Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 za cel stawia proces budowy kapitału społecznego, jako najważniejszy i długoterminowy wynik realizacji działań osi 4 Leader. W pracy podjęto próbę konfrontacji teorii kapitału społecznego z jego praktycznym wymiarem, jakim jest wdrażanie programu Leader. Wiąże się to z potrzebą weryfi kacji głównego celu programu Leader, w oparciu o analizę oddziaływania programu na integrację kapitału społecznego w wymiarze lokalnym. Na podstawie wyników badań można stwierdzić, że program Leader angażuje w ramach lokalnych grup działania ludzi o wysokim poziomie kapitału społecznego i tym samym pozytywnie wpływa na jego integrację na poziomie lokalnym.
Podjęto próbę zaakcentowania roli, jaką spełnia informacja dla rozwoju obszarów wiejskich, a szczególnie w procesie kształtowania się sektora małych firm wiejskich. Rozważania teoretyczne poparte zostały wynikami badań przeprowadzonych w 2006 r. w Zakładzie Polityki Społecznej i Regionalnej IERiGŻ-PIB. Pokazują one, że obok największych barier rozwoju przedsiębiorczości wiejskiej, jakimi są niedobór kapitału oraz nadmierny fiskalizm, mieszkańcy małych miejscowości wskazują na niedostatek informacji o możliwościach, jakie niesie za sobą członkostwo Polski w Unii Europejskiej, również w zakresie uwarunkowań tworzenia nowych działalności gospodarczych.
Podjęto próbę analizy zależności pomiędzy położeniem miejscowości będących przedmiotem badań IERiGŻ-PIB względem miast oraz obiektów atrakcyjnych gospodarczo i turystycznie, a ogólnym poziomem ich rozwoju w opinii sołtysów. Przeprowadzona analiza pozwala na wysunięcie wniosku, że położenie wsi względem miasta stanowi ważny czynnik rozwoju gospodarczego w ponad jednej piątej badanych miejscowości. Powiązane jest to zarówno z procesem osiedlania się osób pracujących w miastach na terenach wiejskich, jak i faktem korzystania przez mieszkańców miast z infrastruktury turystycznej i usługowo-handlowej na terenie wsi. Jednocześnie zaobserwowano rosnące wraz z odległością do ośrodków władzy samorządowej, zapotrzebowanie na informacje i szkolenia mogące przyczynić się do rozwoju gospodarczego badanych miejscowości.
Przemiany w strukturze ludności wiejskiej są najlepszą ilustracją ogólnego kierunku zmian funkcji obszarów wiejskich, z miejsca pracy rolników i produkcji żywności, w stronę miejsca pracy i życia ludności niezwiązanej z rolnictwem. Przeanalizowano regionalne różnice wybranych cech struktury społeczno-ekonomicznej bezrolnej ludności wiejskiej. Badaniem objęto 76 wsi tworzących reprezentację struktury obszarów wiejskich w Polsce.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.