Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań zaprezentowanych w artykule było zbadanie wpływu odwadniania osmotycznego na zawartość i aktywność wody oraz na zawartość cukrów w liofilizowanych truskawkach. Do badań użyto truskawek odmiany Senga Sengana, odwadnianych osmotycznie w roztworach sacharozy, glukozy i syropu skrobiowego, a następnie liofilizowanych. Truskawki zostały równomiernie wysycone cukrem, o czym świadczy tylko nieznaczne obniżenie zawartości cukrów ogółem, cukrów bezpośrednio redukujących i sacharozy w powierzchniowej warstwie liofilizowanych truskawek w stosunku do całego owocu. Odwadnianie osmotyczne w roztworze sacharozy i glukozy spowodowało niewielki wzrost zawartości wody w liofilizowanych truskawkach w stosunku do owoców nieodwadnianych.
W pracy przedstawiono wpływ odwadniania osmotycznego na właściwości mechaniczne liofilizowanych truskawek. Jako materiał do badań użyto truskawki odmiany Senga Sengana mrożone, o średnicy 25-30 mm. Do wstępnego odwadniania osmotycznego zastosowano roztwory osmotyczne o aktywności wody aw = 0,9 (roztwór sacharozy 61,5%, glukozy 49,2% i syropu skrobiowego 67,5%). Odwodnione owoce poddano liofilizacji w temp półek grzejnych liofilizatora tj. 10, 30, 50 i 70°C przez 24 godz. Otrzymane susze poddawano działaniu siły ściskania do uzyskania 25% odkształcenia początkowej wysokości liofilizatu. Stwierdzono zróżnicowanie przebiegu krzywych ściskania w zależności od rodzaju substancji osmotycznej. Wykazano, że odwadnianie osmotyczne powoduje istotny wzrost siły ściskania owoców liofilizowanych. Liofilizaty przechowywane w eksykatorach o aktywności wody 0,225-0,648, wstępnie odwadniane osmotycznie w roztworze sacharozy, charakteryzowała największa siła ściskania potrzebna do uzyskania żądanego odkształcenia. Badano także wpływ temperatury liofilizacji na siłę ściskania truskawek nieodwadnianych osmotycznie przed procesem sublimacji. Stwierdzono, że liofilizacja w temp. 30°C powodowała zmniejszenie siły ściskania suszonych owoców w porównaniu z liofilizatami uzyskanymi w temp. 10, 50 i 70°C. W suszach oznaczono także aktywność wody i zawartość wody.
W pracy przedstawiono wpływ blanszowania, jako obróbki wstępnej i sposobu mrożenia na wybrane właściwości fizyczne liofilizowanej dyni. Wykazano, że każdy rodzaj obróbki wstępnej wpływał korzystnie na barwę, ale powodował wzrost aktywności wody, skurczu i porowatości suszu z dyni w stosunku do próbek niepoddanych obróbce wstępnej. Zastosowanie szybkiego mrożenia ograniczyło skurcz i porowatość liofilizowanej dyni w stosunku do próbek mrożonych metodą wolną, ale wpłynęło znacząco na pogorszenie barwy suszu. Mrożenie łączone umożliwiło otrzymanie suszu o najniższej aktywności wody i najmniejszej różnicy barwy.
Freeze-drying is a method of removing water by sublimation of ice crystals from frozen material. Suitable parameters of process application allow us to obtain best quality products compared to products dried with traditional methods. Very good physical and chemical properties of food and biotechnological products make this method the best for drying exclusive products. On the domestic market there is a large selection of different types of freeze-dried products, and there is still increasing interest of consumers in these products. A high cost of the freeze-drying still limits the wide-scale application in the food industry. Equipment innovation and pretreatment of raw material can reduce the time and energy needed for this process.
Określono wpływ składu surowcowego liofilizowanych galaretek truskawkowych na ich wybrane właściwości fizyczne. Zakres pracy obejmował regulację właściwości suszonych sublimacyjnie galaretek przez dodatek glukozy i koncentratu z aronii. Analiza uzyskanych wyników posłużyła do podjęcia próby określenia optymalnej receptury do produkcji liofilizowanych galaretek truskawkowych. Liofilizowane galaretki truskawkowe otrzymano zgodnie z recepturą Wielobranżowego Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „Elena”. Do części próbek dodawano glukozę i koncentrat z aronii przed wprowadzeniem roztworu mleczanu wapnia. Dla otrzymanych liofilizowanych galaretek truskawkowych oznaczano aktywność i zawartość wody, barwę i właściwości rehydracyjne w temperaturze wody 20 i 80°C przez 10 minut. Wszystkie liofilizowane żele truskawkowe odznaczały się niską aktywnością wody i wysoką zawartością suchej substancji. Barwę żeli truskawkowych można regulować przez dodanie glukozy i koncentratu z aronii. Żele truskawkowe w większości cechują się bardzo dobrymi właściwościami rehydracyjnymi.
The development of fruit-based products with a high proportion of fruit and good nutritional, sensory and functional properties may help to diversify market supply. These products ought to be attractive, especially to young people, easy to consume and have a reasonably long shelf life. Three recipes of freeze-dried strawberry jelly with low-methoxyl pectin (LMP) (2.0, 2.5, 3.5% LMP) with the use of strawberry pulp were obtained and physical properties were investigated to choose the sample with the best quality factors. The quantity of added low-methoxyl pectin influences the physical properties of freeze-dried strawberry jellies. The recipe with 2.5% addition of low-methoxyl pectin was chosen based on the results obtained. Despite the relatively high friability and low hardness, and higher shrinkage, it has a fast rate of rehydration. It is also characterised by high porosity and the parameters of the colour most similar to the raw material and low water content and activity.
Zrównoważony rozwój to koncepcja, której celem jest poszukiwanie rozwiązań problemów społecznych, gospodarczych i środowiskowych o skali globalnej wynikających z działalności człowieka. Rozwój przemysłu rolno-spożywczego, ze względu na jego złożoność i skalę, w znacznym stopniu oddziałuje na środowisko, dlatego bardzo ważne jest wdrażanie strategii zmniejszających to oddziaływanie. Wskaźniki stosowane do określania wpływu działalności człowieka na środowisko, w tym przemysłu rolno-spożywczego, są nazywane śladami środowiskowymi - do ich obliczania stosuje się ocenę cyklu życia produktów. W tej metodzie wyróżnia się cztery fazy: określenie celu i zakresu, analizę zbioru wejść i wyjść, ocenę wpływu cyklu i życia oraz interpretację. Otrzymywane wyniki obarczone są dużymi błędami, dlatego konieczne są dalsze badania mające na celu opracowanie nowych lub ulepszenie istniejących metod wyznaczania śladów środowiskowych.
W pracy przedstawiono wpływ odwadniania osmotycznego i rodzaju substancji osmotycznej na barwę i właściwości mechaniczne liofilizowanych truskawek poddanych obróbce osmotycznej. Truskawki zostały wstępnie odwodnione w roztworach glukozy i sacharozy o aktywności wody (aw) 0,9. Owoce były suszone sublimacyjnie przy temperaturze półek grzejnych liofilizatora 50°C. W pracy wykazano, że zastosowanie sacharozy i glukozy do odwadniania osmotycznego nie wpłynęło na istotne zmiany wartości współczynników i wskaźników barwy dla większości powierzchni oraz rozdrobnionych liofilizowanych truskawek. Zastosowanie odwadniania osmotycznego spowodowało zmianę przebiegu krzywych ściskania suszy liofilizowanych w temperaturze 50°C. Zaobserwowano liczne załamania krzywych ściskania. Odwadnianie spowodowało obniżenie siły potrzebnej do odkształcenia suszu jak i pracy wykonanej na to odkształcenie w porównaniu z suszami nieodwadnianymi.
Dynia jest warzywem bogatym w składniki odżywcze, przez co może być dopełnieniem zdrowej, zbilansowanej diety. Ze względu na sezonowość upraw i nietrwałość surowca istotne jest przedłużanie trwałości dyni. Za metodę utrwalania umożliwiającą uzyskanie produktu o bardzo dobrej jakości uważana jest liofilizacja. Na skutek usunięcia wody w niskiej temperaturze większość reakcji mikrobiologicznych ulega zatrzymaniu, co pozwala otrzymać produkt o wysokiej jakości. W pracy przedstawiono wpływ temperatury liofilizacji i metody suszenia na wybrane właściwości fizyczne suszonej dyni. Zamrożone kostki dyni poddawano liofilizacji przez 24 godziny przy stałym ciśnieniu równym 63 Pa oraz ciśnieniu bezpieczeństwa 103 Pa i temperaturze półek 10, 40 i 70oC. Wykonano także suszenie konwekcyjne (temperatura 50°C) i próżniowe (temperatura 50°C, ciśnienie 4 kPa). W otrzymanych suszach oznaczano: zawartość i aktywność wody, barwę, skurcz, porowatość, właściwości sorpcyjne. Wykazano, że temperatura liofilizacji nie wpływa znacząco na wskaźniki barwy i skurcz gotowego produktu. Liofilizacja w temperaturze 70oC umożliwia otrzymanie suszu o najniższej aktywności wody. Najwyższą porowatością cechowały się liofilizaty otrzymane przy zastosowaniu temperatury 10oC. Podwyższenie temperatury procesu liofilizacji powodowało wzrost właściwości sorpcyjnych suszonej dyni. Liofilizacja umożliwia otrzymanie suszu o najniższej aktywności wody i skurczu oraz największej porowatości. Suszenie próżniowe skutkowało najlepszym zachowaniem barwy gotowego produktu, ale większym skurczem. Suszenie konwekcyjne powoduje bardzo duży skurcz i obniżenie porowatości materiału i pogorszenie zdolności sorpcyjnych.
Wykonano analizę wpływu temperatury i ciśnienia w komorze suszarki próżniowej na kinetykę suszenia rozmrożonych truskawek oraz na ich skurcz. Podwyższenie temperatury zadanej suszenia rozmrożonych truskawek z 50 do 70°C dla dwóch ciśnień zadanych (4, 16 kPa) przyczyniło się do zwiększenia ilości usuniętej wody. Na początku procesu suszenia podwyższenie temperatury zadanej o 20°C wywołało większy wzrost szybkości suszenia przy ciśnieniu 16 kPa niż przy 4 kPa. Średnie temperatury miąższu truskawek były niższe od wartości uzyskiwanych na początku procesu podczas dwóch etapów suszenia. Wzrost temperatury suszenia w większym stopniu ograniczał skurcz truskawek w powiązaniu do wzrostu ciśnienia, szczególnie przy wyższym ciśnieniu.
W pracy przedstawiono wpływ zmiany parametrów suszenia próżniowego truskawek (temperatury i ciśnienia) na właściwości sorpcyjne otrzymanych suszy. Zakres pracy obejmował wykonanie czterech suszeń próżniowych w temperaturze 50 i 70C oraz pod ciśnieniem 4 i 16 kPa. Przeprowadzono także suszenie próżniowe, w czasie którego po 4 godzinach zmieniano temperaturę z 70 do 50C przy ciśnieniu 4 kPa, oraz susze-nie, w którym po 4 godzinach podwyższono ciśnienie z 4 do 16 kPa przy temperaturze suszenia 70°C. W suszonych próżniowo truskawkach oznaczono zawartość suchej substancji, oraz wyznaczono przyrost zawartości wody po 5 i 24 godzinach przetrzymywania suszy w środowisku o aktywności wody 0,648. Wykazano, że wraz ze wzrostem temperatury lub ciśnienia suszenia następuje pogorszenie zdolności adsorpcji pary wodnej przez suszone próżniowo truskawki. Owoce suszone w temperaturze 70C i ciśnieniu 16kPa wchłonęły mniej pary wodnej po 5 i 24 godzinach, niż susze otrzymane w 50C i 4 kPa. Stwierdzono także, że skokowe obniżenie temperatury suszenia podczas procesu pozwala otrzymać suszone truskawki, które po 24 godzinach wchłaniają więcej pary wodnej niż owoce uzyskane przy zmiennym ciśnieniu.
W pracy przedstawiono wpływ wymiarów truskawek, przygotowania surowca, temperatury i ciśnienia podczas suszenia próżniowego na właściwości sorpcyjne suszonych próżniowo truskawek. Do badań użyto truskawek odmiany Pandora o średnicy 24 i 27 mm. Suszenie realizowano w laboratoryjnej próżniowej suszarce komorowej, w stałych warunkach stosując następujące poziomy parametrów: temperaturę 50 i 70°C, ciśnienie 4 i 16 kPa. Sygnały pomiarowe z wagi i termopar były rejestrowane co 5 min. Suszenie owoców prowadzono do wyrównania wskazań wagi lub do niskiego poziomu zawartości wody w suszu (poniżej 10%). Dla otrzymanych suszy oznaczano właściwości sorpcyjne. Analiza wpływu temperatury suszenia próżniowego truskawek na sorpcję wykazała, że dla truskawek suszonych w stanie świeżym i zamrożonym ze wzrostem temperatury suszenia z 50 do 70°C uzyskano obniżenie zawartości wody początkowej oraz po 5 i po 24 godzinach sorpcji pary wodnej. Zwiększenie ciśnienia podczas suszenia z 4 do 16 kPa powoduje w większości przypadków obniżenie zawartości wody początkowej i po 5 oraz 24 godzinach sorpcji. Zmiana średnicy owoców z 24 do 27 mm powoduje obniżenie zawartości wody początkowej oraz po 5 i 24 godzinach sorpcji. Wykazano, że owoce świeże poddane suszeniu próżniowemu uzyskują wyższe zawartości wody początkowej, po 5 i 24 godzinach sorpcji niż suszone owoce rozmrożone.
W pracy przedstawiono wpływ odmiany, wymiarów i przygotowania surowca, oraz zmian temperatury lub ciśnienia w komorze suszarki na właściwości rehydracyjne suszonych próżniowo truskawek. Do badań użyto truskawek odmiany Bounty i Pandora o średnicy 24 i 27 mm. Suszenie realizowano w laboratoryjnej próżniowej suszarce komorowej, stosując następujące poziomy parametrów: temperaturę 50, 60 i 70°C, ciśnienie 4 i 16 kPa. Suszenie owoców prowadzono do niskiego poziomu zawartości wody w suszu (poniżej 10%). Analiza wpływu odmiany truskawek na rehydrację wykazała, że owoce odmiany Bounty uzyskały wyższą końcową zawartość wody po godzinie przetrzymywania w wodzie w porównaniu z odmianą Pandora. Zwiększenie średnicy owoców z 24 do 27 mm powoduje wzrost zawartości wody po procesie rehydracji, ale tylko dla odmiany Bounty. Dla odmiany Pandora uzyskano przeciwny efekt. Wykazano, że owoce świeże poddane suszeniu próżniowemu uzyskały prawie pięciokrotnie niższą zawartość wody po 1 godzinie rehydracji niż owoce suszone po rozmrożeniu. Nie wykazano jednoznacznego wpływu zmian temperatury suszenia na zawartość wody po procesie rehydracji. Zwiększenie ciśnienia podczas suszenia z 4 do 16 kPa powoduje w większości przypadków obniżenie zawartości wody po 1 godzinie rehydracji. Wykazano, że skokowe obniżenie ciśnienia lub temperatury wpływa na uzyskanie wyższych końcowych zawartości wody po rehydracji w porównaniu z przeciwną skokową zmianą parametrów suszenia.
W pracy podjęto próbę wyjaśnienia wpływu wybranych cech odmianowych oraz zmiennych parametrów procesu suszenia próżniowego na wybrane właściwości mechaniczne otrzymanych suszy ze świeżych i mrożonych owoców truskawek. Przeprowadzona analiza wykazała występowanie niewielkich różnic we właściwościach mechanicznych truskawek suszonych próżniowo. Suszenie próżniowe mrożonych truskawek odmiany Bounty, w porównaniu do truskawek odmiany Pandora, prowadzi do otrzymania suszy bardziej kruchych i twardych, chociaż różnice w wartościach wskaźników charakteryzujących właściwości mechaniczne suszy są niewielkie. Wykazano wpływ temperatury suszenia próżniowego przy ciśnieniu 16 kPa na wartość parametrów charakteryzujących właściwości mechaniczne truskawek odmiany Pandora suszonych bez uprzedniego mrożenia. Zastosowanie temperatury suszenia próżniowego 50°C prowadzi do bardzo dużego skurczu pionowego owoców, co wobec zastosowanej metody badania właściwości mechanicznych suszy, przekłada się na istotne różnice we właściwościach mechanicznych otrzymanych suszy.
Wyjaśniono wpływ obróbki wstępnej przed suszeniem, średnicy i odmiany surowca, oraz temperatury suszenia na właściwości rekonstytucyjne truskawek suszonych próżniowo. Świeże i rozmrożone truskawki odmiany Pandora, Bounty i Senga Sengana suszono próżniowo w temperaturze 50 i 70°C pod ciśnieniem 4 kPa. Przed susze­niem zastosowano obróbkę termiczną w roztworze osmotycznym o temperaturze 80°C przez 5 min oraz odwadnianie osmotyczne w roztworze osmotycznym o temperaturze 30°C przez 180 min. Dla otrzymanych suszonych próżniowo truskawek oznaczano wodochłon­ność i zdolność do rehydracji. Na podstawie uzyskanych wyników wyliczono: wo­dochłonność (ml·100 g⁻¹), przyrost masy w suszonych truskawkach po rehydracji (%), przyrost wody w suszu (g H₂O·g⁻¹ p.s.s.) i ubytek suchej substancji (g s.s.·g¹ p.s.s.). Wykazano, że obróbka wstępna i średnica owoców wpływają na istotne sta­tystycznie zmiany właściwości rehydracyjnych surowych truskawek suszonych próżniowo. Nie stwierdzono natomiast wpływu odmiany truskawek na ich zdol­ność do rehydracji. Truskawki odmiany Senga Sengana uzyskały wyższe wskaźniki rehydracyjne, ale różnice nie były istotne statystycznie. Stwierdzono, że mrożenie 0 rozmrożenie truskawek przed suszeniem próżniowym wpływa na istotne statysty­cznie zmiany ich właściwości rekonstytucyjnych. Wykazano także, że temperatura suszenia nie wpływa na istotne statystycznie zmiany właściwości rehydracyjnych suszonych próżniowo truskawek.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.