Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Na glebie średniej w zmianowaniu: kukurydza (zbierana na kiszonkę), jęczmień, koniczyna czerwona i pszenica ozima stosowano osady ściekowe z oczyszczalni ścieków w Siedlcach i Sokołowie Podlaskim jesienią i wiosną w dawkach zawierających 150 kg azotu/ha. Wartość nawozową osadów porównywano z obornikiem stosowanym w dawce zawierającej również 115 kg azotu/ha. Na tle osadów zastosowano serię nawożenia mineralnego NPK w ilości równoważnej potrzebom nawozowym roślin testowych. Sumaryczny plon roślin testowych wyrażony w jednostkach zbożowych uzyskany na osadach pościekowych był wyższy niż na oborniku oraz wyższy, gdy osady stosowano jesienią niż wiosną. Nawożenie NPK stosowane na tle osadów przyoranych wiosną zwiększało plon a jesienią obniżało plon omawianych roślin.
W doświadczeniu wazonowym badano wpływ wapnowania i zróżnicowanego nawożenia organicznego na zawartość P, K, Ca, Mg i S w kupkówce pospolitej. Uwzględniono obiekty bez wapnowania i ze stosowaniem CaC0₃ w dawce wyliczonej wg wartości 1 Hh gleby. Zastosowano nawożenie osadem ściekowym pochodzącym z oczyszczalni ścieków w Siedlcach w dawce wprowadzającej do gleby 2 g C·kg⁻¹ gleby. W sezonie wegetacyjnym zebrano cztery pokosy uprawianej rośliny, w której po wysuszeniu i zmieleniu oznaczono zawartość omawianych pierwiastków metodą ICP-AES po wcześniejszej mineralizacji „na sucho” w piecu muflowym. Stwierdzono istotne zwiększenie plonu uprawianej rośliny pod wpływem zastosowania nawożenia organicznego. Nawożenie organiczne spowodowało wzrost w kupkówce pospolitej badanych makroelementów (za wyjątkiem potasu).
W czteroletnim doświadczeniu wazonowym badano wpływ zanieczyszczenia gleby niklem (0, 50, 100 i 150 mg Ni∙kg-1 gleby zastosowanego w formie NiSO4∙7H2O) na tle zróżnicowanego wapnowania (wg 0; 0,5; 1,0; 1,5 Hh gleby zastosowanego w formie CaCO3) na zawartość boru i molibdenu w poszczególnych organach fasoli (korzeń, łodyga, liście, strączyny i nasiona). Zawartość badanych pierwiastków oznaczono metodą ICP-AES po wcześniejszej mineralizacji materiału roślinnego „na sucho” w piecu muflowym w temperaturze 450°C i rozpuszczeniu popiołu w 10% roztworze HCl. W warunkach prowadzonego doświadczenia oba czynniki w sposób niejednoznaczny różnicowały zawartość badanych pierwiastków w analizowanych organach fasoli, przy czym ich wpływ był uzależniony nie tylko od czynnika, ale i części rośliny. Przeprowadzone badania nie wykazały negatywnego wpływu zanieczyszczenia gleby niklem na zawartość boru i molibdenu w fasoli w kolejnych latach prowadzenia badań i ich zawartości w roślinach uprawianych na glebie, do której wprowadzono nikiel były zbliżone do zawartości w roślinach uprawianych na obiektach kontrolnych (bez niklu). Zastosowane wapnowanie (niezależnie od ilości nawozu wapniowego wprowadzonego do gleby) powodowało w większości przypadków zwiększenie zawartości molibdenu w analizowanych organach rośliny testowej, nie różnicując jednocześnie w sposób jednoznaczny zawartości drugiego badanego pierwiastka - boru.
W badaniach wykorzystano różnego rodzaju odpadowe materiały organiczne świeże i kompostowane (osady z dwóch oczyszczalni ścieków – z Siedlec i Łukowa oraz kurzeniec od brojlerów). Całkowitą zawartość fosforu oznaczono metodą ICP-AES po wcześniejszej mineralizacji materiałów ,,na sucho” w piecu muflowym w temperaturze 450°C. Frakcje omawianego pierwiastka wydzielono stosując analizę sekwencyjną metodą Changa-Jacksona z późniejszymi modyfikacjami. Całkowita zawartość fosforu zależała od pochodzenia materiału organicznego (największą stwierdzono w osadzie złożonym w 85% ze ścieków komunalnych i w 15% ze ścieków przemysłowych, natomiast najmniejszą w kurzeńcu). Suma fosforu wyekstrahowanego w poszczególnych frakcjach stanowiła większy procentowy udział niż ilość fosforu nie ulegającego ekstrakcji.
In two-year pot experiment carried out during vegetation periods the effects of liming (liming according to soil hydrolytic acidity) and fertilization with organic materials (activated sewage sludge from Siedlce, poultry litter, brown coal) applied to the soil with different dose of nickel (0, 100, 200 mg·kg⁻¹ soil) on the yield of orchard grass, were investigated. The yields of tested plant significantly increased under the influence of liming and application of organic materials while significantly decreased under the influence of soil contamination with nickel. The Ni contamination of soil significantly influenced in the first year of experiment when no yield was harvested. The toxic effect of nickel was significantly decreased by liming and application of poultry litter.
Celem niniejszej pracy było określenie wpływu zanieczyszczenia gleby niklem na tle zróżnicowanego wapnowania i nawożenia organicznego na plonowanie oraz zawartość azotu w kupkówce pospolitej. Trzyletnie doświadczenie wazonowe przeprowadzono w obiektach Akademii Podlaskiej w Siedlcach, w układzie całkowicie losowym, w trzech powtórzeniach. W doświadczeniu uwzględniono następujące czynniki: I - wapnowanie (bez wapnowania i wapnowanie wg 1 Hh gleby w formie CaCO3); II - nawożenie organiczne (bez nawożenia organicznego i osad ściekowy pochodzący z oczyszczalni ścieków w Siedlcach w dawce wprowadzającej do gleby 2 g C∙kg-1 gleby); III - zróżnicowane zanieczyszczenie gleby niklem (bez niklu, 50 i 100 mg Ni∙kg-1 gleby poprzez stosowanie NiCl2∙6 H2O). Rośliną testową była trawa - kupkówka pospolita (Dactylis glomerata L.). Uzyskane w niniejszej pracy wyniki pozwalają na wysunięcie wniosku, że nikiel w nadmiernych ilościach wpływa niekorzystnie na wzrost, rozwój i plonowanie roślin, a jego toksyczne działanie jest zauważalne nawet po kilku latach od jego wprowadzenia do gleby, co znalazło odzwierciedlenie w plonie kupkówki pospolitej w poszczególnych latach badań oraz w plonie sumarycznym z trzech lat. Jednocześnie wapnowanie i nawożenie organiczne okazało się skuteczną metodą na jego unieruchomienie w glebie i ograniczenie toksyczności. Wapnowanie i nawożenie organiczne mogą więc być stosowane w celu ograniczenia (zniwelowania) toksyczności omawianego metalu. Badane w doświadczeniu czynniki w sposób niejednoznaczny różnicowały zawartość azotu w roślinach kupkówki pospolitej w latach prowadzenia doświadczenia.
W glebie pobranej po uprawie kupkówki pospolitej badano aktywność ureazy oraz zawartość azotu całkowitego i węgla w związkach organicznych. W doświadczeniu uwzględniono następujące czynniki : I - wapnowanie (0 Ca i Ca wg 1 Hh gleby); II - nawożenie organiczne (bez nawożenia organicznego i osad ściekowy pochodzący z oczyszczalni ścieków w Siedlcach); III - zanieczyszczenie gleby niklem (0, 50 i 100 mg Ni·kg⁻¹ gleby). Wapnowanie powodowało zmniejszenie średniej zawartości azotu i węgla w związkach organicznych w analizowanej glebie. Nawożenie osadem ściekowym spowodowało istotny wzrost aktywności ureazy oraz niewielkie zwiększenie zawartości węgla w związkach organicznych w analizowanej glebie, nie różnicując jednocześnie zawartości azotu. Zanieczyszczenie gleby niklem powodowało istotny wzrost aktywności ureazy, nie różnicując jednocześnie zawartości węgla i azotu.
W doświadczeniu polowym badano wpływ pochodzenia, terminu stosowania osadów ściekowych oraz nawożenia NPK na zawartość niklu w kukurydzy, ziarnie jęczmienia, koniczynie czerwonej i ziarnie pszenicy. Badano również wpływ powyższych czynników na zawartość przyswajalnych form Ni w glebie. Rośliny uprawiane na osadach ściekowych nie zawierały podwyższonych zawartości Ni w stosunku do roślin uprawianych na oborniku. Badane czynniki nie różnicowały w sposób istotny zawartości przyswajalnych form Ni w glebie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.