Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Opakowanie
|
2009
|
tom 54
|
nr 02
16-18
Aby poznać preferencje konsumenckie dotyczące wartości promocyjnej opakowań do mleka, przeprowadzono badania ankietowe. Pytania dotyczyły czynników wpływających na zakup mleka, atrakcyjność opakowań oraz indywidualne wymagania dotyczące rodzaju i pojemności opakowań do najczęściej kupowanych rodzajów mleka.
4
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Historia katastru polskiego

100%
W publikacji zawarto analizę historyczną tworzenia katastru gruntowego i ksiąg wieczystych w Polsce. Charakter polskiego katastru wiąże się ściśle z historią Polski i Europy. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie złożonej problematyki katastru w ujęciu chronologicznym, zwłaszcza w odniesieniu do warunków polskich. Kataster i księgi gruntowe na przestrzeni dziejów rozwijały się stopniowo, przyjmując stan istniejący, w którym wykorzystywane są nowoczesne technologie zakładania, prowadzenia, aktualizacji i udostępniania informacji o terenie w zakresie stanu faktycznego i prawnego. Idea katastru jak też ksiąg gruntowych pozostawała jednak wciąż niezmienna.
Stworzony w latach siedemdziesiątych XX wieku, system GPS dzięki zadowalającym dokładnościom, staje się wygodnym narzędziem pomiarowym. Za-stosowanie instrumentów GPS daje korzyści w postaci komfortu pracy oraz skrócenia jej czasu. Dzięki pomiarom satelitarnym, w sprzyjających warunkach terenowych, nie jest już potrzebne zakładanie geodezyjnych stanowisk pomiarowych i wykorzystywanie tachimetru. W niniejszej publikacji przedstawiono przykład wykorzystania techniki RTK w pracach geodezyjnych przy opracowaniu szkód popowodziowych. Obiektem badawczym jest zniszczona przez powódź w maju 2010 obwodnica Ropczyc. Do inwentaryzacji szkód popowodziowych w omawianym przypadku wykorzystane zostały precyzyjne instrumenty GPS Leica GPS 1200 SmartRover i Leica GNSS GS09. Metodyka prac inwentaryzacyjnych polegała na wykorzystaniu dwóch różnych sposobów pomiaru, w zależności od charakteru ubytku, opisanych szczegółowo w punkcie 3.W wyniku przeprowadzonych pomiarów uzyskano współrzędne przestrzenne punktów, określające rozmieszczenie oraz kształt ubytków w umocnieniach i skarpach. Na ich podstawie, za pomocą programu C-Geo, obliczono objętość mas ziemnych każdego z ubytków. Tok postępowania podczas tych obliczeń uzależniono od rodzaju i charakteru danego ubytku. Problem ten opisano w punkcie 4.
Publikacja zawiera systematykę pojęć z zakresu informacji w procesie gospodarki nieruchomościami. Ponadto przedstawia: definicje informacji, rodzaje informacji sposoby prezentacji informacji, źródła oraz mechanizmy zarządzania i ochrony informacji. W niniejszej publikacji podano przykład specyfikacji informacji terenowej. Określono w nim statut informacji oraz przedstawiono kontekst systemu katastralnego KN, dla którego była wykonana.
7
100%
Przedmiotem publikacji jest model katastru nieruchomości (KN) w Polsce. W pracy wykorzystano zasady oraz notację graficzną analizy obiektowej. Model składa się z czterech warstw: warstwy tematów, warstwy klas i obiektów, warstwy struktury i warstwy atrybutów. Ponadto zawiera on następujące tematy: ORGANIZACJA, GEOMETRIA (z wykorzystaniem tematu Eckesa [6]), OBIEKTY, PODMIOTY, STAN PRAWNY. Prezentowany system KN jest systemem wielozadaniowym. Definicję katastru przyjęto zgodnie z założeniami FIG. Równorzędnymi obiektami systemu są nieruchomość gruntowa, budynek i lokal. KN zawiera informację opisową oraz prawną, dotyczącą obiektów. Tak utworzony system w Polsce integruje w sobie bazy danych EGiB oraz KW. Tak zdefiniowany system jest możliwy do realizacji w warunkach polskich.
W publikacji przedstawiono wyrównanie obserwacji statycznej w trybie postprocessingu, z nawiązaniem do sieci ASG-EUPOS. W kolejnych krokach opisano proces wyrównania przy użyciu programu COMPASS POST-PROCESS. Dane do obliczeń pozyskano z pomiaru odbiornikiem jednoczęstotliwościowym CHC X-20B. Jest to jeden z najtańszych odbiorników produkcji chińskiej, przeznaczony do prac geodezyjnych związanych z zagęszczaniem osnów. Autorka przedstawia charakterystykę techniczną odbiornika oraz procedurę opracowania wyników w załączonym do zestawu oprogramowaniu. Niniejsze opracowanie może być wykorzystywane do celów dydaktycznych.
Opakowanie
|
2009
|
tom 54
|
nr 08
40-43
Opakowania w przemyśle motoryzacyjnym jako transportowe służą do transportu wyrobów gotowych w celu zapobiegania przed narażeniami klimatycznymi, biologicznymi i mechanicznymi. Opakowania zwrotne z tworzyw sztucznych są świetnym rozwiązaniem dla szeroko rozumianego na świecie przemysłu motoryzacyjnego. Zostały zaprojektowane w ten sposób, aby gotowe wyroby można było przemieszczać szybko i efektywnie, zwracając je do miejsca, z którego pochodzą, nie wstrzymując przy tym całego łańcucha logistycznego.
W podjętym zakresie badań autorka publikacji analizuje wpływ pola elek-tromagnetycznego zakresu niejonizującego, na wyniki geodezyjnych pomiarów z wykorzystaniem technik satelitarnych pozyskiwania danych. Publikacja ta stanowi pierwszy z cyklu artykułów tematycznie związanych z tym zagadnieniem, które będą publikowane w najbliższym czasie.Pomiar testowy, którego wyniki są przedmiotem niniejszej publikacji, zre-alizowano w bliskiej odległości apowietrznych linii elektroenergetycznych wyso-kiego i średniego napięcia. W związku z aktywnością tej linii (przepływem prądu) - z całą pewnością można stwierdzić, że badania przeprowadzono w zasięgu działania silnego strumienia fali elektromagnetycznej. Prace terenowe poprzedzone zostały wywiadem terenowym, który składał się z wielu czynności, mających na celu wybór optymalnego miejsca założenia bazy pomiarowej. Do pomiaru tachimetrycznego punktów bazy wykorzystano następujące instrumenty: Topcon GTS 211D i South NTS 325. Obserwacje satelitarne metodą RTK, były możliwe dzięki zestawowi pomiarowemu firmy Topcon w skład, którego wchodził odbiornik GPS GR-3. Dane z pomiarów opracowane zostały z wykorzystaniem programu WinKalk oraz arkuszy kalkulacyjnych.Efektem finalnym przeprowadzonych prac było porównanie uśrednionych współrzędnych z pomiarów RTK i pomiarów tachimetrem. Uzyskano w ten sposób odchyłki dx, dy i dz. Zestawiono je dla wszystkich punktów łącznie w tabeli 1.
Publikacja składa się z kilku części. W pierwszej z nich przedstawiono aspekt techniczno- prawny pomiaru powierzchni działki w Systemie Jednolitej Płatności Obszarowej (SJPO). Wymieniono w niej sposoby pomiaru pola powierzchni oraz obwodu działki, wykonywane w celu kontroli zgodności deklaracji rolnika ze stanem faktycznym. Następnie porównano odbiorniki ręczne GPS Garmin według kryteriów przydatności w pracach SJPO. Najważniejsze z nich to: funkcja pomiaru pola powierzchni, zapis śladu składający się z dziesięciu tysięcy punktów oraz korekcja WASS/EGNOS. Na końcu dokonano analizy statystycznej 240 powierzchni działki pomierzonych odbiornikiem GPSmap76. Przeprowadzone badania potwierdziły tezę: zwiększenie liczby pomiarów wpływa na poprawę dokładności wyznaczenia powierzchni działki.
W Polsce w ostatnich latach obserwuje się zmiany klimatyczne skutkujące szeregiem anomalii pogodowych, uwidaczniających się szczególnie w okresie letnim, w postaci licznych podtopień i powodzi. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim [2007/60/ WE] ujednoliciła działania mające na celu zapobieganie i minimalizację skutków tych zjawisk. Najważniejszym z nich jest projekt „Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami” (ISOK), realizowany pod patronatem GUGiK we współpracy z KZGW oraz IMiGW. Głównym celem projektu jest budowa elektronicznej platformy informatycznej jako podstawowego narzędzia zarządzania kryzysowego. Z punktu widzenia tematyki podjętej w niniejszej pracy, istotne jest wyszczególnienie elementów bazowych powstającej platformy. Należą do nich: inwentaryzacja i aktualizacja istniejących baz danych wraz z referencjami oraz opracowanie map ryzyka i zagrożeń. Wskazany projekt obejmuje zasięgiem opracowania tereny najbardziej zagrożone, znajdujące się z rejonie zlewni rzek głównych, z pomięciem mniejszych rzek i potoków. Głównym celem niniejszej publikacji jest zwrócenie uwagi na konieczność rozszerzenia baz danych ISOK o informacje z obszarów nieobjętych projektem, a systematycznie zalewanych na skutek lokalnych podtopień. Problem ten rozważono w aspekcie prawnym, technicznym i ekonomicznym.
Artykuł stanowi kontynuację tematyki podjętej w publikacji [Mika, Siejka 2012], dotyczącej badania zależności pomiędzy różnicą powierzchni katastralnej i ewidencyjnej, a jej wartością ustaloną na podstawie przeciętnych cen transakcyjnych na przykładzie dwóch jednostek ewidencyjnych miasta Krakowa (Krowodrza, Nowa Huta). Jednostkami badanymi w niniejszej pracy są Podgórze i Śródmieście. Procentowe różnice powierzchni działek przyjmowane w wykazach synchronizacyjnych, według dotychczasowego kryterium równoważności, wydają się nieuzasadnione w odniesieniu do wartości przedmiotowych działek. W praktyce stosuje się arbitralnie przyjęte kryterium równoważności systemów, co do którego pochodzenia prawno-technicznego istnieją niejasności. Nie znany jest przepis z którego się wywodzą. Poddane analizie dane obejmowały różnice powierzchni pochodzące z operatów ewidencyjnych. Łącznie wykorzystano informacje z ponad 1100 równoważników, wybranych losowo. Rozrzut zebranych danych pokazano w publikacji w formie graficznej. W badaniach odrzucono przypadki, w których różnica powierzchni przekraczała 10%. W związku z tym, że czynnikiem decydującym o zróżnicowaniu cen jest funkcja terenu, badania przeprowadzono w trzech kategoriach dla jednostki ewidencyjnej Podgórze oraz w dwóch kategoriach dla jednostki ewidencyjnej Śródmieście. Pierwsza z nich obejmowała ceny transakcyjne gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, druga tereny o funkcji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, a trzecia tereny bez prawa zabudowy. Przeprowadzone analizy potwierdziły tezę, iż dla badanego zbioru równoważników procentowa różnica w powierzchniach działek nie jest dobrym kryterium równoważności systemów. Wykazano, że nawet małe różnice procentowe powierzchni, powodują istotne różnice w wartości rynkowej nieruchomości.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.