Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Na podstawie wyników badań technologicznych, przeprowadzonych w skali laboratoryjnej i opracowanych założeń, zbudowano instalację modelową do produkcji serków twarogowych z zastosowaniem ultrafiltracyjnego zagęszczania skrzepu mleka. Rozwiązania konstrukcyjne urządzenia modelowego pozwoliły na zoptymalizowanie układu i metod pracy instalacji finalnej - prototypu do koncentracji skrzepu mleka metodą ultrafiltracyjną jako podstawowej części linii do produkcji serków twarogowych. Stwierdzono pełną przydatność modułów rurkowych. Wyniki badań modelowych przeprowadzonych w hali doświadczalnej Insytutu oraz w zakładzie mleczarskim w Częstochowie pozwoliły na opracowanie założeń techniczno-technologicznych przemysłowej instalacji prototypowej do produkcji serków twarogowych kwasowych i kwasowo-podpuszczkowych z zastosowaniem ultrafiltracji. Założono możliwość zastosowania dwustopniowego układu modułów.
Badania dotyczyły opracowania założeń technologicznych produkcji serków twarogowych z zastosowaniem ultrafiltracji. Badano przydatność wybranych kultur bakterii fermentacji mlekowej w ukwaszaniu mleka na serki twarogowe, a także parametry ultrafiltracji skrzepu mleka. Stwierdzono, że opracowana w wyniku badań metoda produkcji serków twarogowych z zastosowaniem techniki membranowej, daje pozytywne rezultaty tak pod względem cech organoleptycznych, fizyko-chemicznych, jak i wydajności i trwałości produktu finalnego.
Przedstawiono zasadność opracowania krajowego systemu bezodpadowego wykorzystania wybranych surowców owocowych i warzywnych w małych i średnich zakładach przetwórczych. Proponuje się zaprojektowanie systemu przetwórstwa owoców i warzyw w regionach rolniczych pozbawionych przetwórni łub odległych od bazy przetwórczej. Dotyczyć on powinien małych (do 500 kg/zmianę) i średnich (do 3000 kg/zmianę) przetwórni często zwanych gminnymi, przetwarzających lokalne surowce i zatrudniających miejscową silę roboczą, co wpłynęłoby na stabilizację sytuacji na wsi i pobudzenie regionalnej działalności gospodarczej.
W pracy wskazano na celowość zastosowania techniki membranowej (ultrafiltracji) w procesach klarowania i zimnej sterylizacji cydru. W części wprowadzającej artykułu przedstawiono charakterystykę cydru oraz wybrane operacje techniczne i technologiczne jego wyrobu.
W pracy dokonano wstępnej oceny stanu technologii i techniki w lokalnych (gminnych) przetwórniach warzyw o przerobie dziennym do 3000 kg. Stwierdzono potrzebę rozwoju tego typu przetwórni w rejonach o dużej podaży warzyw, odległych od wielkich zakładów przetwórczych owocowo-warzywnych. Na podstawie rozeznania rynku ustalono niedobór maszyn i urządzeń o małej wydajności, przydatnych dla lokalnej przetwórni warzyw. Zaproponowano budowę maszyn i urządzeń o małej wydajności (ok. 300 kg/h) umożliwiających przede wszystkim wyposażenie linii technologicznych do produkcji chipsów warzywnych, suszów i półprzetworów dla potrzeb gospodarstwa domowego i gastronomii. Założono zastosowanie technologii bezodpadowych, o pełnym zagospodarowaniu produktów ubocznych i odpadów.
W artykule omówiono wyniki badań własnych nad otrzymywaniem serków twarogowych kozich z zastosowaniem metody ultrafiltracji. W skali laboratoryjnej badania prowadzono w dwóch wersjach: wersja I - przez zagęszczanie mleka na drodze ultrafiltracji /UF/ i ukwaszanie otrzymanego koncentratu, wersja II - ukwaszanie mleka i jego zagęszczanie na drodze UF. Pozytywny efekt uzyskano przy zastosowaniu II-ej wersji badań. Uzyskane wyniki były podstawą do opracowania technologii i sprawdzenia jej w skali półtechnicznej. Badania prowadzono na doświadczalnej instalacji UF opracowanej i wykonanej w Instytucie Maszyn Spożywczych.. Otrzymano serki twarogowe kozie wysokiej jakości, a opracowana technologia jest przedmiotem zgłoszenia patentowego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.