich produkcji oraz efektywność tuczu. Orzechowska [33] podaje, że w Polsce za okres ostatnich 10 lat średnia liczba prosiąt urodzonych w jednym miocie wynosiła 10,5 szt., a odchowywanych do 21 dnia życia 9,5 szt. Wynika z tego, że upadki w okresie laktacji wynoszą 10%, a po odsądzeniu dodatkowo kształtują się na poziomie 8%. Większość autorów uważa, że cechy związane z użytkowością rozpłodową są w niskim stopniu odziedziczalne i powtarzalne [33,46]. Jedną z metod pracy hodowlanej zmierzającej do poprawienia wskaźników użytkowości rozpłodowej jest krzyżowanie towarowe [8,26, 29, 30, 32], wykorzystywane głównie do uzyskania efektu heterozji, który wpływa na wyższą płodność i plenność loch oraz lepsze przystosowywanie się mieszańców do warunków środowiska, a także oddziaływuje na zwiększoną ich żywotność. Poza czynnikami natury genetycznej [1, 14] na wyniki odchowu prosiąt decydujący wpływ mają warunki środowiskowe [12, 13, 43], do których można zaliczyć pełnowartościowe żywienie oraz warunki bytowania odpowiadające ich biologicznym wymaganiom. W celu zapewnienia prawidłowego wzrostu i rozwoju prosiąt - podawane im mieszanki powinny posiadać odpowiednią do wieku ilość białka i energii, a także soli mineralnych, witamin i stymulatorów wzrostu. Zapewnienie świniom optymalnych warunków mikroklimatycznych, panujących w pomieszczeniu inwentarskim, jest szczególnie ważne dla osesków posiadających w pierwszych dniach życia niedostatecznie rozwinięty system termoregulacji organizmu. Celem niniejszej pracy było uzyskanie informacji, w jakim stopniu na wyniki użytkowości rozpłodowej loch i wskaźniki odchowu prosiąt oraz warunki mikroklimatyczne w kojcu porodowym - wpływają: genotyp zwierząt, pora roku, rodzaj podłogi. Dodatkowo starano się prześledzić, jak kształtują się wybrane parametry mikroklimatyczne w kojcu porodowym w zależności od: pory roku i rodzaju podłogi.
Słabością polskiego rolnictwa jest rozdrobnienie struktury obszarowej gospodarstw. Substytutem koncentracji produkcji jest tworzenie grup producenckich. Charakterem organizacji sfery produkcji, obrotu, a zwłaszcza zbytu przybierają one cechy gospodarstw o wyższej skali produkcji. Wyraźne jest zwiększanie liczby grup działających w formalny sposób. Producenci żywca wieprzowego wyraźnie dominują w ogólnej liczbie rolników działających grupowo, stanowiąc ponad 30 % wszystkich producentów.
W latach 90. nastąpiły istotne zmiany w strukturze i zasadach funkcjonowania przemysłu spożywczego, w tym także przetwórstwa mięsnego. Sektor mięsny zaczął funkcjonować według mechanizmu rynkowego. Doszło do zmian strukturalnych przetwórstwa mięsnego, głównie rozdrobnienie struktury rynku mięsa. W kraju jest 8 tysięcy rzeźni i zakładów przetwórstwa. Od 1995 roku następuje wyraźna konsolidacja branży mięsnej poprzez rozwój holdingów oraz integrację zakładów przemysłu mięsnego. Polityka rolna powinna wyprzedzać i przewidywać zmiany zewnętrzne i wewnętrzne, i być skierowana na popyt. Konsumpcja żywności zależy od przyzwyczajeń, tradycji, gustów a przede wszystkim czynników ekonomicznych. Mimo pewnych zmian w strukturze spożycia, udział mięsa a w szczególności wieprzowiny przez wiele następnych lat będzie utrzymywał się na wysokim poziomie. Przemysł mięsny musi po kryzysie, konsekwentnie się restrukturyzować. Powstała grupa liderów, jak: Animex, Farm-Food, Sokołów. Przodujące przedsiębiorstwa oferują swoje wyroby dużym aglomeracjom, z rozwijającymi się sieciami supermarketów oraz na export. Poważnym zagrożeniem są firmy zagraniczne, wkraczające na rynki, także dużych miast. Istotne jest więc wypracowanie należnej skali naszego exportu min. do krajów Unii Europejskiej, który odbierze sporą część rodzimej produkcji.
Poddano analizie rynek wieprzowiny w Polsce i Unii Europejskiej w latach 1990-2002. W latach 90. nastąpiły pozytywne zmiany w strukturze hodowli trzody chlewnej w Polsce. Istotna dla rynku mięsnego jest wielkość eksportu w całej sprzedaży. Istotne jest wypracowanie należnej skali naszego eksportu m.in. do krajów UE, który odbierze sporą część rodzimej produkcji.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.