Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Na podstawie danych literaturowych omówiono aspekty toksykologiczne, występowanie oraz metody oznaczania solaniny i chakoniny. Przedstawiono zawartość ww. glikoalkaloidów w niektórych produktach spożywczych oraz omówiono wpływ obróbki kulinarnej na ich zawartość w ziemniakach.
Na podstawie danych piśmiennictwa scharakteryzowano wybrane aspekty żywieniowe i zdrowotne u ludzi związane z naturalnym występowaniem w żywności fitoestrogenów - związków o działaniu estrogennym.
Wykorzystano metodę immunoenzymatyczną ELISA - zestaw analityczny „ TRAIT" amerykańskiej firmy SDI do wykrywania modyfikacji genetycznej w ziarnach kukurydzy, a także w produktach z niej pochodzących. Badaniem objęto 25 środków spożywczych z kukurydzy, znajdujących się na rynku warszawskim. W jednym produkcie (kaszka kukurydziana nie deklarowana jako GMO) stwierdzono występowanie zmodyfikowanego genetycznie białka Cry 1A (b).
Do wykrywania modyfikacji genetycznej w ziarnach soi Roundup Ready oraz produktach z niej pochodzących, wykorzystano metodę immunoenzymatyczną (ELISA) - zestaw analityczny „ TRAIT", amerykańskiej firmy SDL Metoda polega na identyfikacji immunoenzymatycznej białka CP4 EPSPS powstającego w wyniku ekspresji, wprowadzonego do soi genu z Agrobacterium sp. szczep CP4.
Oznaczono zawartość fluoru w warzywach, których spożycie jest najwyższe: kapuście, marchwi, burakach ćwikłowych, cebuli oraz ziemniakach. Wyniki porównano z danymi piśmiennictwa krajowego dotyczącymi warzyw uprawianych na terenach skażonych przemysłową emisją fluoru. Zaniepokojenie może budzić poziom fluoru w ziemniakach, z racji ich wysokiego spożycia w Polsce.
Oznaczono zawartość fluoru w 9 asortymentach drobiowego mięsa oddzielonego mechanicznie (MDOM), mięśniach udowych i piersiowych drobiu oraz 8 próbkach wędlin drobiowych. Próbki poddawano trawieniu sztucznym sokiem żołądkowym i enzymami trzustkowymi Zarówno MDOM jak i wędliny zawierające ten surowiec odznaczały się wyższą zawartością fluoru w porównaniu z tkanką mięśniową.
Oznaczono poziom fluoru w produktach pobranych z rynku: herbatach, napojach ice tea i koncentratach napojów herbacianych instant. Przedstawiono na podstawie piśmiennictwa oddziaływanie na organizm fluoru zawartego w herbacie.
Zbadano 26 próbek śledzi solonych, pochodzących z rynku warszawskiego. Śledzie w zalewie o wysokiej zawartości soli przechowywano przez 21 dni, a płaty śledziowe nisko-solone przez 42 dni, w temperaturze 4°C i 22°C. Oznaczano zawartość amin biogennych - histaminy i tyraminy oraz poziom zanieczyszczeń mikrobiologicznych. W próbkach śledzi nisko-solonych poziom histaminy wzrastał do 35 mg/kg a poziom tyraminy aż do 318 mg/kg. Wzrost zawartości amin był proporcjonalny do okresu przechowywania. W czasie przechowywania tych próbek nastąpił wzrost mikroflory tlenowej do 106 /g. W próbkach śledzi wysoko-solonych nie zaobserwowano zwiększenia zawartości amin ani zmian jakości mikrobiologicznej w czasie ich przechowywania.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.