Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Z uwagi na największą różnorodność biologiczną Polski w Europie oraz ze względu na fakt udziału 32,5% obszarów chronionych polskim prawem ochrony przyrody w powierzchni kraju – jest istotna analiza gospodarowania na tych obszarach. Działanie na tychże obszarach jest objęte wieloma ograniczeniami. Właściciele gospodarstw rolnych, które znajdują się na tych terenach, poza produkowaniem żywności spełniają również bardzo ważną rolę – strażników przyrody w szeroko pojętym znaczeniu. Dlatego też w niniejszym opracowaniu dokonano analizy gospodarstw położonych na obszarach chronionych polskim prawem ochrony przyrody w odniesieniu do gospodarstw poza nimi. Źródło danych stanowi zbiorowość indywidualnych gospodarstw rolnych, prowadzących rachunkowość rolną dla Polskiego FADN. Prezentowane wyniki są zaskakujące, lecz stanowią wstępne dane.
Zaprezentowane przygotowania polskich rolników do uczestnictwa w programie rolnośrodowiskowym. Przedstawiono wstępne wyniki ankiety przeprowadzonej w indywidualnych gospodarstwach rolnych na terenie dwóch regionów rolniczych o różnym biegunowo rolnictwie. Rolnicy nie w pełni są przygotowani do uczestnictwa w programie, lecz mają trzy lata na wypełnienie zobowiązań. W pracy wyspecyfikowano w jakim stopniu rolnicy powinni uzupełnić konkretne niedociągnięcia.
W artykule scharakteryzowano koszty przestrzegania zasad wzajemnej zgodności przez rolników, których gospodarstwa są położone w obrębie Sieci Obszarów „Natura 2000”. Są to koszty rzeczywiste oraz alternatywne nieuzyskanego przychodu. Wynikają one z: przestrzegania norm dobrej kultury rolnej oraz z konieczności ekstensyfikacji produkcji, czyli zmiany sposobu zarządzania gospodarstwem rolnym. Kwoty nieuzyskanego przychodu oraz dodatkowe koszty są częściowo rekompensowane rolnikom z tytułu ich udziału w programie rolnośrodowiskowym oraz w płatnościach bezpośrednich. Wskazano kwotę jaką należałoby przeznaczyć dla gospodarstw położonych w obrębie „Natury 2000” aby ich właściciele nie zrezygnowali z gospodarowania na tych terenach. Wysokie normy środowiskowe zarządzania gospodarstwami na obszarze i wokół „Natury 2000” mogą spowodować zanik gospodarowania, co wpłynie na zmniejszenie bioróżnorodności.
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie tematu ekoinwestycji oraz ich znaczenia w rozwoju zrównoważonym obszarów wiejskich. Przedstawiono regionalne zróżnicowanie ich występowania w Polsce. Zwrócono uwagę na obiekty, związane z gospodarką ściekową i ochroną wód. Są to: oczyszczalnie ścieków i sieci kanalizacyjne. Podjęto próbę określenia potrzeb w tym zakresie.
Celem pracy jest przybliżenie zasad uczestnictwa polskich rolników w programie rolnośrodowisko- wym. Dzięki programowi rolnik oprócz wytwarzania żywności będzie miał za zadanie również zachowanie lub kreowanie wartości przyrodniczych. Odpowiedź na pytanie jak ma to wykonać zawierają pakiety programu rolnośrodowiskowego. Opracowanie przybliża również reguły wdrażania programu rolnośrodowiskowego w krajach UE.
Pod względem zagrożeń dla środowiska przeanalizowano następujące typy produkcyjne gospodarstw: uprawy polowe, krowy mleczne, zwierzęta żywione w systemie wypasowym, zwierzęta ziarnożerne z produkcją trzody chlewnej, mieszane. ródłem danych był polski FADN. Są to dane empiryczne z 2004 roku. Wynikiem pracy jest określenie wskaźnika zagrożeń dla środowiska. Obejmuje on charakterystykę gospodarstw pod względem występowania takich cech, jak: nieużytki, obsada zwierząt na 1 ha UR, poziom nawożenia naturalnego i mineralnego na 1 ha UR. Grupę gospodarstw trzodowych o typie produkcyjnym „zwierzęta ziarnożerne” charakteryzował najwyższy wskaźnik stopnia zagrożenia dla środowiska, natomiast grupa gospodarstw typu uprawy polowe najmniej zagrażała środowisku.
Celem badań było przybliżenie działania KR UE na przykładzie zawężenia kryteriów dla gospodarstw – przyszłych beneficjentów ONW w kategorii ONW ze specyficznymi utrudnieniami. KR UE zaproponowała rozwiązanie polegające na wyłączeniu z płatności gospodarstw o intensywnym systemie produkcji, które wyróżniają się m.in. wysokim wskaźnikiem SO. Zdaniem komisarzy rolnych UE – gospodarstwa te nie powinny otrzymywać wsparcia, gdyż przezwyciężyły naturalne utrudnienia i nic nie zagraża ich dalszemu gospodarowaniu. Propozycja KE określa próg wyłączonych gospodarstw – osiągnięcie wartości wskaźników wyższych niż 80% średniej krajowej. Brano również pod uwagę inne wskaźniki: średnie plony dominującej uprawy, obsadę zwierząt na 1 ha UR, udział tuz w UR. Metoda ta w przypadku Polski i krajów UE o ekstensywnym rolnictwie nie wyłaniała gospodarstw intensywnych. Nie powinno się określać podobnych wskaźników dla wszystkich krajów, gdyż każdy z nich ma inny model rolnictwa i wskaźniki zaprezentowane przez KR UE nie wyłaniają gospodarstw intensywnych.
Wskazano nowe podejście do polityki „zazielenienia” gospodarstw rolnych, określone jako jeden z celów WPR po 2013 r. Tłem była charakterystyka udziału gospodarstw w programie rolnośrodowiskowym, w tym w pakiecie naturowym, charakterystyka obszarów chronionych polskim oraz europejskim prawem ochrony przyrody, lesistość, obszary kompensacji ekologicznej, zdolności konkurencyjne gospodarstw. Od możliwości gospodarstw do inwestowania oraz od możliwości ponoszenia kosztów transakcyjnych uzależnione jest realizowanie norm wzajemnej zgodności (cross-compliance) oraz udział w pakiecie naturowym programu rolnośrodowiskowego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.