Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Ukazano źródła finansowania inwestycji w wybranych gospodarstwach mlecznych, położonych w 4 powiatach. Nakłady inwestycyjne stanowiły nakłady finansowe pokrywane ze środków własnych, obcych środków finansowych w postaci kredytów, jak również ze środków unijnych.
Artykuł przedstawia zagadnienie zróżnicowania sytuacji dochodowej ludności użytkującej gospodarstwa rolnicze na przykładzie dwóch wsi, zlokalizowanych w różnych obszarach Polski. Badania zostały przeprowadzone w miejscowości Drażniew, województwo mazowieckie oraz w miejscowości Źlinice, województwo opolskie. Dane odnoszą się do okresu trzech lat gospodarczych, tj. 2000/2001; 2001/2002 oraz 2002/2003. Dane zebrano przy pomocy kwestionariusza wywiadu. Praca ukazuje również zróżnicowanie aktywności ekonomicznej badanych gospodarstw i czynniki warunkujące zaobserwowane zróżnicowanie.
Czynnikiem zwiększającym konkurencyjność producentów rzepaku na cele energetyczne na rynku rzepaku w Polsce jest nie tylko cena, ale również inne uwarunkowania jego produkcji. Istotne znaczenie mają dopłaty do roślin energetycznych. Pozwalają na przeciwstawianie się presji producentów wytwarzających rzepak na cele spożywcze.
Celem opracowania było przedstawienie zróżnicowanej sytuacji dochodowej w wybranych gospodarstwach rolnych w latach 2009 i 2010. Wybrane gospodarstwa rolne położone są na terenie trzech powiatów, siedleckiego, sokołowskiego i węgrowskiego w województwie mazowieckim. W powiecie siedleckim zbadano 4 gospodarstwa, w sokołowskim 7, a w węgrowskim 5. Ukazano również oddziaływanie dopłat unijnych na sytuację dochodową gospodarstw rolnych.
Praca ukazuje kształtowanie się sytuacji dochodowej w gospodarstwach rolniczych, charakteryzujących się różnym poziomem rozwoju rolnictwa, przedstawia zróżnicowanie poziomu dochodu rolniczego brutto i netto w trzech wsiach: Drażniew (województwo mazowieckie), Źlinice (województwo opolskie) oraz Listwo Kościelne (województwo kujawsko-pomorskie).
Celem pracy była próba oceny 5 firm z branży rolno-spożywczej pod kątem ich „inteligencji” na podstawie danych z 2012 r. Koncepcja inteligentnej organizacji została wprowadzona do teorii i praktyki zarzą- dzania jako odpowiedź na dynamiczne procesy transformacji współczesnej gospodarki. Jest ona wyzwaniem dla funkcjonujących jednostek w dzisiejszych uwarunkowaniach gospodarki rynkowej, w tym również w branży rolno-spożywczej. Zdiagnozowane cechy inteligentnych organizacji pozwalają stwierdzić, że indagowane firmy są na etapie wstępnego wdrażania poszczególnych cech charakterystycznych dla inteligentnych organizacji, nie mniej jednak da się wyróżnić przykład dobrej praktyki zarządzania informacją w badanej branży.
Płatności bezpośrednie stanowią ważny instrument pomocy wspierania rolnictwa w ramach pierwszego filaru WPR. Celem opracowania było zaprezentowanie wykorzystania dopłat bezpośrednich przez rolników w wybranych gminach powiatu siedleckiego. Badania ankietowe przeprowadzono w 90 losowo wybranych gospodarstwach w 2011 r. Badanie wykazało, że dotacje przyczyniły się nieznacznie do poprawy kondycji finansowej gospodarstw. Żaden z ankietowanych rolników nie stwierdził, że w wyniku otrzymania dopłat bezpośrednich kondycja finansowa w jego gospodarstwie znacznie się poprawiła. Dopłaty były głównie przeznaczane na sfinansowanie bieżących wydatków i zakup środków produkcji w gospodarstwach rolnych. Na inwestycje w gospodarstwo rolne zdecydowali się tylko rolnicy posiadający gospodarstwa o powierzchni powyżej 10 ha. Ze względu na występujące duże rozdrobnienie agrarne, dopłaty bezpośrednie nadal będą ważnym instrumentem wsparcia dochodów i bieżącej konsumpcji dla większości gospodarstw rolniczych w Polsce.
Artykuł przedstawia analizę opłacalności produkcji ziemniaków skrobiowych w okresie dwóch sezonów kampanii ziemniaczanej, tj. 2007/2008 oraz 2008/2009, z jednoczesnym wskazaniem głównych czynników generujących wyniki produkcyjno-ekonomiczne z tytułu tej działalności rolniczej. W pracy szczególną uwagę zwrócono na znaczenie płatności dla plantatorów omawianego surowca w kształtowaniu ich sytuacji dochodowej.
W artykule podjęto próbę oceny Działania „Renty strukturalne" realizowanego w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004-2006 i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na terenie województwa mazowieckiego i powiatu siedleckiego. Ideą rent strukturalnych jest zachęcanie rolników do zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej jeszcze w wieku przedemerytalnym i przekazanie posiadanych gospodarstw w sposób służący poprawie struktury agrarnej kraju. Biorąc pod uwagę wskaźniki dotyczące realizacji tego działania, można stwierdzić, iż wcześniejsze emerytury dla rolników będące narzędziem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w istotny sposób przyczyniły się do przyspie­szenia procesu wymiany pokoleniowej wśród rolników. Przeprowadzona analiza na obecnym etapie realizacji działania PR0W wskazuje, że tak na poziomie województwa mazowieckiego jak i powiatu siedleckiego nastąpiło zmniejszenie liczby gospodarstw rolnych oraz zwiększenie obszaru średniej powierzchni gospodarstwa. Ten proces nie dobiegł jeszcze do końca. Dokładną skalę przemian w zakresie przeobrażeń agrarnych spowodowanych Działaniem „Rent strukturalnych" w Polsce będzie można przeprowadzić po zakończeniu realizacji działań PROW na lata 2007-2013.
18
63%
Artykuł porusza kwestie zachodzących zmian na polskim rynku pracy. Wskazano niekorzystne zmiany w strukturze bezrobotnych wśród osób z wyższym wykształceniem. Sytuacje tej grupy bezrobotnych przedstawiono na przykładzie rejonu siedleckiego, obejmującego obszar powiatu siedleckiego i miasta Siedlce. Poruszono kwestie działań, które należy podjąć, aby przeciwdziałać zwiększaniu liczby bezrobotnych z wyższym wykształceniem w Polsce. Zmiany te w pozytywny sposób powinny wpłynąć na dopasowania strukturalne na rynku pracy oraz proces adaptacji poziomu i jakości kształcenia do potrzeb rynku.
Przedstawiono wyniki oceny witryn internetowych różnych kategorii instytucji publicznych na podstawie badań z 2012 r. Jednym z zadań instytucji publicznych jest zapewnienie dostępu do informacji przydatnych z punktu widzenia praktyki gospodarczej. Do głównych ich zadań w tym zakresie można zaliczyć m.in. gromadzenie, udostępnianie oraz przetwarzanie informacji w celu zapewnienia podaży informacji o pożądanych parametrach. Szczególnie ważny jest łatwy i szybki dostęp do informacji, oszczędność czasu oraz przejrzystość w załatwianiu spraw. Uniwersalne oczekiwania w zakresie rozwiązań organizacjinych w sferze pozyskiwania informacji nie bez znaczenia są dla przedsiębiorców. Najbardziej usytematyzowaną, spójną, kompleksową ofertę informacyjną potrzebną dla przedsiębiorców oferowały urzędy centralne, a następnie instytucje rządowe.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.