Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 147

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W latach 1996 i 1997 oznaczono skład kwasów tłuszczowych z uwzględnieniem udziału izomerów trans kwasów: oleinowego (C18:1), linolowego (C18:2), linolenowego (C18:3) w wybranych margarynach miękkich, masło-margarynach i kremach kakaowych polecanych do smarowania pieczywa. We wszystkich badanych próbkach stwierdzono obecność izomerów trans. W margarynach miękkich mieściła się ona w granicach: 1,5-9,4%, w masło-margarynach: 2,5-7,8%, w kremach kakaowych: 2,3-6,2% sumy kwasów tłuszczowych. Zawartość oznaczanych izomerów w badanych margarynach była wyraźnie zależna od wzajemnych proporcji pomiędzy kwasami nasyconymi, jednonienasyconymi i wielonienasyconymi.
Oznaczano skład kwasów tłuszczowych z uwzględnieniem zawartości izomerów trans w 19 próbkach olejów jadalnych w okresie ich przydatności do spożycia, a także w oleju rzepakowym poddanym wielokrotnemu podgrzewaniu do temp. 180°C. Wykonane badania wykazały, że zastosowane warunki rozdziału metodą chromatografii gazowej umożliwiają oznaczenie sumy izomerów dla poszczególnych kwasów nienasyconych, natomiast identyfikacja poszczególnych izomerów jest trudna. W badanych olejach suma oznaczanych izomerów trans mieściła się w granicach 1,07-4,93%. W oleju rzepakowym wielokrotnie podgrzewanym do temp. 180oC ilość oznaczanych izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych istotnie wzrastała po każdym ogrzewaniu.
Badano procentowy udział kasów nasyconych, jedno- i wielonienasyconych w wybranych produktach typu fast food oraz majonezach i sosach sporządzanych na bazie majonezu. Wszystkie badane produkty zawierały izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych, a ich udział w sumie wszystkich kwasów mieścił się w zakresie od 0,84 do 20,8%.
W posiłkach przedszkolnych badano zawartość tłuszczu ogółem oraz procentowy skład kwasów tłuszczowych. Stwierdzono, że w składzie kwasów tłuszczowych tłuszczu zawartego w posiłkach przedszkolnych przeważały, niekorzystne z punktu widzenia profilaktyki miażdżycy, nasycone kwasy tłuszczowe.
Celem pracy było porównanie sposobu żywienia kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 60 lat w oparciu o badania wykonane w latach 1990 i 2006 w kilku miastach Polski Zachodniej. W roku 1990 grupę badanych stanowili mieszkańcy Wrocławia, Kalisza i Opola (kobiety n=89 i mężczyźni n=11), natomiast w 2006 roku osoby z Wrocławia (kobiety n=84 i mężczyźni n=16). W badaniu wykorzystano trzykrotny wywiad o spożyciu z ostatnich 24 godzin. Otrzymane wyniki porównano z obowiązującymi dla tej grupy wiekowej normami i zaleceniami żywieniowymi. W średniej racji pokarmowej kobiet w 1990 roku wykazano 2130 kcal a w 2006 roku - 1455 kcal, w grupie mężczyzn odpowiednio 2657 kcal i 1581 kcal. W badanych latach podaż tłuszczów uległ korzystnemu zmniejszeniu (z ok. 180% realizacji zaleceń do ok. 120%). Wykazano nieprawidłową tendencję do zmniejszenia spożycia węglowodanów, które w 2006 roku stanowiły ok. 70% zaleceń. W grupie kobiet wykazano zarówno w 1990 jak i w 2006 roku niedobory witamin: C, B1, B2 oraz wapnia i żelaza.
Badano żywieniowe i nieżywieniowe przyczyny występowania nadwagi i otyłości u dzieci w wieku 13-15 lat. Stwierdzono, że główną żywieniową przyczyną nadwagi i otyłości u badanych dzieci było spożywanie słodyczy i pieczywa cukierniczego, a nieżywieniową - zbyt duża ilość czasu spędzana przed telewizorem.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 8 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.