Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Skłonność do konsumpcji w Polsce

100%
Oszacowano skłonność do konsumpcji w Polsce przy założeniu różnych postaci funkcji konsumpcji: keynesowskiej funkcji konsumpcji, funkcji konsumpcji wynikającej z teorii cyklu życia Modiglianiego oraz funkcji konsumpcji zgodnej z teorią dochodu permanentnego Friedmana. Oszacowania dokonano metodą naj­mniejszych kwadratów na podstawie danych makroekonomicznych za lata 1995-2008.
Przedstawiono regionalne zróżnicowanie wydatków konsumpcyjnych i dochodów w Polsce w latach 2005-2011. Wielkość dochodów wpływa na poziom wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych. Najwyższy poziom dochodu do dyspozycji per capita oraz wydatków konsumpcyjnych zaobserwowano w województwie mazowieckim. W badanym okresie zróżnicowanie regionalne dochodu i konsumpcji pogłębiało się. W latach 2005-2011 relacja pomiędzy średnim poziomem wydatków konsumpcyjnych w województwach w stosunku do poziomu w województwie mazowieckim zmniejszyła się z 81 do 73%, a relacja przeciętnego dochodu do dyspozycji zmniejszyła się z 77 do 71%.
W opracowaniu zastosowano teorię pogoni za rentą, definiowaną jako przeznaczanie zasobów na zwiększanie udziału w istniejącym bogactwie zamiast produkowania nowych dóbr i usług, do analizy płatności bezpośrednich dla rolnictwa w Polsce. Wsparcie finansowe dla rolnictwa jest uzasadnione, gdyż rolnictwo dostarcza szerokiego spektrum dóbr publicznych. Skuteczność w pozyskiwaniu płatności bezpośrednich przez rolników indywidualnych w Polsce zwiększała się w okresie 2004-2012, a od 2010 r. zaobserwowano w tym zakresie znaczącą poprawę. Na poziomie województw skuteczność w pozyskiwaniu płatności bezpośrednich jest skorelowana wyłącznie z wiekiem użytkownika gospodarstwa rolnego, była ona wyższa, gdy udział gospodarstw rolnych z indywidualnym użytkownikiem do 35. roku życia był wyższy.
W artykule przedstawiono zależność pomiędzy przychodami a strukturą konsumpcji w gospodarstwach domowych w Polsce. Analizę przeprowadzono w oparciu o budżety gospodarstw domowych w latach 2006-2009. Autorka zbadała przychody i strukturę wydatków wraz z wydatkami na żywność i napoje bezalkoholowe, w 6 typach gospodarstw domowych: pracowników na stanowiskach robotniczych, pracowników na stanowiskach nierobotniczych, rolników, pracujących na własny rachunek, emerytów i rencistów. Badane typy gospodarstw domowych różnią się zarówno pod względem struktury wydatków jak i pod względem udziału wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe w wydatkach ogółem. Najniższy poziom tego udziału występował w gospodarstwach domowych o najwyższych przychodach.
Przedstawiono tendencje zmian wartości oraz strukturę kredytów i pożyczek dla rolników indywidualnych w Polsce w okresie 2003-2011. Zaciąganie długu, szczególnie na inwestycje, ma na celu zwiększenie przychodów rolnika w przyszłości. W strukturze kredytów i innych należności od rolników indywidualnych dominowały kredyty na inwestycje, ich udział wyniósł ponad 50%. Również znaczący był udział kredytów i pożyczek o charakterze bieżącym (do 30%). Kredyty preferencyjne stanowią około 80% kredytów dla rolników. W strukturze kredytów i innych należności od rolników indywidualnych dominują kredyty o pierwotnym terminie zapadalności powyżej 5 lat. W okresie 2003-2011 wartość kredytów i pozostałych należności od rolników indywidualnych wzrosła o 136%.
Celem artykułu było pokazanie wielkości wydatków na towary i usługi konsumpcyjne w wiejskich i miejskich gospodarstwach domowych w Polsce na tle zmian ich dochodów. Wydatki konsumpcyjne wiejskich gospodarstw domowych były niższe niż na obszarach miejskich. Najwyższy wzrost wydatków konsumpcyjnych jako skutek wzrostu dochodu do dyspozycji na osobę był obserwowany w wydatkach na: łączność, wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego oraz żywność i napoje bezalkoholowe zarówno w wiejskich, jak i miejskich gospodarstwach domowych. Stwierdzono również zwiększanie wydatków na transport, rekreację i kulturę oraz kieszonkowe w miejskich gospodarstwach domowych, a także na pozostałe towary i usługi w wiejskich gospodarstwach domowych wraz ze wzrostem dochodów do dyspozycji na osobę.
W opracowaniu przedstawiono wydatki na towary i usługi konsumpcyjne oraz ich zmiany w wiejskich i miejskich gospodarstwach domowych w latach 2006– –2014. Przeanalizowano również zmiany cen wydatków konsumpcyjnych w tym okresie z wykorzystaniem danych Głównego Urzędu Statystycznego. W okresie 2006–2014 udział wydatków na odzież i obuwie oraz na hotele i restauracje zwiększył się w ujęciu realnym zarówno w wiejskich, jak i miejskich gospodarstwach domowych, co może być ocenione pozytywnie. Zróżnicowanie struktury wydatków konsumpcyjnych między wiejskimi a miejskimi gospodarstwami domowymi zmniejszyło się w latach 2006–2014.
W opracowaniu przedstawiono miary ryzyka inwestycyjnego: zmienności, wrażliwości i zagrożenia. Miary te zostały wykorzystane do oszacowania ryzyka inwestycyjnego akcji branży spożywczej, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zidentyfikowano spółki o najwyższym i najniższym poziomie ryzyka inwestycyjnego.
17
100%
The aim of the paper is to identify changes in the food consumption of urban and rural households in Poland when it comes to sustainable consumption as well as evaluate if such changes are becoming more or less sustainable. Sustainable consumption is an element of sustainable development, which responds to the basic needs of people while not jeopardizing the needs of future generations. More sustainable food consumption is perceived to be a reduction of overconsumption, a decrease in the consumption of highly processed food and a shift in diet based less on animals and more on plants. The paper is mainly based on data from the Polish Central Statistical Office concerning meat, fruit and vegetable consumption. Some data about food waste were also used. The research shows that the food consumption pattern in rural households is less sustainable than in urban ones. Households living in rural areas consume more meat and less fruit and vegetables than urban ones. There is some evidence that the food consumption pattern in Poland is shifting towards a less sustainable one.
Celem opracowania jest odpowiedź na pytanie, czy występuje jakakolwiek korelacja pomiędzy krańcową skłonnością do konsumpcji a poziomem bogactwa w krajach Unii Europejskiej. Obliczenia przeprowadzono na podstawie rocznych danych Eurostat. Oszacowanie skłonności do konsumpcji w krajach UE w latach 19952009. Stwierdzono istotną ststystycznie ujemną korelację pomiędzy bogactwem a skłonnością do konsumpcji. Najniższa skłonność do komsumpcji wystapiła w Niemczech, Danii oraz Holandii.
Celem rozważań jest zbadanie zmian struktury wydatków konsumpcyjnych na osobę w gospodarstwie domowym wiejskim i miejskim w Polsce oraz sprawdzenie, czy struktura wydatków konsumpcyjnych wiejskich gospodarstw domowych upodabnia się do struktury wydatków konsumpcyjnych miejskich gospodarstw domowych. Artykuł ma charakter badawczy. W opracowaniu przeanalizowano zmiany struktury wydatków konsumpcyjnych na osobę w gospodarstwie domowym wiejskim i miejskim w latach 2006-2013 na podstawie danych z Budżetów gospodarstw domowych GUS. Do określenia podobieństwa struktury wykorzystano miary Braya-Curtisa oraz Canberra. Przeprowadzone obliczenia pokazały, że wartość wydatków konsumpcyjnych na osobę w gospodarstwie domowym rosła szybciej w gospodarstwach domowych wiejskich niż miejskich. Pozytywnym zjawiskiem jest szybszy wzrost wydatków na rekreację i kulturę oraz na restauracje i hotele w gospodarstwach domowych wiejskich niż w miejskich. Struktura wydatków konsumpcyjnych na osobę w gospodarstwie domowym wiejskim i miejskim jest bardzo zbliżona.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.