Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono szczegółową analizę uwarunkowań ekonomicznych sektora bezpośredniej sprzedaży produktów rolniczych. W tym celu posłużono się powszechnie stosowaną w analizie strategicznej metodą PEST. Analizę PEST wykonano posługując się metodą ekspercką.
Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna gospodarstw rolnych w Polsce zmusza rolników -podobnie jak to miało miejsce w wielu krajach Unii Europejskiej - do poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu. Jedną z ciekawych alternatyw jest sprzedaż bezpośrednia, której znaczenie, metody i cele zostały zaprezentowane w niniejszym artykule. Doświadczenia wielu krajów wskazują, że jest ona szczególnie związana z rolnictwem ekologicznym. Bezpośrednia sprzedaż, realizowana w różny sposób, pozwala na pozostawienie wartości dodanej w gospodarstwach rolnych, jest więc jedną z ciekawych alternatyw poprawy sytuacji materialnej polskich rolników.
Uogólniając, zawartość toksycznych metali ciężkich w glebach Polski zasadniczo nie odbiega od koncentracji uznawanej za naturalną, również zawartość tych pierwiastków w roślinach bardzo rzadko przekracza normy. Problemem są natomiast pozostałości pestycydów, co może wynikać zarówno z aktualnego stanu prawa (brak norm dla sumy pozostałości), jak i nieprzestrzegania zasad stosowania środków ochrony roślin. Jednym z podstawowych mechanizmów decydujących o aktualnym stanie rolnictwa i perspektywach jego rozwoju jest współczesna ekonomia; nie sprzyja ona rolnictwu ekologicznemu, podobnie jak nie stymuluje skutecznej ochrony środowiska. Negatywne skutki dominacji ekonomii nad założeniami ekologicznymi zrodziły wiele problemów w rolnictwie (np. choroba BSE), być może rolnictwo będzie więc wymuszało zmiany w funkcjonowaniu ekonomicznych paradygmatów.
Przedstawiono ideę powołania regionalnych klastrów ekologicznych producentów rolnych. Na tle przygotowanej już strategii tego typu klastra, powołanego w województwie lubelskim, zaprezentowano wstępne założenia klastra obejmującego ekologicznych producentów rolnych i przetwórców z obszaru województwa podkarpackiego. Szczególnego uzasadnienia wymagają możliwe opcje ewolucji istniejących stowarzyszeń i innych grup producenckich w kierunku silnego klastra, o dużych możliwościach konkurencyjnych, także w odniesieniu do rynków zagranicznych.
W publikacji przedstawiono niektóre wyniki badań dotyczących zawartości magnezu, potasu, litu i rubidu w wybranych elementach ekosystemów woj. podkarpackiego. Zaprezentowano zawartość Mg, K i Li w wodach cieków oraz rubidu w roślinach uprawnych. Wody badanych cieków charakteryzują się zróżnicowaną, często optymalną zawartością potasu i magnezu oraz zbyt małą zawartością litu w dolnym biegu dużych rzek. Badane gatunki roślin obszaru Podkarpacia nie gromadzą nadmiaru rubidu, ich konsumpcja pod tym względem nie stanowi więc zagrożenia zdrowotnego.
Badania dotyczące biologicznych oczyszczalni LEMNA były prowadzone w południowo-wschodniej Polsce (woj. podkarpackie) w miejscowościach Łąka i Nowa Wieś. Badano skład chemiczny ścieków surowych oraz oczyszczonych przy pomocy rzęsy wodnej. Problemem jest nie tylko jakość oczyszczanych ścieków (od czasu do czasu niektóre ich parametry przekraczają dopuszczalne normy), ale także wykorzystanie rzęsy oraz problem bilansu pierwiastków biogennych w układzie gleba - woda - powietrze. Głównym problemem jest bilans azotu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.