Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W oparciu o aktualne piśmiennictwo dokonano przeglądu na temat prób nowego podejścia do oceny związków rakotwórczych w żywności i określenia warunków koniecznej tolerancji niektórych z nich, zwłaszcza tych których praktycznie trudno uniknąć lub zastąpić bardziej bezpiecznymi i równie skutecznymi w praktycznym użyciu, bądź to w charakterze substancji dodatkowych, bądź to nieuniknionych pozostałości pestycydów, czy też zanieczyszczeń środowiskowych w żywności.
W pracy opisano wyniki statystycznych obliczeń porównujących oznaczanie wapnia i fosforu dwoma sposobami: metodą laboratoryjną (x) i metodą obliczeń teoretycznych (y). Oba składniki badano w całodziennych racjach pokarmowych dzieci do 1 roku życia. Wykazano, że pomiędzy wynikami uzyskanymi tymi metodami istnieje dość dobry stopień korelacji, choć wartości średnie obu metod różnią się istotnie.
Przedstawiono wyniki oznaczeń zawartości azotanów i azotynów w papierosach, herbatach czarnych, herbatach owocowych oraz w ich naparach.
W pracy przedstawiono wyniki badań zawartości azotanów i azotynów w świeżych i mrożonych warzywach oraz jabłkach i innych owocach miękkich, a także w kompotach i dżemach owocowych i owocowo warzywnych. Oprócz tego podano też wyniki oznaczeń zawartości tych związków w dojrzewających serach podpuszczowych i kilku próbkach mięsa. Związki te oznaczano metodą opartą na reakcji Griessa, po uprzedniej redukcji azotanów do azotynów.
W oparciu o przegląd piśmiennictwa światowego przedstawiono aktualny stan wiedzy na temat związków muta-, kancero- i teratogennych występujących jako składniki naturalne w żywności, jak i powstających w środkach spożywczych w następstwie szeregu zabiegów kulinarnych i technologicznych. Zwrócono uwagę, że związki te mogą stanowić poważny czynnik ryzyka zachorowań ludzi na chorobę nowotworową, stanowiąc w tej grupie przyczynę od 10 do 70% zgonów. Z kolei ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe ze strony tak obecnie powszechnie stosowanych substancji obcych, celowo dodawanych do żywności może być przyczyną mniej niż 1% zgonów.
Oznaczono zawartość fluoru w niektórych herbatach naturalnych i ziołowych oraz w całodziennym pożywieniu pobranym ze stołówek szpitalnych.
Porównano wyniki oznaczeń mikrogramowych ilości wapnia oznaczonego metodą kompleksometrycznego miareczkowania mianowanym roztworem wersenianu w obecności wskaźnika tymoloftaleino-kalceinowego i metodą absorpcyjnej spektrometrii atomowej (ASA) oraz magnezu oznaczonego spektrofotometrycznie z odczynnikiem Manna i Yoe oraz metodą ASA.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.