Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 96

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono istotę, zakres i funkcje planowania strategicznego w skali regionalnej i lokalnej, charakterystykę Strategii rozwoju województwa mazowieckiego do 2030 roku oraz ocenę przygotowania strategii i zamierzeń strategicznych Mazowsza. Celem badań było wskazanie, czy strategie rozwoju regionalnego i lokalnego mogą być narzędziem stymulacji rozwoju i aktywności ludności. Przeprowadzone rozważania potwierdzają taką zależność, zwłaszcza w warstwie przygotowania strategii. Natomiast brakuje pełnej zgodności w tym zakresie w procesie realizacji strategii. W związku z tym wskazane byłoby zwrócenie większej uwagi na narzędzia realizacji strategii i dostosowanie jej do możliwości zasobowych i finansowych danego obszaru.
Na treść artykułu - opartego na literaturze przedmiotu i analizie 4 strategii rozwoju gmin wiejskich - składają się następujące zagadnienia: istota systemu zarządzania roz­wojem turystyki w gminie, oddziaływanie na rozwój turystyki przez gminę oraz kierunki i uwarunkowania rozwoju turystyki w świetle wybranych strategii gmin wiejskich. Celem artykułu było wskazanie, że strategie gmin wiejskich nie zawsze są dostatecznym narzę­dziem rozwoju działań turystycznych, gdyż nie w pełni uwzględniają instrumenty i uwa­runkowania ich realizacji.
Celem artykułu było ukazanie uspołecznienia przygotowania strategii rozwoju gmin wiejskich w świetle literatury przedmiotu i wyników badań empirycznych w 5 wojewódz­twach w różnej części Polski i 10 gminach (po dwie w województwie), Badania obejmowa­ły dwa rodzaje gmin wiejskich: rozwojowe i oddalone oraz trzy grupy ludności wiejskiej: rolnicy, przedsiębiorcy i radni. Podstawowymi materiałami badawczymi były dokumenty strategiczne z badanych gmin oraz wyniki własnych badań przeprowadzonych w formie wywiadu z kwestionariuszem badań (433 wywiady). Wyniki badań wskazują, że w przy­gotowaniu strategii rozwoju gmin wiejskich brakuje pełnego uspołecznienia procesu przygotowania strategii gminy, gdyż ponad 60% badanych nie wiedziało, czy gmina ma taką strategię, w tym ponad 30% radnych, którzy z wyboru powinni uczestniczyć w jej przygotowaniu. Wyniki te także świadczą o braku dostatecznego upowszechnienia tej strategii oraz o małej aktywności i zainteresowaniu mieszkańców wsi programami rozwo­ju obszarów wiejskich.
W prezentowanym referacie przedstawiono: istotę agroturystyki, stan bazy agroturystycznej w Polsce i jej wykorzystania oraz możliwości finansowania dalszego jej rozwoju. Z analizy danych o agroturystyce wynika, że znajduje się ona dopiero w stadium rozwoju, o czym świadczy niedostateczna jej baza, mało zróżnicowana oferta i zwykle mająca charakter sezonowy. Obiekty agroturystyczne zlokalizowane są głównie w tradycyjnych rejonach turystycznych, a mniejsze jej znaczenie jest w pozostałych regionach, a zwłaszcza regionach wokół dużych aglomeracji. W ostatnich latach baza ta nie rozwija się zbyt szybko, a nawet obserwuje się jej zmniejszanie. Wynika to z wyczerpywania się prostych rezerw rozwoju i konieczności zasilania jej rozwoju kredytami o charakterze preferencyjnym.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.