Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 201

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badania prowadzono w PGR w Bezledach - w Zakładzie Rolnym w Parkoszewie. Uwzględniając masę ciała przy kryciu podzielono zwierzęta na trzy grupy badawcze. Do I zaliczono jałówki o masie ciała 320 - 340 kg, do II - jałówki o masie ciała 341 - 360 kg, do III jałówki o masie ciała 361 - 380 kg. Zróżnicowanie wieku jałówek w obrębie grup nie przekraczało 60 dni. Stwierdzono istotny wpływ masy ciała inseminowanych jałówek na mleczność krów w drugiej i trzeciej laktacji. Najwyższą wydajność mleka i tłuszczu uzyskały zwierzęta, których masa ciała podczas pierwszego skutecznego zabiegu mieściła się w przedziale 361-380 kg, najniższą - ważące 320-340 kg.
Przedsiębiorstwa produkcyjne chcąc sprostać wyzwaniom konkurencji muszą różnicować swoją ofertę rynkową w obszarze jakości, walorów smakowych i opakowań serów. Istotne znaczenie mają również badania marketingowe, mające na celu określenie preferencji konsumentów serów.
Doświadczenie prowadzono w latach 2000-2007 w Sadowniczej Stacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Okulanty produkcji własnej odmian ʻHarrow Sweet’, ‘Highland’ oraz ‘Pstrągówka’ na podkładce Pyrodwarf wysadzono w rozstawie 3,5 x 1,2 m. W doświadczeniu badano siłę wzrostu drzew oraz wysokość i jakość zebranego plonu. Drzewa badanych odmian rosły stosunkowo silnie, a szczególnie intensywnym wzrostem charakteryzowała się odmiana ‘Pstrągówka’. Do ósmego roku po posadzeniu najwyższym plonem charakteryzowała się odmiana ‘Harrow Sweet’, dając jednocześnie najdrobniejsze owoce. Owoce duże uzyskano z odmiany ‘Highland’. Odmiany ‘Highland’ i ‘Pstrągówka’ wykazywały wyraźną tendencję do przemienności owocowania.
Przechowywanie jesiennych jabłek i gruszek
Doświadczenia założono na dwuletnich drzewach gruszy odmian Harrow Sweet i Pstrągówka uszlachetnionych na pigwie S1 oraz na czteroletnich drzewach jabłoni odmiany Pinova zaokulizowanych na P 60. Drzewa prowadzono w koronie wrzecionowej, w rozstawie 3,5 x 1,2 m (2381 drzew∙ha-1). Badano wpływ sposobu prowadzenia gleby w rzędach drzew. Jako kontrolę zastosowano ugór herbicydowy. W rzędy drzew odmiany Pinova wiosną czwartego roku wysiano nasiona facelii błękitnej i seradeli siewnej. W rzędy drzew gruszy, w drugim roku po posadzeniu, wysiano ściółkę z koniczyny białej oraz mieszankę traw. Zastosowanie ściółek nie wpłynęło na wysokość plonu z drzew jabłoni. Drzewa gruszy, w rzędach których zastosowano żywe ściółki, plonowały znacznie słabiej, a suma plonu z lat 2007-2008 różniła się istotnie od tej uzyskanej z drzew prowadzonych w ugorze herbicydowym. Zastosowanie żywych ściółek miało wpływ na jakość owoców obu gatunków. Owoce jabłoni, zebrane z drzew rosnących w żywych ściółkach, charakteryzowały się lepszym wybarwieniem. Obecność roślin okrywowych wpłynęła na obniżenie średniej masy oraz średnicy owoców gruszy. Zastosowanie żywych ściółek nie wpłynęło na ograniczenie wzrostu wegetatywnego drzew. Drzewa gruszy z kombinacji ściółkowanych, charakteryzował niższy współczynnik plenności za pierwsze lata owocowania.
Badania realizowano w trzech oborach województwa elbląskiego w okresie od stycznia 1987 do maja 1988 roku. Obserwacje prowadzono na 312 krowach. Analizowano wpływ stanu zdrowotnego wymienia na wydajność i skład mleka krów rasy cb oraz mieszańców z różnym udziałem krwi odmiany hf w poszczególnych laktacjach. Podatność na chorobę, częstotliwość występowania i nasilenie „mastitis" zwiększały się wraz z wiekiem krów, natomiast obniżały się ze wzrostem udziału krwi odmiany hf. Procentowa zawartość tłuszczu i białka zwiększała się wraz z nasilaniem się stanu chorobowego wymienia w poszczególnych laktacjach. Stan zdrowotny wymienia oraz struktura genetyczna ocenianego pogłowia nie miała istotnego wpływu na kształtowanie się procentowej zawartości laktozy i suchej masy.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.