Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań było określenie zależności między wydatkami na ubezpieczenia ponoszonymi w gospodarstwach domowych rolników a dochodem rozporządzalnym. Przedstawiono także strukturę wydatków na ubezpieczenia oraz zróżnicowanie ich poziomu w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. Analizy obejmowały lata 2009-2013. Stwierdzono, że ubezpieczenia są wciąż dobrem luksusowym. Wzrost dochodów w gospodarstwach domowych rolników prowadzi do bardziej niż proporcjonalnego wzrostu wydatków na ubezpieczenia. Ustalono także, że w wydatkach na ubezpieczenia dominującą pozycję mają ubezpieczenia obowiązkowe komunikacyjne i dotyczące ochrony nieruchomości.
W opracowaniu przedstawiono funkcjonowanie towarzystw ubezpieczeń wzajemnych oraz ich efektywność.
4
100%
Celem artykułu jest określenie zakresu korzystania z wybranych ubezpieczeń dla rolnictwa w latach 2004- 2010. Podjęto także próbę ustosunkowania się do obecnie obowiązujących rozwiązań w kontekście ich znaczenia dla stabilizacji sytuacji dochodowej rolników. Jedną z metod zarządzania ryzykiem w działalności rolniczej jest ubezpieczenie. Produkty oferowane przez ubezpieczycieli dla tego sektora gospodarki mają charakter obligatoryjny i dobrowolny. Ich przedmiotem jest produkcja, mienie i odpowiedzialność cywilna. Stwierdzono, że zakres korzystania z obowiązkowych ubezpieczeń budynków w gospodarstwach rolniczych i ubezpieczeń OC rolnika wynosił ponad 80%. Ubezpieczenia upraw nie stały się powszechne i tylko ok. 4% rolników wykupywało takie ubezpieczenia mimo, że były one dotowane, a od 2008 r. stały się obowiązkowe.
Przedstawiono funkcjonowanie dotowanych obowiązkowych ubezpieczeń upraw w Polsce. Ubezpieczenia te wprowadzono jako obowiązkowe od 2008 r. Tylko 50 tys. rolników skorzystało z takiej formy ubezpieczenia w 2006 r.
Celem badań było rozpoznanie opinii badanych rolników z trzech województw mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego na temat ubezpieczycieli, u których dokonywano zakupu produktów ubezpieczeniowych. Przedstawiono także wybrane czynniki, które były brane pod uwagę przy wyborze firmy ubezpieczeniowej. Badania przeprowadzono w 2013 roku. Stwierdzono, że badani rolnicy wykupują ubezpieczenia głównie w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń S.A. (ok. 60%), bez względu na to czy są to ubezpieczenia rolnicze, czy np. komunikacyjne. Wykazano, że ważnymi czynnikami decydującymi o wyborze konkretnego zakładu ubezpieczeń były m.in. cena, marka, zaufanie do zakładu ubezpieczeń, doświadczenia zdobyte w kontaktach z jego przedstawicielami.
Przedstawiono porównanie kosztów ochrony ubezpieczeniowej w wybranych tuw i firmach działających w formie spółek akcyjnych, które pozwoliło stwierdzić, że koszty ochrony ubezpieczeniowej, szczególnie w zakresie ubezpieczeń obowiązkowych są niższe w tuw.
9
100%
Przedstawiono wybrane przykłady produktów ubezpieczeniowych, których celem jest ochrona uczestników sektora agrobiznesu przed skutkami zagrażającego im ryzyka.
11
100%
Celem artykułu było przedstawienie zasad dotyczących ubezpieczeń upraw z dotacją z budżetu państwa w 2012 r. Przedstawiono także proponowane zmiany w ich funkcjonowaniu, które mają mieć miejsce po 2013 r. Podjęto próbę określenia jakie uprawy i od jakich ryzyk ubezpieczają rolnicy. Badania przeprowadzono na próbie 197 losowo wybranych gospodarstw prowadzących rachunkowość rolną FADN. Stwierdzono, że rolnicy w bardzo małym stopniu realizują obowiązek ubezpieczania upraw, a jeżeli zakupują polisy ubezpieczeniowe, to najczęściej najtańsze ubezpieczenie od gradu.
Przedstawiono zakres korzystania z ubezpieczeń w gospodarstwach rolniczych. Rolnicy wykupo- wali prawie wyłącznie ubezpieczenia obowiązkowe. Szansą rozszerzenia zakresu ubezpieczeń jest dotowanie ubezpieczeń dobrowolnych. Przeciętny koszt ubezpieczenia w badanych gospodarstwach wynosił 430, w tym w zakresie majątku gospodarstwa rolniczego 120 zł.
W artykule podjęto próbę oceny ważności marki na rynku produktów żywnościowych pochodzenia roślinnego, jej znaczenia dla producentów i dla konsumentów, tworzących najważniejszy z elementów rynku, grupę odbiorców działań marketingowych podejmowanych przez przedsiębiorstwa. Ze względu na wielkie zróżni­cowanie produktów określanych mianem produktów roślinnych (np. wysłodki buraczane, chipsy ziemniaczane) skupiono uwagę na wybranych produktach finalnych (trafiających bezpośrednio do konsumenta).
Celem artykułu jest przedstawienie obowiązujących zasad obowiązkowego ubezpieczenia upraw realizowanych z dopłatą z budżetu państwa. Podjęto także próbę ustosunkowania się do zmian, które były wprowadzane w tych ubezpieczeniach w latach 2008-2015. Stwierdzono, że ubezpieczenia upraw nie stały się powszechne, udział ubezpieczonych upraw w powierzchni zasiewów zwiększył się w badanych latach z 24 do 32%. Mimo że od 2008 roku stały się obowiązkowe nie osiągnięto oczekiwanych 50%. Wciąż nierozwiązanym problemem pozostają ubezpieczenia upraw na wypadek suszy, które praktycznie nie funkcjonują.
Celem badań było przedstawienie jak kształtowały się koszty ubezpieczeń w 1701 badanych gospodarstwach rolnych w województwach mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim. Przedstawiono także w jaki sposób polscy rolnicy korzystali z obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej w latach 2004-2011. Stwierdzono, że w latach 2004-2009 udział kosztów ubezpieczeń w kosztach ogółem nie był znaczący i uległ podwyższeniu z 0,95% do poziomu 1,13%. Ubezpieczenia upraw wciąż nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem rolników, na co wskazuje fakt objęcia ochroną zaledwie 24% powierzchni upraw.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.