Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W opracowaniu przedstawiono kierunki zmian w ochronie roślin, która stanowi ważny element nowoczesnej produkcji zbóż w Polsce. Zmiany te dotyczą głównie stopniowego ograniczania stosowania środków chemicznych na korzyść innych metod zalecanych przez Dobrą Praktykę Ochrony Roślin. Celem tych działań jest uzyskanie wysokiej jakości plonów ziarna zbóż, gwarantujących opłacalność produkcji i bezpieczeństwo dla konsumentów i środowiska.
Na konkurencyjnych rynkach światowych wzrosły wymagania dotyczące jakości ziarna zbóż. Polska musi sprostać tym wymaganiom. Prawidłowo wykonane zabiegi ochrony roślin stanowią poważny krok w osiągnięciu tego celu.
Ochrona roślin jest ważnym elementem w produkcji zbóż. Prawidłowo wykonane zabiegi ochrony roślin są bezpieczne dla konsumentów i środowiska, ograniczają straty plonu i zapewniają zysk dla producenta. W pracy przedstawiono zmiany, jakie wystąpiły w ochronie zbóż po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej oraz plany na dalsze lata, zgodne ze standardami unijnymi.
Zabiegi ochrony roślin stosowane w uprawie zbóż są czynnikiem stabilizującym plony. Właściwa ocena nasilenia szkodliwych organizmów i znajomość ich wpływu na plon pozwala ograniczyć zabiegi chemiczne tylko do przypadków uzasadnionych i uniknąć strat. Dzięki rozwojowi diagnostyki możliwe jest wczesne wykrywanie agrofagów, a systemy wspomagania decyzji ułatwiają wybór odpowiedniej metody ochrony, korzystnej dla producenta i konsumenta oraz bezpiecznej dla środowiska naturalnego.
Polska jest liczącym się w Europie producentem zbóż. Wobec perspektywy integracji z Unią Europejską wymagane jest dostosowanie w tym obszarze przepisów obowiązujących Wspólną Politykę Rolną Unii Europejskiej. Dotyczy to szczególnie przepisów fitosanitarnych, gdyż ochrona roślin jest gwarancją wysokiej jakości plonów i wzrost jej poziomu jest nieodzowny.
Badania prowadzono na polach Rolniczego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Chylicach (woj. mazowieckie) w latach 2005–2007 na pszenicy ozimej odm. ‘Mikon’ i odm. ‘Finezja’. Warunki pogodowe w badanym okresie były bardzo zróżnicowane. Odnosi się to zarówno do rozkładu temperatury powietrza, jak i do opadów. W sezonie wegetacyjnym 2004/2005 wystąpiły znaczne spadki temperatury w lutym, po czym nastąpiła chłodna i wilgotna wiosna oraz suche i ciepłe lato. Sezon wegetacyjny 2005/2006 wyróżniała mroźna zima, trwająca ponad 4 miesiące, późna wiosna oraz dotkliwa susza w lecie. Najbardziej zbliżone do optymalnych warunki pogodowe obserwowano w sezonie wegetacyjnym 2006/2007. Zima była łagodna, maj upalny, a miesiące pozostałe do zbioru pszenicy ozimej zbliżone do normy. Tak zróżnicowane warunki pogodowe wpływały istotnie na rozwój patogenów oraz plonowanie pszenicy ozimej. W badanym okresie liście pszenicy ozimej najsilniej były porażone przez Septoria spp. i Pyrenophora tritici-repentis, kłosy przez Leptosphaeria nodorum, a podstawa źdźbła przez Tapesia yallundae i Fusarium spp. Najbardziej odbiegający od normy sezon wegetacyjny 2005/2006 zaznaczył się mniejszym porażeniem roślin przez grzyby patogeniczne, a jednocześnie długotrwała susza wpłynęła niekorzystnie na wysokość plonu ziarna. Plony pszenicy uzyskane z obiektów chronionych wyniosły odpowiednio: 2005 r. – 58,93 dt‧ha⁻¹, 2006 r. – 40,80 dt‧ha⁻¹ i 2007 r. – 65,32 dt‧ha⁻¹.
Przedstawiono zmiany, jakie wystąpiły na polskim rynku zbóż w latach 2004-2008, po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Obszar uprawy zbóż był stabilny, natomiast znacznie zróżnicowane były plony, zbiory oraz ceny ziarna, decydujące o dochodach producentów. Stosowanie zabiegów ochrony roślin w uprawie pszenicy ozimej było rentowne. Natomiast wzrost kosztów produkcji, w tym głównie cen nawozów, paliwa i energii oraz liberalizacja rynku sprawiły, że uprawa zbóż stała się w tej sytuacji coraz mniej opłacalna.
Zboża w Polsce uprawia się na około 70% powierzchni gruntów ornych. Jest to duży potencjał produkcyjny, dający możliwości konkurowania z innymi krajami. W Unii Europejskiej (27) Polska zajmuje drugie miejsce z tytułu obszaru uprawy i trzecie pod względem wielkości zbioru zbóż, natomiast plony zbóż z ha są relatywnie niskie i niestabilne. Stan ten można poprawić m.in. przez: stopniową zmianę wielkości i struktury gospodarstw, unowocześnienie technologii, zwiększenie nakładów na środki produkcji oraz wzrost poziomu wiedzy rolniczej.
18
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Determinanty ochrony zbóż w Polsce

100%
Ochrona roślin stanowi istotną część technologii uprawy zbóż. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nastąpiły znaczne zmiany, dotyczące stosowania środków ochrony roślin. W pracy przedstawiono czynniki determinujące końcowy efekt ekonomiczny stosowania zabiegów ochrony roślin w uprawie zbóż.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.