Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badaniami objęto 6 profili glebowych wytworzonych z granitów w stałych punktach badawczych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Powierzchnie badawcze są zlokalizowane na obszarze występowania lasów regla dolnego (600-700 m n.p.m.) pod potencjalnymi zbiorowiskami kwaśnej buczyny sudeckiej, natomiast zbiorowiska rzeczywiste zastępcze zróżnicowane są zależnie od dominującego gatunku drzew. W analizowanych glebach oznaczono całkowitą zawartość oraz profilowe rozmieszczenie miedzi, cynku i niklu metodą absorpcyjnej spektrometrii atomowej (ASA) po mineralizacji w stężonym kwasie nadchlorowym. W badanych glebach leśnych wytworzonych z granitów na teranie Karkonoszy stwierdzono podwyższoną zawartość miedzi w poziomach organicznych, co związane jest z procesem naturalnej bioakumulacji. Zawartość cynku i niklu jest zbliżona do zawartości podawanych w glebach leśnych terenów górskich. Mimo podwyższonej zawartości miedzi i cynku, szczególnie w poziomach organicznych badanych gleb, nie stwierdzono oznak procesów degradacji środowiska glebowego w postaci kumulacji pierwiastków śladowych.
Wykonane badania miały na celu określenie zawartości niektórych metali ciężkich w glebach przy ruchliwej trasie nr 8 Oleśnica - Wrocław w porównaniu z mato uczęszczaną drogą Oleśnica - Jenkowice na tle pozostałych właściwości fizycznych i chemicznych tych gleb. Otrzymane wyniki pozwalają wnioskować, że zawartość Pb w badanych warstwach gleb jest przeszło o 100% większa przy drodze o znacznym natężeniu ruchu pojazdów zwłaszcza po stronie wschodniej co jest związane z przeważającymi wiatrami zachodnimi, w stosunku do drogi o małym natężeniu ruchu. Zawartość Zn i Cu waha się w granicach przyjętych norm i nie przekracza średniej zawartości dla gleb polskich, oraz przeciętnej ilości w skorupie ziemskiej.
Wykonane badania miały na celu określenie zawartości siarki i metali ciężkich w glebach i roślinach uprawnych, uprawianych na terenie strefy ochronnej EC „Czechnica” w Siechnicach, na tle pozostałych właściwości fizycznych i chemicznych tych gleb. Otrzymane wyniki pozwalają wnioskować, że zawartość siarki mieści się w granicach średnich i nie stwierdza się skażenia gleb tym pierwiastkiem mimo dużej emisji SO₂ z elektrociepłowni. Również zawartość metali ciężkich waha się w granicach przyjętych norm i nie przekracza wartości dopuszczalnych dla tych metali w glebach w odległości do 3 km od emitora. Zawartość Zn i Cu w roślinach pobranych wokół badanego obiektu nie przekracza dopuszczalnych norm, natomiast stwierdzono zbyt duże ilości Pb i Cd, szczególnie w słomie zbóż i liściach buraków pastewnych i cukrowych.
Forms of Fe, Pb, Zn and Cu were determined by the means of sequential extraction in podzol profiles developed from granitogneiss in the Izerskie Mountains. Seven metal fractions were separated. Organic matter supply to soil profile was found to be a crucial factor determining the total concentration of lead in soil horizons. The main forms of copper and zinc were the ones occluded in Fe oxides and their total concentration increased with the depth within the soils profiles, which proved the considerable mobility of these elements. The results obtained from the study show that the total amount of trace elements in soil genetic horizons depends on the weathering process of primary and secondary soil minerals, organic matter input as well as the airborne contaminants, and their distribution in soil profile is modified by strongly acidic soil reaction.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.