Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Japoński system zarządzania odpadami i selektywnej zbiórki śmieci nie ma sobie równych na całym świecie. Osiągane jest do 90% odzysku z odpadów opakowaniowych, chociaż system wydaje się bardzo rozbudowany i skomplikowany. Można powiedzieć, że Japończycy mogą poszczycić się prawdziwą kulturą utylizacji i sztuką gospodarowania odpadami. Jeżeli dzielenie śmieci na odpady komunalne, plastik, szkło oraz papier wydaje się komuś pracochłonnym zajęciem, zasady recyklingu odpadów w Japonii powinny zmienić to wrażenie.
Problem oceny jakości wizualnej w przemyśle spożywczym jest tematem nowym i dotyczy szeroko pojętej jakości żywności, jej opakowania, dystrybucji oraz utylizacji. Żywność i informacja na jej temat to także jedno z najtrudniejszych zagadnień etycznych zarządzania jakością, marketingu i rek-lamy, mody, świadomości, itd. Wiedza na temat jakości wizualnej umożliwia wielopoziomowy wgląd w jakość oferowanych produktów i usług z perspektywy daleko wykraczającej poza jakość konsumencką. Zdrowy, harmonijny wzrost człowieka i maksymalne wykorzystanie jego potencjału biofizycznego możliwe są przy zachowaniu indywidualnie zoptymalizowanej diety opartej na pełnowartościowej, organicznej żywności nieprzetworzonej, a także przy wykorzystaniu metod produkcji przyjaznych naturze. Przy obecnej polityce zarządzania w przemyśle spożywczym, założenia te wydają się niemożliwe do realizacji. Coraz więcej ludzi poszukuje jednak żywności o jakości, która jest praktycznie niedostępna w supermarketach, a nawet w granicach metropolii. Aby wyjść naprzeciw wysokim wymaganiom jakościowym wobec żywności, konieczna jest zmiana sposobu myślenia na projakościowe i wykorzystanie wiedzy na temat zintegrowanych systemów zarządzania jakością.
Idea „zero śmieci” opiera się na zasadzie „zero marnotrawstwa” i nie jest kwestią nową. Uprzemysłowienie i rzeczywistość konsumpcyjna są zjawiskami stosunkowo młodymi. Pokolenie ludzi starszych jeszcze doskonale pamięta zwyczaje gospodarowania odpadami, które panowały przed upowszechnieniem plastiku i innych tekstyliów szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Ponadto koncepcja eliminacji odpadów opakowaniowych wyrabia nie tylko silną wolę, aby żyć zdrowo, tanio i ekologicznie. Rozwija także asertywność, uwrażliwia na fałszywą proekologię często stosowaną w marketingu opakowań (green washing) oraz podnosi odporność na iluzję jakości życia, promowaną w reklamach. Istnieje wiele opinii na temat tego, czy obecnie można żyć nie generując śmieci. Choć jest to zadanie trudne, w dużym stopniu ich objętość da się zredukować przez eliminację odpadów opakowaniowych, których wyrzucamy najwięcej. Proponowana metoda „zero śmieci” pokazuje, w jaki sposób tego dokonać.
Atrybuty warstwy wizualnej opakowań i ich funkcje mogą być rozważane pod wieloma aspektami, m.in. z punktu widzenia oceny poziomu jakości wizualnej. W świetle aktualnych potrzeb rozwojowych istotne stają się rewizja pojęcia utożsamianego z „warstwą wizualną” i adaptacja do nowych wyzwań. Celowa i zasadna wydaje się konsolidacja wiedzy na temat warstwy wizualnej, aby w procesie ciągłego doskonalenia jakości wizualnej efektywnie wykorzystać jej kwantowy potencjał. Artykuł prezentuje nowe ujęcie zagadnień dotyczących pojęcia warstwy wizualnej w kontekście projektowania opakowań, zwracając uwagę na jej utylitarną funkcję w kształtowaniu świadomości projakościowej.
Istotny wkład problematyki opakowań w kształtowanie poziomu jakości w otoczeniu wizualnym człowieka uzasadnia potrzebę wdrażania innowacyjnych rozwiązań w celu poprawy jakości wizualnej. Zakładając, że określające ją atrybuty w znacznym stopniu wpływają na odbiór i ocenę poziomu jakości produktów, uzasadnione wydaje się zastosowanie kryterium jakości wizualnej w procesie doskonalenia jakości opakowań ogółem. Implementacja utylitarnych rozwiązań systemowych związanych z jakością wizualną ma wszechstronne znaczenie w strategii doskonalenia jakości i innowacji opakowań.
Rozwój świadomości ekologicznej i bioharmonijnej konsumentów, przedsiębiorstw oraz instytucji stanowi kluczowy aspekt kształtowania poziomu jakości w otoczeniu wizualnym człowieka. Potrzeba bardziej efektywnego gospodarowania odpadami rośnie m.in. wraz z ilością wytwarzanych opakowań i uzasadnia konieczność poszukiwania zintegrowanych rozwiązań systemowych. Zarządzanie jakością wizualną jako nowatorskie, kompleksowe i utylitarne narzędzie oceny oraz poprawy jakości ma wszechstronne zastosowanie w projektowaniu, eksploatacji i utylizacji opakowań.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.