Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
100%
Artykuł prezentuje charakter zmian Wspólnej Polityki Rolnej, jakie dokonywały się w ciągu minionych 15 lat, przez pryzmat mierników wsparcia rolnictwa obliczanych w krajach OECD. Najbardziej widoczne jest niewątpliwie dążenie Unii do ograniczania udziału wydatków na realizację tej polityki. Potwierdzenie we wskaźnikach znajdują także działania na rzecz ograniczania instrumentów zniekształcających mechanizm rynkowy.
Celem badań była próba wykazania, że gospodarka żywnościowa stanowi ważny czynnik rozwoju województwa podlaskiego. Z przeprowadzonych badań wynika, że dwa najważniejsze subsektory gospodarki żywnościowej, czyli rolnictwo i przetwórstwo rolne, zatrudniają 1/3 ogółu pracujących oraz wytwarzają prawie 1/5 regionalnego PKB. Charakteryzują się też relatywnie wysokim poziomem nakładów inwestycyjnych, w tym na innowacje. Wysoki poziom specjalizacji regionu w produkcji mleka i jego przetworów jest czynnikiem stymulującym wzrost konkurencyjności.
Celem artykułu była identyfikacja i hierarchizacja czynników rozwoju przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w świetle opinii przedsiębiorców prowadzących działalność w tej branży. Artykuł przygotowano na podstawie wyników badań zrealizowanych przez zespół ekspertów powołanych przez Instytut Badań i Analiz VIVADE sp. z o.o. oraz PM Group na zlecenie WUP w Białymstoku. Z przedstawionych rozważań wynika, że w opinii podlaskich przedsiębiorców ogólne uwarunkowania społeczno-ekonomiczne nie są barierą. Problemem natomiast jest konkurencja w branży, rosnące koszty produkcji i dystrybucji oraz ograniczona chłonność rynku wewnętrznego. Rozwojowi sprzyjać mogą zwłaszcza inwestycje, procesy konsolidacyjne, ściślejsza współpraca z dostawcami.
Zaprezentowano najistotniejsze problemy ludności wiejskiej wraz z oceną dotychczasowych działań polityki społecznej podejmowanych wobec tej grupy ludności. Na tym tle określono współczesne wyzwania dla kształtowania kierunków tej polityki. Szczególną uwagę zwrócono na potrzebę upowszechniania różnorodnych form aktywizacji zawodowej. Ze statystyk wynika bowiem, że dotychczas stosowane instrumenty polityki społecznej, głównie o charakterze biernym, nie wpłynęły znacząco na rozwiązanie problemów ludności wiejskiej.
7
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Źródła finansowania gmin wiejskich w Polsce

100%
Celem artykułu była próba zdiagnozowania źródeł zasilania finansowego gmin wiejskich w Polsce na tle pozostałych rodzajów gmin (miejskich i miejsko-wiejskich) wraz z analizą ich zmian w latach 2009-2013. Na podstawie analizy sprawozdań z wykonania budżetów gmin za lata 2009-2013 wykazano, że kluczowe znaczenie w finansowaniu gmin wiejskich mają transfery z budżetu państwa. Pozytywnym zjawiskiem jest wzrost udziału dochodów własnych, na który złożyły się przede wszystkim zwiększone wpływy z udziałów w PIT, podatku od nieruchomości oraz pozostałe dochody, co prawdopodobnie jest efektem migracji mieszkańców miast do sąsiadujących gmin.
Artykuł prezentuje podstawowe założenia liberalizacji światowego handlu rolnego oraz potencjalne kierunki zmian Wspólnej Polityki Rolnej, jakie będą się dokonywać pod wpływem procesów liberalizacyjnych.
The article concentrates on the analysis of economic mechanisms of export subsidies, which are currently used in agricultural trade. They induce numerous negative effects, leading to an ineffective allocation of resources on an international scale. The agreement reached in the recent years between WTO member states deals with, among others, a gradual elimination of export subsidies in a longer time span. Thus, more and more often research is done on the potential effects of resignation from using export subsidies. The article presents their short overview.
Zdiagnozowano przekształcenia funkcjonalne obszarów wiejskich, jakie dokonały się w ostatnich 15 latach. Jako przykład wykorzystano gminy byłego województwa białostockiego, w których w 1994 r. dokonano klasyfikacji funkcjonalnej. Z badań przeprowadzonych obecnie wynika, że pomimo stosowania wielu instrumentów polityki rolnej, zamiast wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich, można zaobserwować wzmocnienie funkcji rolniczej.
Celem artykułu jest próba scharakteryzowania otoczenia konkurencyjnego, w jakim funkcjonują przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego, przede wszystkim na podstawie opinii przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w tej branży. Artykuł przygotowano na podstawie wyników badań zrealizowanych przez zespół ekspertów powołanych przez Instytut Badań i Analiz VIVADE sp. z o.o. oraz PM Group na zlecenie WUP w Białymstoku. Z przeprowadzonych badań wynika, że zdaniem przedsiębiorców konkurencja w sektorze jest silna, a wpływ na nią wywiera wiele czynników, zarówno o charakterze egzo- jak i endogenicznym. Wśród uwarunkowań zewnętrznych za szczególnie istotne uznano relacje z odbiorcami i dostawcami, natomiast wśród czynników wewnętrznych procesy konsolidacji i centralizacji w branży.
Podjęto próbę zdiagnozowania czynników, pod wpływem których dokonuje się wzrost konkurencyjności województwa podlaskiego w produkcji rolno-spożywczej. Z przeprowadzonych badań wynika, że najważniejszym czynnikiem dynamicznego wzrostu tego sektora jest wsparcie finansowe z funduszy unijnych oraz otwarcie rynku europejskiego. Natomiast czynnikiem decyduj¹cym o przyszłych sukcesach jest zdolność ponownego wejścia wielu podlaskich przedsiębiorstw przemysłu spożywczego na rynki wschodnie.
Artykuł prezentuje trudności związane z ocenianiem skuteczności wykorzystywanych w polityce rolnej instrumentów fiskalnych. Podejmuje także próbę odpowiedzi na pytanie: czy możliwe jest stworzenie jednolitego metodologicznie programu oceniania skuteczności stosowania tych instrumentów?
Opisano ewolucję funkcji systemu ubezpieczenia społecznego rolników w Polsce, z uwzględnieniem projektowanej ustawy o rentach strukturalnych.
Zaprezentowano możliwości wykorzystywania różnorodnych instrumentów polityki fiskalnej do realizacji priorytetowego celu polityki rolnej, który określono jako wzrost dochodów rolniczych. Instrumenty te można podzielić na efektywne i nieefektywne. Kryterium owego podziału wynika z dodatkowych skutków, jakie wywołuje stosowanie tych instrumentów. Instrumenty efektywne to takie instrumenty, które poza wzrostem dochodów prowadzą także do zmian strukturalnych w rolnictwie, natomiast instrumenty nieefektywne, pozwalają co prawda na realizację tak sformułowanego celu polityki rolnej, ale hamują przekształcenia strukturalne.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.