Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 68

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wielkość redukcji ewapotranspiracji, spowodowaną niedoborem wody w glebie, opisano wskaźnikiem CDI (Crop Drought Index). Jest on również wskaźnikiem suszy rolniczej. Zbadano relacje pomiędzy opadami P i wskaźnikiem CDI na uprawie buraka cukrowego na Kujawach, na różnych glebach. Badania modelowe redukcji ewapotranspiracji przeprowadzono w okresie wegetacji buraka cukrowego (21.04–30.09) dla lat 1954–2003. Badania przeprowadzono dla 4 gleb, o zróżnicowanych zapasach wody użytecznej ZWU w 1-m profilu, wynoszących: 103, 137, 165, 203 mm. Relacje pomiędzy P i CDI badano w 5 okresach, powstałych przez dodanie kolejnych faz fenologicznych buraka cukrowego. Siłę i istotność związków oceniono za pomocą analizy statystycznej. Wartości współczynników korelacji pokazywały udział opadów w wielkości redukcji ewapotranspiracji w stosunku do ewapotranspiracji potencjalnej buraka cukrowego w warunkach niedostatecznego uwilgotnienia gleby. Wyznaczono nomogramy, które mogą być pomocnym narzędziem określenia wartości wskaźnika CDI na podstawie bieżących pomiarów opadów.
Monitoring suszy meteorologicznej wskazuje na potencjalne zagrożenie suszą rolniczą różnych upraw polowych i użytków zielonych. Przedstawiony w artykule system monitoringu suszy meteorologicznej i rolniczej w rejonie Kujaw i w dolinie górnej Noteci i prezentacja jego wyników w internecie, ma na celu wspieranie racjonalnego wykorzystania zasobów wody w rolnictwie. Ocena intensywności suszy rolniczej na podstawie wskaźnika CDI prezentowana w artykule może być również wykorzystana dla innych roślin.
Instytut Technologiczno-Przyrodniczy od 2012 r. prowadzi ogólnokrajowy monitoring agrometeorologiczny na obszarach wiejskich. System dostarcza bieżące i prognozowane informacje dotyczące stanu i skutków niedoborów wody w wybranych, reprezentatywnych ekosystemach rolniczych, a także przedstawia ocenę potencjalnej redukcji plonu upraw rolniczych. Niezbędne dane meteorologiczne zapewnia sieć automatycznych stacji pomiarowych rozmieszczonych w 13 regionach na terenie Polski. Prognozy meteorologiczne, niezbędne do opracowania przewidywanych zmian niedoborów wody w kolejnych 10 i 20 dniach, pochodzą z serwisu meteorologicznego MeteoGroup Polska. Monitorowanie deficytów wody oraz ich skutków odbywa się metodą wskaźnikową. Warunki opadowe są monitorowane za pomocą wskaźnika standaryzowanego opadu SPI, uwilgotnienie gleby - wskaźnika uwilgotnienia gleby SMI, deficyt wody dla roślin uprawnych - wskaźnika suszy rolniczej CDI i potencjalna redukcja plonu końcowego - wskaźnika redukcji plonu YR. Wyniki monitoringu oraz prognozy są prezentowane w Internecie w postaci tabel i map.
Research on breeding of red mason bee - Osmia rufa (L.) was conducted in order to study its biology. The authors suppose, that this will be a method of a popularization and expansion of this species.
W pracy przedstawiono rolę i znaczenie monitoringu suszy meteorologicznej i rolniczej w ograniczaniu ich ujemnych skutków w rolnictwie oraz sposoby monitorowania suszy w Polsce zarówno w skali kraju, jak i w skali regionalnej. Szczegółowo przedstawiono system monitorowania suszy na Kujawach, prowadzony od 2008 roku przez Ośrodek Badawczy ITP w Bydgoszczy. Omówiono stosowane metody oceny intensywności obu rodzajów susz za pomocą odpowiednich wskaźników. Sieć pomiarową stanowią automatyczne stacje meteorologiczne działające na obszarze Kujaw i zachodniej Wielkopolski. W ramach systemu są prowadzone w okresie wegetacyjnym pomiary parametrów meteorologicznych i dokonywana ocena przestrzennego zróżnicowania intensywności suszy. W oparciu o bieżące wyniki monitoringu oraz prognozy meteorologiczne, jest prognozowany dalszy rozwój suszy. Wyniki monitoringu obu susz są umieszczane na stronie internetowej. Monitoring i prognoza suszy umożliwią podejmowanie działań w zakresie produkcji rolniczej, gospodarowania wodą na obszarach rolniczych, nawadniania, ochrony zasobów przyrody w dolinach rzek użytkowanych rolniczo i in.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.